

LEHTIKUVA
Lehto ja Immonen: Vain perussuomalaiset huolissaan suurten tuulivoimaloiden mahdollisista terveyshaitoista
Perussuomalaisten kansanedustajat Rami Lehto ja Olli Immonen ovat jättäneet tänään eduskunnan ympäristövaliokunnassa vastalauseen hallituksen esitykseen ympäristövaikutusten arviointimenettelystä (YVA) annetun lain liitteen uudistamisesta.
Esityksessä ehdotetaan muun muassa tuulivoimaloiden YVA-menettelyn muuttamista. Nykyisin energiantuotannon osalta hankeluettelon mukaan YVA-menettely vaaditaan silloin, kun yksittäisten tuulivoimalaitosten lukumäärä on vähintään 10 kappaletta tai kokonaisteho vähintään 30 megawattia.
Hallituksen esityksessä ehdotetaan tuulivoimaloiden tehorajan nostamista 45 megawattiin.
– Emme voi kannattaa tätä hallituksen esitystä. Olisi vastuutonta sivuuttaa ne kansalaisten huolet, jotka liittyvät tuulivoimaloiden mahdollisesti aiheuttamiin terveyshaittoihin, Lehto ja Immonen toteavat.
– On hämmentävää, että kaikki muut puolueet perussuomalaisia lukuun ottamatta ovat valmiita kritiikittä kasvattamaan tuulivoimaloiden kokonaistehoa ilman ympäristövaikutusten arviointimenettelyä, Lehto sanoo.
Infraäänen vaikutus on laaja
Suomessa tuulivoimasta ympäristöön leviävä signaali on varsin uusi ilmiö, jota ei ole aiemmin toimintaympäristössämme ollut. Asiasta on tullut sen verran tietoutta, että tuulivoimaloiden tuottaman infraäänen vaikutus on laaja.
Infraääntä voidaan mitata useiden kymmenien, jopa satojen, kilometrien päästä tuulivoimaloista. Tuulivoimaloiden tuottama infraääni on pulssimaista, jatkuvaa ja pitkäkestoista “sykkivää ilmanpaineen vaihtelua”.
– Nykyinen tuulivoimarakentaminen perustuu siihen oletukseen, että tuulivoimaloiden infraääni ei aiheuta terveyshaittaa. Infraäänen mahdollisista terveysvaikutuksia tuulivoimaloiden lähellä asuville ihmisille ei kuitenkaan tiedetä riittävällä varmuudella, koska asiaa ei ole tutkittu riittävästi, Immonen toteaa.
– Historiallisesti tiedetään voimakkaan infraäänen olevan terveydelle haitallista. Perussuomalaisten mielestä asiassa tulee edetä pienimmän haitan periaatteen mukaan. Lisäksi Suomessa on odotettava uusia tutkimustuloksia sektorilta, Lehto painottaa.
VTT pitää lisätutkimuksia perusteltuina
Teknologian tutkimuskeskus VTT toi ympäristövaliokunnan asiantuntijakuulemisissa esiin, että tuulivoimaloiden tuottaman laajakaistaisen äänen tai infraäänen ja oireilun välistä yhteyttä ei ole juurikaan tutkittu.
– Mahdollinen haittatekijä liittyy äänen ajalliseen vaihteluun, mutta terveysvaikutuksia ei vielä tunneta. Tutkimuksia on niin vähän, ettei pitkäaikaisen altistumisen vaikutuksia voida täysin sulkea pois. Lisätutkimukset ovat perusteltuja ja niitä on käynnissä useissa maissa, VTT toteaa lausunnossaan.
VTT on käynnistämässä uuden tutkimushankkeen, jonka tavoitteena on muun muassa selvittää tuulivoimaloiden aiheuttaman äänen potentiaalisesti haitalliset vaikutukset ihmisille sekä selvittää ääni- ja värähtelytasoja asuinrakennuksissa, niiden välittömässä läheisyydessä ja turbiinien lähellä. Päätavoite on arvioida oireilun yleisyys tuulivoimatuotantoalueiden läheisyydessä, ja selvittää mitkä tekijät ovat yhteydessä oireiluun.
– Keskusta- ja kokoomusvetoinen hallitus toimii vastuuttomasti korottaessa tuulivoimaloiden YVA-menettelyn kynnystä. Perussuomalaisten mielestä YVA-menettelyn kynnystä tulisi pikemminkin madaltaa siihen asti, että terveysvaikutuksista saadaan lisää tutkimustietoa. Esitämme vastalauseessamme, että varoivaisuusperiaatetta noudattaen YVA-menettelyn kynnystä edellytetään madallettavaksi hankkeilta, joissa yksittäisten tuulivoimaloiden lukumäärä on 5 kappaletta ja tai kokonaisteho vähintään 22 megawattia, Lehto ja Immonen toteavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Kivihiilen ja turpeen käyttökielto tulee kalliiksi sekä lisää päästöjä – ”Keskustan etupiiri rahastamassa”

Putkonen höykytti tuulivoimasuhmuri Mauri Pekkarista oikein olan takaa – ”Tällaista röyhkeyttä ei löydy kuin kepulaisilta”

Perussuomalaiset edustajat: Emme hyväksy tuulivoiman tukemista – ”Ulkomaiset yhtiöt odottavat uutta tukea vesi kielellä”

Perussuomalaiset kaatoivat suuren tuulipuistohankkeen Lapissa – ”Matkailijat eivät tule tänne propelleja katsomaan”

Jos et halua maksaa lisää tuulivoimatukea, niin älä ainakaan äänestä näitä ehdokkaita eduskuntavaaleissa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.
















