

MARKKU RUOTTINEN/NEWSPIX24
Kunnianloukkauksesta syytetty Vehkoo puolusteli Facebook-väitteitään poliisille jutun esitutkinnassa: ”Mielestäni voi kutsua natsipelleksi”
Toimittaja Johanna Vehkoo on vastannut tänään keskiviikkona Oulun käräjäoikeudessa syytteeseen kunnianloukkauksesta. Jutussa asianomistajana on oululainen kaupunginvaltuutettu Junes Lokka, jota Vehkoo nimitti vuoden 2016 Facebook-kirjoituksessaan rasistiksi ja natsipelleksi.
Kunnianloukkaus on rangaistavaksi säädetty teko, jossa on kyse valheellisen tiedon tai vihjauksen esittämisestä siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa. Kunnianloukkauksena voidaan pitää myös muulla tavalla tapahtuvaa toisen halventamista.
Toisen henkilön nimittäminen rasistiksi on aiemmin katsottu kunnianloukkaukseksi myös vuonna 2014, jolloin Helsingin käräjäoikeus tuomitsi sakkoihin ulkomaalaistaustaisen miehen, joka oli nimittänyt pysäköinnintarkastajaa rasistiksi ja fasistiksi.
Syyttäjä: Luonnehdinnat halventavia
Johanna Vehkoo kiistää syytteen ja hän on tänään käräjäsalissa esittänyt useita todisteita, joilla hän on pyrkinyt osoittamaan Junes Lokan rasistisuuden. Jo aiemmin hän oli toimittanut Oulun käräjäoikeudelle 37 sivun vastauksen. Kyseisessä vastauksessa syyte kiistetään.
Vastauksen osa 6 on otsikoitu: ”Kirjoitus ei ole pitänyt sisällään valheellista tietoa tai vihjausta siten, että teko olisi ollut omiaan aiheuttamaan vahinkoa, kärsimystä tai halveksuntaa.”
Kihlakunnansyyttäjä Kirsi Männikön näkemys on erilainen.
– Henkilöön käyvät luonnehdinnat ”natsipelle,” ”rasisti” ja ”natsi” ovat mielestäni ilmaistu halventavalla tavalla ja loukkaamistarkoituksessa, Männikkö perusteli tänään käräjäsalissa.
Rikoslaissa kunnianloukkauksesta on säädetty seuraamukseksi sakkorangaistus. Siinä tapauksessa, jos kunnianloukkauksella on aiheutettu suurta kärsimystä tai erityisen suurta vahinkoa ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, kyse on törkeästä kunnianloukkauksesta, jonka enimmäisrangaistus on kaksi vuotta vankeutta.
Vehkoon syyte siis koskee perusmuotoista kunnianloukkausta, josta syyttäjä vaatii rangaistukseksi 15 päiväsakkoa.
Toimitti esitutkinnassa poliisille verkkolinkkejä
Suomen Uutiset sai haltuunsa esitutkinta-aineistoon liittyvän kuulustelukertomuksen, josta ilmenee mitä Vehkoo on aiemmin esittänyt asiasta poliisille. Kuulustelun yhteydessä Vehkoo toimitti poliisille myös listan verkkolinkeistä, joiden perusteella Vehkoo pyrki osoittamaan, että hänen kirjoittamansa asiat ovat tosia eivätkä ne siten loukkaa kunniaa.
Vehkoo myös esittää poliisille, että hänen oman käsityksensä mukaan hän on voinut käyttää halventavia ilmaisuja Lokasta.
– Lokka on omalla toiminnallaan itse alentanut oman arvostelunsa kynnyksen erittäin matalalle ja minun mielestäni häntä voi myös kutsua natsipelleksi.
Lokan mukaan Vehkoo on kuitenkin käyttänyt väärin asemaansa, koska Vehkoo on työskennellyt Yleisradiolle.
– En ole Ylen toimittaja, vaan freelancer, joka kirjoittaa Valheenpaljastaja-juttusarjaa Ylelle. Tämän juttusarjan johdosta olen ollut paljon suomalaisten rasistien hampaissa. Kirjoitin tämän kyseisen (Facebook) päivityksen kuitenkin yksityishenkilönä, Vehkoo sanoo poliisille.
Uusia rasistiväitteitä
Vehkoon poliisille toimittama linkkilista osoittaa Vehkoon mielestä, että Lokasta Facebook-kirjoituksessa käytetyt ilmaisut ovat tosia.
Linkkilistassa on muun muassa Lokan avopuolison blogikirjoituksia sekä Youtube-linkkejä. Erikoista kuitenkin on, että Vehkoon poliisille toimittamassa aineistossa on uusia rasistiväitteitä. Vehkoo mainitsee nimeltä Lokan avopuolison ja erään kolmannen henkilön, jotka ovat Vehkoon mielestä ”perustellusti äärioikeistolaisia ja tunnettuja rasisteja.”
– He esiintyvät näissä merkeissä jatkuvasti sekä omilla kanavillaan että eri vihasivustojen, kuten MV-lehden, sivuilla, Vehkoo esittää.
Lokka on asiasta eri mieltä.
– En ole rasisti, ja olen yrittänyt soittaa Vehkoolle selvittääkseni asian, mutta hän ei ole puheluihini vastannut, Lokan rikosilmoituksessa todetaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kommentti: Johanna Vehkoon eriskummallinen oikeudenkäynti – valtamedia julistaa jo etukäteen, mikä on oikea tuomio

Tekniikan Maailman päätoimittaja kummastelee, miksi Johanna Vehkoon tapauksesta ei uutisoida

Julkisen sanan neuvosto ja Journalistiliitto suojelevat syytteen saanutta faktantarkistajaa – ei sanaakaan kunnianloukkauksesta, kääntävät keskustelun ”toimittajien häirintään”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.