Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Lindström: Omistajaohjauksen pallo hukassa

08.10.2013 |10:05

Aiheesta useammankin kerran kirjoittaneena – ja siitä ministeriltä kysyneenä – totean olevani seuraavan uutisotsikon kanssa aivan samaa mieltä: Pro: Valtion omistajapolitiikka ”surkeaa ja ammattitaidotonta”.

Näin toteaa Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n puheenjohtaja Pertti Porokari: ”Yritys ulkoistaa työpaikat intialaisyritykselle, sieltä saapuu asiantuntijaviisumilla porukkaa opettelemaan systeemit, ulkoistettujen tehtävänä on kouluttaa kaikki tarvittava. Muutaman kuukauden kuluttua asiantuntijat voivat häipyä maasta tarvittavan tieto-taidon kanssa ja vanhat työntekijät palkitaan irtisanomisilla”.

Jos omistajaohjaus on tapahtuvien asioiden hiljaista hyväksymistä ja valtion omistamien yritysten ”kehittäminen” tapahtuu pääasiassa irtisanomalla, voidaan kysyä johtamisen ja osaamisen perään sekä valtion rooliin omistajana. Valtio kun ei tunnu omistajana ottavan kantaa juuri mihinkään, tai sitten se piiloutuu Solidiumin selän taakse.

Myöskään Stora Enson toimista ei ole löytynyt mitään moitteita tai itse asiassa kyse on pelkästä inhimillisestä virheestä. Finnairin rikkurityövoiman käyttökin on kiistetty yhtiön puolelta. Eli kaikki on hyvin? Ei ole.

Valtion tulisi mielestäni määritellä omistamiensa yritysten – muidenkin kuin strategisten yhtiöiden (Neste, Fortum ja Finnair) – merkitys uudelleen. Ymmärrän toki, että tuloksen tekeminen ja tappioiden välttäminen on tärkeää, mutta valtiolla tulisi olla kärsivällisyyttä ns. normaalia omistajaa enemmän ja sen pitäisi kyetä ottamaan huomioon myös alueelliset vaikutukset sekä työllisyysnäkökulmat.

Ainakaan valtion ei tule tehdä päätöksiään kvartaaliajattelun pohjalta, lyhytjännitteisesti. Mielestäni omistamisen kriteerit tulisikin keskustella perusteellisesti ja tehdä tarvittavat korjausliikkeet ajoissa. Omistajaohjauksessa on tällä hetkellä ”pallo hukassa”. Se on syytä löytää ennen kuin se pomppii lopullisesti näkymättömiin. Näitä uutisia kun tuntuu tulevan päivittäin.

Kunnan – kuten valtionyhtiönkin – tulisi aina miettiä toiminnassaan myös alueellista etua. Onneksi mm. hankintalakia ollaan uudistamassa ja kriteereihin tulee myös muuta kuin pelkkä hinta. Myös valtion omistajaohjaus pitäisi määritellä uusiksi kriteerien osalta.

JARI LINDSTRÖM


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
9.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää