Artikkeli kuva

Emmanuel Macron poistumassa äänestyspaikalta 23.4.2017.

Macron ja Le Pen toiselle kierrokselle – Pariisissa levottomuuksia

24.04.2017 |10:29

Ranskan presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen tulosten mukaan toisella kierroksella kohtaavat Emmanuel Macron ja Marine Le Pen. Macron keräsi noin 23,9 prosenttia äänistä, Le Pen otti noin 21,4 prosentin äänisaaliin. Kaksikon takana François Fillon ja Jean-Luc Mélenchon jäivät hitusen alle 20 prosentin äänimäärästä. Tulos oli odotettu ja mielipidemittausten mukainen. Ranskan uutistoimisto AFP:n mukaan Pariisissa poliisit ja Le Penin menestystä vastustaneet mielenosoittajat ottivat yhteen.

Toisen kierroksen ehdokkailla tiukat paikat kesäkuussa

Tulipa kummasta ehdokkaasta tahansa Ranskan presidentti, niin maan kesäkuussa järjestettävät parlamenttivaalit ovat presidentille erittäin tärkeät. Presidentti ei voi toteuttaa ohjelmaansa mutkitta vastahankaisen parlamentin kanssa. Macronin johtama keskustaan lukeutuva Eteenpäin-puolue on vain noin vuoden ikäinen, eikä sen ole helppoa saada nostettua suurta määrää kansanedustajia parlamenttiin.

Le Penillä on samanlaiset huolet, vaikka hänen johtamansa Kansallinen rintama onkin esiintynyt Ranskan puoluekartalla vuosia. Puoluetta pidettiin pitkään poliittisena hylkiönä, mutta Marine Le Pen on tehnyt paljon töitä salonkikelpoisamman puolueen eteen. Puolue ei välttämättä onnistu kesäkuussa valtaamaan riittävästi kansanedustajia helpottamaan Le Penin työtä, mikäli hänestä leivotaan presidentti. Tällä hetkellä Le Penin puolueella on parlamentin alahuoneessa vain kaksi edustajaa.

Macronin voittoa pidetään vuorenvarmana

Macron sai lukuisia onnitteluja eurooppalaisilta johtohahmoilta. Aasian markkinoilla euro pinkaisi kahden prosentin nousuun, kun Macronin pääsy toiselle kierrokselle kävi selväksi. Markkinoiden mielestä Macronin voitto on ilmiselvää myös toisella kierroksella.

Macron tarvitsee taakseen kunnon voiton toisella kierroksella. Mikäli ero Le Peniin jää alle 20 prosenttiyksikön niin Macronilla on kova työ saada jakautunut Ranska yhdistymään taakseen. Vanhoista suurpuolueista erityisesti konservatiivit voivat nakella kapuloita Macronin presidentinvaunujen rattaisiin voiton jäädessä niukaksi.

Kaiken lisäksi voiton voi edelleen napata Le Pen.

Presidentinvaalien toinen kierros järjestetään kahden viikon päästä 7.5.2017. Parlamenttivaalit pidetään 11.-18.6.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
6.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
7.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
9.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää