

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Miljardien välttämättömät menolisäykset katetaan pelkällä velalla – mitään priorisointia ei ole tehty
Perussuomalaiset eivät ole tyytyväisiä hallituksen kehysriihen tuloksiin, vaikka toimenpidelistalla onkin heidän mukaansa tarpeellisia ja välttämättömiä keinoja koronaepidemian aiheuttamien vaikeuksien hoitoon. Perussuomalaiset arvostelee erityisesti sitä, ettei valtiolle toissijaisista menoista ole leikattu, vaan kaikki lisäykset otetaan velaksi.
– Koronalama ei saa olla tekosyy velkaantua enempää kuin on välttämätöntä. Hallituksen olisi syytä säästää vähemmän tärkeistä kohteista kuten kehitysavusta, taloudellisesti haitallisesta maahanmuutosta ja liioitelluista ilmastotoimista, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kommentoi.
Moraaliposeerauksesta tinkimättä
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomauttaa, että koronapandemia ja sen torjuntatoimet aiheuttavat valtiolle miljardiluokan verotulojen menetyksen ja lisäävät toisaalta massiivisesti kuluja.
– Näyttää selvältä, että hallitus aikoo rahoittaa tämän lisälaskun pelkästään uutta velkaa ottamalla. Hallitusohjelman menolisäyksistä ei olla valmiita tinkimään lainkaan, vaan rahan suruton kippaaminen omiin lempiprojekteihin jatkuu kuin mitään kriisiä ei olisikaan, Halla-ho toteaa.
Kehitysapu jäihin, pakolaiskiintiö jäihin
Halla-ahon mukaan vientiteollisuudella ja kuljetusalalla on keskeinen rooli suomalaisten hyvinvoinnin rahoituksessa, ja tämä rooli vain korostuu, kun palvelusektori on syvässä kriisissä. Halla-aho pitää ensiarvoisen tärkeänä, että hallitus luopuu toistaiseksi suurudenhulluista hiilineutraalisuustavoitteistaan.
– Kehitysapu on tässä tilanteessa pantava jäihin. Kansallinen pakolaiskiintiö on lakkautettava, eikä turvapaikanhakijoiden sisäisiä siirtoja pidä toteuttaa. Asiat on pystyttävä panemaan tärkeysjärjestykseen, ja suomalaisen työn ja yrittämisen tulee tässä tilanteessa mennä maailmanparannushankkeiden edelle, Halla-aho vaatii.
Menoja ei ole priorisoitu
Perussumalaisten 1. varapuheenjohtajan, kansanedustaja Riikka Purran mielestä kehysriihen päätöksissä on paljon välttämätöntä ja tarpeellista. Silti hänkin hämmästelee sitä perusajatusta, että priorisointiin ei koettu olevan tarvetta.
– Koko menopuoleen pitäisi erityisesti nyt tehdä realistinen ja pragmaattinen läpivalaisu. Toimenpiteiden pitää hyödyttää Suomea ja suomalaisia, Purra toteaa.
– Ihmisten terveys ja toimeentulo, työpaikkojen ja yritysten selviytyminen ja mahdollisimman hyvät taloudelliset puskurit ovat tärkeitä asioita. Sen sijaan en ymmärrä, miksi esimerkiksi kulttuuriala on tällaisessa elämän ja kuoleman politiikassa haluttu nostaa erityisiin panostuskohteisiin, Purra ihmettelee.
Maahanmuutton esityksiä odotetaan pelolla
Purran mukaan hallituspuolueet näyttävät politikoivan kriisissä, kun ne eivät kykene irrottamaan lempihankkeistaan edes kriisioloissa.
– Pelolla odotan, mitä sieltä on lähiaikoina esimerkiksi maahanmuuton suhteen tulossa, Purra sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lempihankkeet moraaliposeeraus koromakriisi toissijaiset menokohteet valtiontalous valtionvelka Pakolaiskiintiö Riikka Purra Ville Tavio perussuomalaiset hallitus Jussi Halla-aho kehitysapu budjetti maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten turvallisuus on perussuomalaisille tärkein asia: ”Kehitysapumenot, maahanmuuton kustannukset sekä poliittisten järjestöjen tuet ovat menoja, joista pitää näissä olosuhteissa leikata”

Halla-aho patistaa Yleä, Sitraa, puolueita jne kulukuurille koronan vuoksi – ”Nyt jos koskaan on kyettävä panemaan asioita tärkeysjärjestykseen”

Ulkoministeriö jakoi taas miljoonia maailmalle – suomalaisten verovaroja sujahti Kongoon, presidentti Tarja Halosen kehityspoliittisiin tehtäviin ja YK:n ympäristörahastoon

Kommentti: EU:ta vastaan hyökätään asemuotoistetuilla väestönsiirroilla, sisäministeri Ohisalo heiluttaa jo valmiiksi valkoista lippua

Huoltovarmuuskeskuksen ”Kiina-kaupoissa” epäselvyyksiä – Juvonen: Millaisia taloudellisia tappioita Suomelle aiheutuu tilausprosessista, jossa tuotteiden laatu ei vastaa tilattua?

Halla-aho: ”Löytyisiköhän Afrikasta joku prinsessa tai presidentin leski, joka myisi meille ennakkomaksua vastaan ensiluokkaisia kasvosuojia?”

Maahanmuutto romahti ja palautukset jäissä Ruotsissa – viraston väki muihin töihin

Tavio: Hallituksen velanottoa hillittävä

Perussuomalaiset: Julkisen talouden suunnitelma vielä hataralla pohjalla – menoja on karsittava
Viikon suosituimmat

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Yhdysvallat virallisesti huolissaan Euroopasta – maahanmuutto uhkaa puolustusyhteistyötä
Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Trumpin Yhdysvalloissa maahanmuutto nettonegatiivista – väkivaltarikollisuus romahtanut, työllisyys nousee
Dosentti Markku Ruotsilan selvitys esittelee niitä toimenpiteitä, joilla Donald Trump on toisella kaudellaan suitsinut hallitsematonta maahanmuuttoa. Suomen Perustan julkaisema tuore raportti kuvaa ne konkreettiset keinot, joilla Trump on saavuttanut historiallisia tuloksia. Palettiin kuuluu kaikki karkotuksista paluumuuttoporkkanoihin.

Mäenpää selvittää siviilipalveluksen outoja opetussisältöjä ja ideologista tuputusta – työministeri puuttui Elokapina-koulutuksiin
Siviilipalveluskeskus herätti hämmennystä ja pettymystä siviilipalvelusta suorittaneiden keskuudessa koulutusjakson aiheilla ja niiden esittämistavalla. Kouluttaja näytti muun muassa laittomasti maatiloilta kuvattua materiaalia, arvosteli suomalaista ruuantuotantoa, toi jatkuvasti esiin omaa yritystoimintaansa sekä ideologiaansa ja kannusti osallistumaan eri järjestöjen, kuten Elokapinan, mielenosoituksiin. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää päätti selvittää asiaa kirjallisella kysymyksellä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













