Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Maahanmuuttajien alhainen järjestäytymisaste tuhoaa ay-liikkeen ja yleissitovuuden – Putkonen varoittaa: Työperäinen maahanmuutto uhkaa koko ay-liikkeen olemassaoloa

23.03.2023 |10:29

Työnantajien, kokoomuksen ja SDP:n ajamalla työperäisellä maahanmuutolla ollaan tuhoamassa ay-liike ja yleissitovuus, kun järjestäytymisaste romahtaa. Ay-liikkeen on ryhdistäydyttävä, eikä sen pidä myötäillä kokoomuksen ja SDP:n ajamaa työperäisen maahanmuuton lisäämistä, vaatii työmies Matti Putkonen.

– Vaiettu salaisuus on, että maahanmuuttajien järjestäytymisaste on alasta riippuen 20-30 %. Maahanmuuttajataustaisten rakennusmiesten järjestymisaste on vain 12-14 %, kertoo perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.

Ay-liikkeen olemassaolo uhattuna

– Mitä enemmän työperäisiä maahanmuuttajia tulee, sitä alemaksi kokonaisjärjestäytymisaste putoaa. Yleissitovuus edellyttää, että alalla työskentelevistä työntekijöistä yli puolet kuuluu ammattiliittoon.

Putkonen pitää vaarallisena, että ay-liike on yhdessä työnantajien kanssa vaatimassa työperäistä maahanmuuttoa seuraavan vaalikauden kärkihankkeeksi, vaikka se voi jopa uhata koko ay-liikkeen olemassaoloa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää