
Kunnan työntekijäliitto: ”On aivan tavallista, että bussikuskia syljetään Göteborgissa päin naamaa”
Viime viikolla bussikuski sai puukosta kasvoihinsa Göteborgin Angeredissa. Väkivalta ja uhkailu on kunnan työntekijäliiton mukaan tätä päivää kaupungin julkisessa liikenteessä. Yleensä kuitenkin vain syljetään päin naamaa, kertoo Dagens Nyheter.
Kunnan työsuojeluviranomaisten mukaan väkivallasta on tullut niin tavallista, että siihen on alettu suhtautua osana arkea: vaikka kuljettajien uhkailu ja väkivallanteot ovat lisääntyneet, niistä ilmoitetaan entistä harvemmin.
– Väkivalta on normalisoitu, sanoo kunnan työntekijäliiton puheenjohtaja Anna Skarsjö.
Sättimistä ja solvauksia
Työsuojeluvaltuutettu Martin Andreasson ajaa bussia ja hän on sitä mieltä, että yhteiskunta on yhä stressaantuneempi ja paineet loiskuvat sitten yli joukkoliikenteessä. Ruuhka tai juuttuminen punaisiin valoihin saattaa saada matkustajan raivostumaan ja hyökkäämään kuskin kimppuun – fyysisesti tai sanallisesti.
– Idiootiksi nimitellään, vittuillaan ja solvataan rasistisesti, you name it. Porukka voi tulla silmille ihan selvin päinkin, Andreasson kertoo kokemuksistaan.
Lipun perään ei kannata kysellä
Meno Uppsalan ennen niin sivistyneessä yliopistokaupungissa on muuttunut viime vuosina. Osa väestä kokee julkisen liikenteen kuuluvan muiden Ruotsin yhteiskunnan tarjoamien etujen piiriin, eikä siten halua maksaa siitä. Jos kuski penää lippua, tämä voi saada nyrkistä.
Muutaman viime kuukauden aikana viisi bussikuskia on pahoinpidelty Uppsalassa pelkästään matkustusasiakirjojen puuttumisen vuoksi.
– Kuskit eivät enää halua kysellä lippujen perään ja siten riskeerata henkeään, sanoo ay-aktiivi ja bussinkuljettaja Jafar Sarehkhani.
Tilapäisenä ratkaisuna on kokeiltu sitä, että tietyillä alueilla lippuja ei enää tarkasteta. Toimenpide on herättänyt ristiriitaisia mielipiteitä kunnallishallinnossa. Kuljettajat ovat ehdottaneet ratkaisuksi erillisten tarkastajien palkkaamista, jolloin kuljettajat saisivat tehdä työnsä rauhassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- matkalippujen tarkastus bussinkuljettajat pahoinpitelyt Uppsala ongelmalähiöt Göteborg Joukkoliikenne
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monikulttuurinen kohtaaminen vanhustentalossa: rasismisyytöksiä ja rähinää

Jälleen yksi turvapaikanhakija surmasi suomalaisnaisen, Ohisalo vaikenee – Ronkainen: Hallituksen välinpitämättömyys käsittämätöntä – ”Perussuomalaisten varoitukset kaikuneet kuuroille korville”

Saksalainen tuomioistuin: länsimaisten arvojen opettaminen maahanmuuttajille loukkaa mielipiteenvapautta

Brittiantropologi Oulun raiskausepidemiasta: Suomalaisia on ”groomattu” rakastamaan hyväksikäyttäjiään

Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”

Purra: Ruotsin väestönmuutosta ei voi enää pysäyttää

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille
Yle julkisti eilen selvityksen kotihoitoyhtiö Keltakullan hoivasta: Osa hoitajista ei kyennyt vastaamaan suomeksi edes yksinkertaisiin kysymyksiin. Hoitajat laativat asiakaskirjaukset käännössovelluksen avulla. Tapaus on jälleen todiste ongelmasta, josta perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia – ja jota SDP on pyrkinyt vähättelemään ja selittämään pois.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













