

LEHTIKUVA
Maatiloja menee nurin – hallitus ei tunnu piittaavan: ”Jossain kohtaa tulee pulaa ruoasta”
Uusi EU:n maatalouden ohjelmakausi muuttaa tukimaksuaikatauluja. Muutos ei helpota tilojen ahdinkoa. Kotimaisen ruoantuotannon ylläpitäminen on tärkeää huoltovarmuudenkin vuoksi.
– Odotan, että hallitus olisi oikeasti huolissaan. Nykyinen räpelöinti ei auta. Apua tarvitaan tässä ja nyt. Jos luultiin, että viime vuonna oli vaikeaa, tänä vuonna ollaan polvillaan. Tiloja tulee kaatumaan ja lopettamaan, sanoo päijäthämäläisen Heikkilän tilan perussuomalainen emäntä Sanna Vuokila ja ihmettelee, miten suomalaisesta lehmästä ja maataloudesta on tehty ilmastonmuutoksen syntipukkeja.
– Luulen, että jossain kohtaa tulee pulaa ruoasta.
Maatalous ajetaan alas
Maatilojen tulevaisuus huolettaa Vuokilaa.
– Näyttää siltä, että maatalous ajetaan alas. Kannetaan näennäistä huolta meidän tulevaisuudesta. Mitään tarpeeksi konkreettista ei tapahdu. Mihin valui se syksyn 300 miljoonan maatalouden tukipaketti?
Pärjätäkseen tilojen olisi investoitava.
– Pakko olisi investoida. Pystytkö siihen, se on eri asia. Pankit ovat armottomia neuvottelukumppaneita, Vuokila sanoo.
Tuottajat uupuvat
Kustannusten nousun ja tuottajien jatkuvan kyykyttämisen vuoksi moni tila lopettaa.
– Luonnonvarakeskuksen uusi arvio on, että tuottajien palkka olisi alta 7 euroa tunti. Oikeasti meidän palkka on alle sen. Kuka tekee sillä hinnalla 24/7?
Taloudellisten ongelmien lisäksi iso velka ja työn määrä uuvuttavat.
– Moni tila ei pysty lopettamaan. Ihmisiltä menee psyyke ja terveys. Moni on aivan piipussa. Velkaa on silmät ja korvat täynnä. Monelle ainoa keino irtaantua olisi konkurssi. Jokaisen lopettavan tilan myötä suomalaisen puhtaan ja lääkkeettömän ruoan tuotanto vähenee, hän murehtii.
Tilojen tulosta painavat myös kauppojen omat merkit.
– Niiden avulla kaupat painostavat hinnat alas, tuottajat eivät saa mitään. Jos on yksi kauppa, asiakkaiden on pakko ostaa, mitä on tarjolla. Usein on vain kaupan omia merkkejä, Pirkkaa tai Kotimaista. Pitäisi lailla kieltää kauppojen omat merkit. Niillä ne tahkoaa voitot, meille ei tipu mitään.
Tukien siirto
Pitkään väännetty EU:n nauta- ja lypsylehmäpalkkioiden maksu uhkasi siirtyä viime kuulta kevääseen. Joulukuussa palkkiosta on yleensä maksettu 70 prosenttia, nyt saatiin 40 prosenttia.
– Luojan kiitos tuli edes osa nautapalkkiosta. Osalle se vähän helpottaa, isoille tiloille se on vain hippu meressä. Moni tila joutuu neuvottelemaan uudet maksuaikataulut pankkien kanssa.
EU:n maaseutuohjelmakausi vaihtui vuoden vaihteessa. Samalla muuttuivat tukimaksujen aikataulut.
– Maksuaikataulujen muutos tietää sitä, että paljon pitää ostaa velaksi. Tiedän tiloja, joilla on maksuhäiriömerkintä, jolloin ei saa velaksi. Miten ruokit eläimet sitten? Tiloja huutokaupataan lehmineen ja tavaroineen. Se on järkyttävää.
Tulevaisuuden maksatukset ovat avoinna.
– Ruokavirasto kertoi ilmoittavansa hyvissä ajoin, että tilat pystyvät varautumaan. Moni asia on edelleen avoinna. Meidän pitäisi pian päättää, jatketaanko luomussa. Ei ole vielä tiedossa, millaisin ehdoin se voisi toteutua. Moniko lähtisi töihin, kun ei tiedä, mitä työ tulee pitämään sisällään, ja palkka tulee ehkä joskus?
Lehmästä syntipukki
Heikkilän tilalla lypsäviä on kolmisenkymmentä ja nuorta karjaa saman verran. Parsinavetta on muutettu lypsyasemaksi. Lehmät ovat pääosin ulkona, jossa niillä on olkikuivitettu pihatto. Kesällä niillä on käytössään 20 hehtaaria laidunta. Nuorille eläimille on peltolaitumen lisäksi 60 hehtaaria metsälaidunta, josta osa on perinnebiotooppia.
Pellot ovat luomussa, eläimet eivät.
Tilalla ihmetellään, miten lehmästä on tullut ilmastoasioiden syntipukki.
– Suomen puhtaasta lehmästä on tehty maailman syntisin eläin!
Ihmiset vieraantuneet luonnosta
Vuokila toivoo lisää tuottajien ja kuluttajien vuoropuhelua.
– Ihmiset ovat vieraantuneet luonnosta ja eläimistä. Lapset voivat luulla, että maitotölkit tulevat suoraan lehmästä. Kehotan käymään vierailupäivinä tiloilla, niin näkee, millaista tiloilla oikeasti on.
Heikkilän tilalla eskarilaiset ovat käyneet parikin kertaa. He saivat kummivasikat, joiden kuvia ja tarinoita Vuokila päivitti heille kuukausittain.
Sanna Vuokila harjailee ja kupsuttelee kaikkia lehmiään lypsyn lomassa.
– Kun yhtä rapsuttaa, muutkin haluavat. Ne ovat ihania persoonia. Joka lehmä on oma persoonansa. Meillä tuotetaan puhdasta ruokaa. Olen hirveän ylpeä siitä, mitä teen, hän sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sanna Vuokila maatalouden ohjelmakausi maatilojen ahdinko Ruoantuotanto maatalouden tulevaisuus maataloustuottajat maatalouden alasajo ilmastoahdistuksen lietsominen maatilat maataloustuet Euroopan unioni Ilmastonmuutos Huoltovarmuus Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset Naiset vaatii kotimaisen ruuan kunnianpalautusta: On luotava eräänlainen hintatakuu ruuantuottajille – muuten he eivät tule pärjäämään

