

LEHTIKUVA
Maahanmuutto romahti ja palautukset jäissä Ruotsissa – viraston väki muihin töihin
Koronaviruksen takia suljetut rajat ja kentille jäävät lennot ovat lähes pysäyttäneet maahanmuuton Ruotsiin. Myös karkotukset jäävät tekemättä. Maahanmuuttoviraston työntekijät eivät seiso tumput suorina, vaan heitä odottavat työt muissa virastoissa. Näin kertovat SVT ja radio Ekot.
Vielä vuoden alussa Maahanmuuttovirasto järjesti viikossa keskimäärin 160 vapaaehtoista palautusta vailla oleskelulupaa oleville henkilöille. Huhtikuun alussa palautuksia tehtiin viikon aikana viisi.
– Palautukset ovat lähes mahdottomia tehdä tällä hetkellä, sanoo Maahanmuuttoviraston pääjohtaja Mikael Ribbenvik SVT:n haastattelussa.
Turvapaikanhakijoiden määrä romahti
Myös turvapaikanhakijoiden määrä on laskenut voimakkaasti. Alkuvuonna turvapaikkaa haki keskimäärin 450 henkilöä viikossa, mutta huhtikuun ensimmäisellä viikolla hakemuksia väsättiin enää 200 kappaletta. Suurin osa hakemuksista tuli henkilöiltä, jotka jo oleskelivat Ruotsissa.
– Maassa luvatta oleskelevat ja kenties pimeissä töissä puuhaavat joutuvat työttömäksi ja hakevat sitten turvapaikkaa saadakseen ainakin tilapäisesti katon päänsä päälle, Ribbenvik selittää.
Tiukat ajat ovat edessä heilläkin, joilla on työpaikkaan sidottu oleskelulupa. Pelkästään ruotsalaisissa ravintoloissa työskentelee 5 500 vierastyövoimaan kuuluvaa henkilöä. Jos työpaikka nyt pandemian takia menee alta, vierastyöläisen on löydettävä vikkelästi uutta työtä saadakseen jäädä maahan.
Viraston väki pyörittelee peukaloita
Pandemia on vienyt asiakkaat Maahanmuuttoviraston väeltä mutta kenkää ei ole tulossa. Viraston johto pohtiikin nyt työvoiman lainaamista sinne, missä tarve on suurinta ja työskennellään kovan paineen alla.
– Meillä työt vähenevät mutta työvoima ei. Päinvastoin pohdimme sitä, miten meidän porukkamme voisi olla avuksi muille viranomaisille, sanoo pääjohtaja Ribbenvik.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mikael Ribbenvik vierastyövoima pandemia koronavirus työlupa oleskelulupa Siirtolaisuus Turvapaikanhakijat maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikkahakemusten määrä ei pudonnut nollaan – Suomessa jo asuneilta kymmeniä turvapaikkahakemuksia

Purra: Kaikille avoin sosiaaliturva ei ole nykypäivää – perustuslakia uskallettava tarkastella

Purra: Hallitus aikoo helpottaa matalapalkka-aloille saapuvaa maahanmuuttoa, vaikka rajamme ovat kiinni ja vaikka maa on pian täynnä lomautettuja ja työttömiä ihmisiä

Talouden mahalasku herättää huolta Ruotsin turvapaikanhakijoissa – oleskeluluvan ehtoja ei olla höllentämässä

Ulkoministeriö jakoi taas miljoonia maailmalle – suomalaisten verovaroja sujahti Kongoon, presidentti Tarja Halosen kehityspoliittisiin tehtäviin ja YK:n ympäristörahastoon

Tukholman ongelmalähiöiden edustaja lukuisten koronatartuntojen taustoista: ”Tarvitsemme parempia töitä ja lisää liksaa”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Imaami avasi Birminghamin uuden muslimipormestarin virkaanastujaistilaisuuden islamilaisella rukouksella
Britannian toiseksi suurimman kaupungin pormestariksi on valittu pakistanilaistaustainen maahanmuuttaja, joka on harras muslimi. Juhlallisen virkaanastujaistilaisuuden avasi imaami islamilaisella rukouksella. Monissa muissakin Britannian kaupungissa on ollut muslimipormestari, ja jotkut muslimit ovat edenneet ministeriksi asti.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














