

Suomalaiset rajavartijat tarkistivat kulkulupia Tornion ja Haaparannan välisellä rajanylityspaikalla tiistaina 31. maaliskuuta 2020. / LEHTIKUVA
Lapin perussuomalaiset vaatii Ruotsista tulevan henkilöliikenteen välitöntä tiukentamista
Lapin Perussuomalaiset vaatii Ruotsista saapuvan henkilöliikenteen välitöntä tiukentamista ja vain erittäin kriittisessä työtehtävissä olevien kulun sallimista.
Lapin piirin puheenjohtajan Juhana Kelloniemen allekirjoittamassa julkilausumassa muistutetaan, että vaikka Uusimaa on eristetty, ei Lapin näkökulmasta kaikkia tarvittavia virusta hidastavia toimia ole vielä otettu käyttöön:
– Tuoreet tilastot Länsirajalla leviävästä epidemiasta kertovat karua kieltään naapurimme Ruotsin epäonnistuneesta koronapolitiikasta. Taudin etenemistä on yritetty hidastaa kansankodille tyypilliseen tapaan diskuteeraamalla, suomeksi jahkaamalla. Entäpä kun kesälomakaudelle suuntaavat kymmenettuhannet ruotsinsuomalaiset valuvat Lapin kautta Suomeen, heillähän on Suomen passi.
– Rajaliikenne Ruotsiin on kyllä vähentynyt rajoitusten myötä, mutta Ruotsi on ilmeisen riippuvainen suomalaisesta hoitoalan työntekijäresurssista. Tämän vuoksi työmatkaliikennettä ei ole edes kielitaitoisen torniolaisen ministerimme avulla saatu pysäytettyä. Myös Tornion terästehtaalla työskentelee jonkin verran ruotsalaisia, jotka tuovat mahdollisesti epidemian mukanaan.
– Lappi on pitkään saanut ison osan tuloistaan matkailusta. Rahallinen vaikutus on ollut miljardin euron paikkeilla. Yöpymisvuorokausia on Lapissa ollut noin 3 miljoonaa, joten matkailijamäärä ylittää moninkertaisesti maakunnan oman väkimäärän. Aasialaisten osuus ja juuri viruksen kotimaasta Kiinasta tulevien osuus on kasvanut. Uutiset viruksesta huolettivat siis jo viime vuoden lopulla matkailuyritysten johtoporrasta, sesongistahan piti tulla talouden mittakaavassa kaikkien aikojen matkailutalvi. Toisin kävi, alasajo tuntuu syvällä niin yritysten kuin myös työntekijöiden kassassa ja hallituksen olisikin annettava alalle konkurssiaallon estämiseksi muutakin kuin epämääräisiä lupauksia.
Lapin Perussuomalaiset vaatii henkilöliikenteen välitöntä tiukentamista ja vain erittäin kriittisessä työtehtävissä olevien kulun sallimista.
– Katri Kulmunin (kesk.) mukaan Suomi tarvitsee Ruotsin tehohoitopaikkoja. Missä meitä siis hoidettaisiin, Sundsvallissa vai Uumajassa, Haaparannalta kapasiteettia tuskin löytyy? Useat Länsirajalla asuvat kertovat rajan vuotavan kuin seulan. Kuka vaan rajoituksista vähät välittävä väylänvartinen voi hiihtää tai moottorikelkkailla nuuskanhakuun naapurin puolelle. Entäpä kun Uudenmaan epidemiahuippu on saavutettu ja liikkumisrajoitukset poistetaan? Onko sitten vuorollaan tulossa Lapin rajojen sinetöinti, astetta liian myöhään?
– Tilanne on meille kaikille uusi ja äkillinen, eikä kokematon johtoviisikko ole vanhoihin toimintamalleihin voinut turvautua. Kriisi on kuitenkin joskus ohi. Tällöin alkaa yhteiskunnan uudelleenrakentaminen. Jo nyt on tiedossa, että talouden Korona-jälkitautien hintalappu tulee olemaan kymmeniä miljardeja. Olisiko nyt aika luopua alunperinkin täysin utopistisesta hallitusohjelmasta ja ilmastopolitiikasta? Mikäli vastaus on ei, voinemme varsinkin täällä pitkien etäisyyksien Lapissa varautua siihen, että eläminen kallistuu taas kerran.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Niikko: Jos Uudenmaan eristystä ei jatketa, on hallituksen päätettävä uusista rajoituskeinoista

Tukholman ongelmalähiöiden edustaja lukuisten koronatartuntojen taustoista: ”Tarvitsemme parempia töitä ja lisää liksaa”

Koronatartunnat täyttävät lakitupia – ”koronalinkona” tunnetulle itävaltalaiselle hiihtokeskukselle turistien siviilikanne

Ruotsin Norrbottenin kautta rajan yli tuleva helposti tarttuva virusvariantti voi muuttaa Suomen epidemiatilannetta nopeasti – Juuso esittää nopeampaa rokotustahtia Länsi-Pohjan alueelle
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.
