Koskela tyytyväinen perussuomalaisten maaseutupoliittiseen ohjelmaan – ”Maaseutu ei kosketa ainoastaan maaseudun asukkaita, vaan koko Suomea”

Elomaa välikysymyskeskustelussa: Suomessa on kotimaisen maatalouden kriisi, jonka kaltaista ei modernina aikana ole koettu

Ranne: Maatalous on pelastettava hallituksen ja EU:n kynsistä

Purra: Suomen metsäpolitiikka ja metsien käyttö on hyvää – ”Me emme maksa EU:lle miljardeja siitä, että jonkin laskelman mukaan hiilinielumme ovat pienentyneet”

Maatalouden tilanne on katastrofaalinen – Reijonen vaatii maataloustuottajille parempaa katetta tuotteistaan

Elomaa ja Koskela: Suomalainen maaseutu pitää pelastaa
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin
Länsimainen liberaali maailma hylkäsi 2010-luvun alun idealistisen visionsa vapaasta tiedonkulusta ja avoimesta verkosta. Viimeisen vuosikymmenen aikana valtioiden, teknologiayhtiöiden ja sääntelyviranomaisten löysä verkosto sulki avoimen internetin tietoisesti ja pystytti tilalle näkymättömän valvontakoneiston. Samalla uuskielinen sanasto muutti poliittista keskustelua siten, että viranomaiset pyrkivät nyt suojelemaan kansalaisia vapaalta puheelta sen sijaan, että ne suojelisivat kansalaisten vapautta puhua.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen sosiaalidemokraattinen puheenjohtaja Ranjith Kumar Prabhakaran on joutunut selittelemään TikTok-käytöstään. Hänen tililtään on löytynyt sekä alaikäisten tekemien videoiden uudelleenjakoja että hänen itsensä kuvaamia videoita, joilla näkyy alaikäisiä. Prabhakaran on sittemmin poistanut kritisoidun sisällön ja lopettanut uudelleenjaot.
Uusimmat

Sisäministeri Rantanen: Itäraja pysyy kiinni

Purra: Veronmaksajaa voidaan suojella ainoastaan karsimalla menoja
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












