
Kunnan työntekijäliitto: ”On aivan tavallista, että bussikuskia syljetään Göteborgissa päin naamaa”
Viime viikolla bussikuski sai puukosta kasvoihinsa Göteborgin Angeredissa. Väkivalta ja uhkailu on kunnan työntekijäliiton mukaan tätä päivää kaupungin julkisessa liikenteessä. Yleensä kuitenkin vain syljetään päin naamaa, kertoo Dagens Nyheter.
Kunnan työsuojeluviranomaisten mukaan väkivallasta on tullut niin tavallista, että siihen on alettu suhtautua osana arkea: vaikka kuljettajien uhkailu ja väkivallanteot ovat lisääntyneet, niistä ilmoitetaan entistä harvemmin.
– Väkivalta on normalisoitu, sanoo kunnan työntekijäliiton puheenjohtaja Anna Skarsjö.
Sättimistä ja solvauksia
Työsuojeluvaltuutettu Martin Andreasson ajaa bussia ja hän on sitä mieltä, että yhteiskunta on yhä stressaantuneempi ja paineet loiskuvat sitten yli joukkoliikenteessä. Ruuhka tai juuttuminen punaisiin valoihin saattaa saada matkustajan raivostumaan ja hyökkäämään kuskin kimppuun – fyysisesti tai sanallisesti.
– Idiootiksi nimitellään, vittuillaan ja solvataan rasistisesti, you name it. Porukka voi tulla silmille ihan selvin päinkin, Andreasson kertoo kokemuksistaan.
Lipun perään ei kannata kysellä
Meno Uppsalan ennen niin sivistyneessä yliopistokaupungissa on muuttunut viime vuosina. Osa väestä kokee julkisen liikenteen kuuluvan muiden Ruotsin yhteiskunnan tarjoamien etujen piiriin, eikä siten halua maksaa siitä. Jos kuski penää lippua, tämä voi saada nyrkistä.
Muutaman viime kuukauden aikana viisi bussikuskia on pahoinpidelty Uppsalassa pelkästään matkustusasiakirjojen puuttumisen vuoksi.
– Kuskit eivät enää halua kysellä lippujen perään ja siten riskeerata henkeään, sanoo ay-aktiivi ja bussinkuljettaja Jafar Sarehkhani.
Tilapäisenä ratkaisuna on kokeiltu sitä, että tietyillä alueilla lippuja ei enää tarkasteta. Toimenpide on herättänyt ristiriitaisia mielipiteitä kunnallishallinnossa. Kuljettajat ovat ehdottaneet ratkaisuksi erillisten tarkastajien palkkaamista, jolloin kuljettajat saisivat tehdä työnsä rauhassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- matkalippujen tarkastus bussinkuljettajat pahoinpitelyt Uppsala ongelmalähiöt Göteborg Joukkoliikenne
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monikulttuurinen kohtaaminen vanhustentalossa: rasismisyytöksiä ja rähinää

Jälleen yksi turvapaikanhakija surmasi suomalaisnaisen, Ohisalo vaikenee – Ronkainen: Hallituksen välinpitämättömyys käsittämätöntä – ”Perussuomalaisten varoitukset kaikuneet kuuroille korville”

Saksalainen tuomioistuin: länsimaisten arvojen opettaminen maahanmuuttajille loukkaa mielipiteenvapautta

Brittiantropologi Oulun raiskausepidemiasta: Suomalaisia on ”groomattu” rakastamaan hyväksikäyttäjiään

Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”

Purra: Ruotsin väestönmuutosta ei voi enää pysäyttää

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













