

PS ARKISTO
Lulu Ranteen mukaan EU huijaa mediaa ja jäsenmaita itsestään keksimällään menestystarinalla: ”Estää näkemästä totuuden”
Eduskunnassa keskusteltiin keskiviikkona valtioneuvoston EU-politiikan selonteosta. Suuren valiokunnan jäsen, kansanedustaja Lulu Ranne käsitteli puheenvuorossaan EU:n itsestään keksimää menestystarinaa, jolla se huijaa mediaa ja jäsenmaita.
EU:n ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan Josep Borrell Fontellesin mukaan käynnissä on tarinoiden taistelu, jossa vakuuttava poliittinen tarina on edellytys EU:n selviytymiselle.
– EU onkin huolellisesti rakentanut itselleen itseään kehystävän sankaritarinan, joka peittää sen omat ongelmat ja virheet. Peitteenä käytetään siteeksi tosia, mutta paljon myös tarkoitushakuisesti vääriä ja harhaanjohtavia informaatiosisältöjä. Tarinallaan EU suostuttelee mediaa ja jäsenmaiden päättäjiä edistämään sen agendaa, toteaa kansanedustaja Lulu Ranne.
Kun satua toistetaan tarpeeksi usein, siitä tulee todellisuutta
Ranteen mukaan valheelliset tarinat eivät itsessään ole vielä ongelma suomalaisille. Ongelmamme alkavat, kun vallassa olevat päättäjämme uskovat EU:n kehystarinan, rakentavat sen varaan oman sisäisen sadun ja uskovat senkin. Suomi ummistaa näin silmänsä paitsi EU:n virheiltä myös omilta virheiltään.
– Kohtalokkaiksi ongelmamme muuttuvat, kun sisäinen valheellinen tarinamme alkaa ohjata toimintaamme. Toistamalla satua ja tarinaa tarpeeksi usein siitä tulee meidän todellisuutemme. Ja kun emme näe oikeaa, toiminnallista todellisuutta, yllättää se meidät kerta toisensa jälkeen. Kuten esimerkiksi Kreikan kirjanpito, Afganistan, maahanmuuttajataustainen rikollisuus, jengiytyminen, terrorismi ja energian hinta ovat yllättäneet. Jatkossa yllättää Italia.
Totuus on valheen pahin vihollinen
Koska oikea totuus on valheellisen tarinan pahin vihollinen, haluaa EU omistaa totuuden määritelmän. EU käy sotaa tarinaansa uhkaavaa totuutta vastaan niin epämääräisin väärän tiedon käsittein, että Portugalin presidentti on pyytänyt maansa perustuslakioikeutta arvioimaan, rikkooko normi kansalaisten perusoikeuksia. Miten EU:n tarinan käy, kun yhä useampi maa alkaa haastaa sen yhteensopivuutta oman perustuslakinsa kanssa?
– EU-selonteko ja suuren valiokunnan mietinnöt ovat kouluesimerkkejä omasta sisäisestä valheellisesta tarinasta, johon hallituspuolueet liikuttavasti uskovat. Pahin itsensä huijaamisen ilmentymä on tarina Suomen vahvasta asemasta EU:n päätöksenteossa. Suomi häviää kompromisseissa aina, koska emme ole koskaan valmiita lähtemään neuvottelupöydästä. Panokset ovat kuitenkin nousseet niin valtaviksi, ettei itsensä huijaamiseen ole enää varaa. Suomen on opittava sanomaan EI, painottaa Ranne.
EU ei ratkaise ongelmia vaan tekee niitä lisää
Suomen tulisi Ranteen mielestä nähdä valheellisen tarinan läpi ja ymmärtää, ettei EU ratkaise ongelmia vaan tekee niitä lisää.
– EU:n toimintatapa on holtiton. Kun EU:n integraatio aiheuttaa ongelmia, EU ajaa lisää integraatiota, kun EU ei noudata sääntöjään, se kirjoittaa niitä lisää, kun EU ei saavuta tavoitteitaan, se laatii uudet kovemmat tavoitteet. Kun EU ei saa oikein mitään valmiiksi, se lisää aloitteiden, hankkeiden ja painopistealueiden määrää. Kun EU ei tiedä, mitä tosimaailman ongelmalle tekisi, se perustaa rahaston tai viraston. Lista on loputon! Hallituksen lisäksi myös kokoomus on tukenut tätä holtittomuutta, vaikka esittääkin hetkellisesti EU-kritiikkiä.
– Ainoa asia, jonka EU on tehnyt hyvin ja johon sen pitäisi pääosin keskittyä, on yhteismarkkinoiden ylläpito ja kehittäminen, päättää Ranne.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-politiikan selonteko maahanmuuttajataustainen rikollisuus yhteismarkkinat jengiytyminen EU-selonteko Josep Borrell perusoikeudet Energian hinta Euroopan unioni EU-politiikka Integraatio Lulu Ranne Afganistan Terrorismi Italia Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: EU:n tulee siirtyä kohti itsenäisten kansallisvaltioiden Eurooppaa – ”Vaikuttamisen ainoan tarkoituksen tulee olla kansallisen etumme palveleminen”

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan PS-jäsenet: Suomen EU-politiikasta puuttuu selkeä linja, ja se vaarantaa hyvinvointivaltion tulevaisuuden

Tynkkynen: Muut puolueet ovat paniikkitilassa siksi, että tällä viikolla olemme puhuneet EU-politiikasta avoimemmin kuin koskaan – samalla olemme paljastaneet suunnan, mihin ollaan menossa

Kokoomuksen Orpolta ristiriitaisia EU-puheita, perussuomalaisilla selkeä ja kirkas linja – Purra: Me emme halua tulonsiirtounionia eikä yhteisvastuiden lisäämistä

Immonen: Suomi ei saa hyväksyä uusia EU-tukipaketteja – ”Hallituksen olisi korkea aika sanoa ääneen, että nyt riittää, emme halua maksaa huonosti taloutensa hoitaneiden maiden törsäilyä”

Reijonen: EU kyttää suomalaisten energiankäyttöä – eikö energiakuri koskekaan EU:n lasipalatseja?

EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











