

LEHTIKUVA
Tukholman ongelmalähiöiden edustaja lukuisten koronatartuntojen taustoista: ”Tarvitsemme parempia töitä ja lisää liksaa”
Ulkomaalaistaustaiset sairastuvat muuta väestöä useammin Covid-19-tautiin Ruotsissa. Syitä on etsitty kulttuurieroista, väestöryhmän keski-iästä ja ahtaasta asumisesta. Tukholman ongelmalähiöiden edustaja selittää SVT:n haastattelussa syyksi segregaation eli väestön eriytymisen.
Somalit, irakilaiset, turkkilaiset ja myös ruotsinsuomalaiset ponnahtavat esiin Ruotsin terveysviranomaisten tilastoista. Suomen Uutiset kertoi aiemmin huolestuttavista luvuista, joiden mukaan esimerkiksi somalit ovat sairastuneet Covid-19-tautiin seitsemän kertaa useammin kuin muu väestö keskimäärin.
Terveisiä Järvasta
Pahin tilanne on ollut Järvan alueella, jossa sijaitsevat Tukholman maahanmuuttajavaltaiset Spångan, Kistan ja Rinkebyn lähiöt. Paikallisen yhteistapahtuman ”Järvaviikon” perustaja Ahmed Abdirahman vetää yhteen syyt siihen, miksi ulkomaalaistaustaiset sairastuvat muita helpommin:
– Koronavirus iskee ihmisiin riippumatta siitä, mistä he tulevat tai missä asuvat. Mutta virus tarttuu helpommin, jos taustalla on leviämistä helpottavia syitä, Abdirahman sanoo ja ottaa esimerkiksi Järvan alueen ruotsinsomalit.
– Näillä alueilla ansaitaan 11 000 euroa vähemmän vuodessa kuin muualla ja täällä on jo valmiiksi terveysongelmia ja asumisahtautta.
Irti köyhyysloukusta
Järvassa on Abdirahmanin mukaan myös segregaatiota segregaation sisällä. Alueella on edustettuna 50 eri kansallisuutta ja ihmiset pyörivät paljon omissa, pienissä ympyröissään. Tämä lisää tartunnan riskiä. Paikalliset myös työskentelevät palveluammateissa, joissa altistuu helpommin tartunnalle.
– Vaikka ihmiset saisivat enemmän informaatiota taudista, ahtaasti asuminen vaikeuttaa kuitenkin suojautumista tartunnalta. Työmarkkinat täytyy muokata sellaisiksi, että väki pääsee parempiin töihin ja paremmille palkoille, näin nykyiset ongelmat voidaan välttää tulevaisuudessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väestön eriytyminen segregaatio Ahmed Abdirahman yliedustus Spånga turkkilaiset ruotsinsuomalaiset Järva Covid-19 koronavirus Kista Rinkeby irakilaiset somalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lapin perussuomalaiset vaatii Ruotsista tulevan henkilöliikenteen välitöntä tiukentamista

Maahanmuutto romahti ja palautukset jäissä Ruotsissa – viraston väki muihin töihin

Lähes joka viides Tukholmassa koronaan kuollut oli Syyriasta tai Irakista

Somalinkielisillä yliedustus koronavirustartunnoissa myös Helsingissä

Ruotsin kunnissa akuuttia pulaa suojavarusteista – työntekijät ja hoidettavat vaarassa

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Expressen vaatii pääkirjoituksessaan: ”Lopeta turvapaikkapelleily, pääministeri Löfven – tai menetät kansan luottamuksen”

Rinkebyn Robin Hood vaatii rikkailta rahaa ongelmalähiöiden jenginuorille
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














