

LEHTIKUVA
Luomuviljelijät ovat joutuneet hanhivahinkojen pääkärsijöiksi – Huru: Vahingonkorvauksiin on löydyttävä riittävästi varoja budjetista
Perussuomalaisten kansanedustaja, ympäristövaliokunnan jäsen Petri Huru kritisoi ympäristöministeriötä siitä, ettei se ole huomioinut lakiesityksessään luomutuotannon erityisasemaa eikä viljelijöiden saamien korvausten maksatuksessa ilmenneitä ongelmia. Valkoposkihanhien aiheuttamien haittojen pääkärsijöiksi ovat joutuneet erityisesti luomuviljelijät.
Ministeriön valmistelema hallituksen esitys koskee rauhoitettujen lajien aiheuttamien vahinkojen korvaamista ja ennaltaehkäisyä. Viljelijöiden suurimmaksi riesaksi kansanedustaja Petri Huru mainitsee valkoposkihanhet.
– Hanhet valitsevat pelloilta herkulliset tuotantokasvit ensin ja jättävät rikkaruohot syömättä, jonka seurauksena ne yleistyvät. Tämä on kaikkien viljelijöiden riesa, mutta luomuviljelijöille riesa on erityisen kallis, sillä luomutilat eivät saa käyttää rikkakasvien torjunta-aineita. Silloin rikkakasvien torjunta on kalliimpaa ja vie enemmän aikaa, Huru kertoo.
– Tulevassa laissa luomutilojen erityisasema tulisi huomioida korvausten suhteen. Viljelijät eivät saa luomuviljelystä erillistä korvausta, vaikka haittojen torjunta on kalliimpaa ja aikaavievämpää.
Korvausten maksatus harvenee
Muutoksia kaavaillaan myös korvaushakemusten käsittelyyn ja maksatukseen. Jatkossa hakemukset käsiteltäisiin ja maksettaisiin vain kerran vuodessa, kun nykyään hakemukset käsitellään ELY-keskuksissa kaksi kertaa vuodessa. Huru pitää muutosta huonona.
– Kevätvahinkojen korvaukset ovat erityisesti hanhivahinkojen osalta merkittäviä, ja jatkossa ne maksettaisiin siis vasta seuraavan vuoden kevättalvella! Aikaa vahingosta korvauksen maksuun tulisi siis lähes vuosi, Huru ihmettelee.
Maanviljelijöitä ei saa laittaa kärsimään enää enempää
Muutosta perusteltiin rahoituksen riittävyydellä, eli ilmeisesti ympäristöministeriössä pelätään, että syksyllä maksetut korvaukset voivat viedä asiaan varatusta budjetista liian suuren osan, jolloin muiden lajien aiheuttamien vahinkojen korvaamiseen ei sitten riittäisikään enää varoja.
– Hallituksen tulee huolehtia siitä, että korvaukset käsitellään ja maksetaan kahdesti vuodessa eikä laiteta maanviljelijöitä kärsimään vahinkojen ohella myös pidentyneistä korvausajoista. Asiaan tulee myös varata riittävästi varoja budjetista, Huru vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hanhivahingot korvaushakemukset luomutilat rikkaruohot tuotantokasvit luomuviljelijät luomutuotanto vahingonkorvaukset Valkoposkihanhet Ely-keskukset Maanviljelijät Petri Huru Ympäristöministeriö
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pitäisikö valkoposkihanhi poistaa luonnonsuojelulain piiristä? – Viro ja Ruotsi ampuvat riistalajiksi määriteltyä lintua EU:n luvalla

Wihonen: Pohjois-Karjalan hanhiongelmaan saatava päätöksiä nopeasti ja paikallisesti

Poikkeusluvalla lopetetut valkoposkihanhet tuhotaan polttamalla tai hautaamalla – Huru: Eettisesti täysin kestämätöntä

PS-kansanedustajat kysyvät hallitukselta valkoposkihanhien tehokkaan karkoittamisen perään

Valkoposkihanhien satotuhot torjuttava ajoissa – ”Ukrainassa käynnissä olevan sodan takia Suomen omavaraisuus on ajankohtaisempaa kuin aikoihin”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa

Purra Brysselissä: ”Venäjä saa rahansa vain lopettamalla sodan”

Perussuomalaiset: Suomalaisen duunarin verotus kevenee
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











