

LEHTIKUVA
Mäenpää vaatii järkeä rangaistuksiin: ”Rikoksiahan suorastaan kannattaa tehtailla kerralla enemmän”
Perussuomalaiset julkaisi uuden kriminaalipoliittisen ohjelmansa aivan vastikään. Puolueen mielestä vakavista rikoksista tulee tuomita tuntuvia rangaistuksia, minkä vuoksi henki-, väkivalta- ja seksuaalirikoksista tuomittavia rangaistuksia on kiristettävä. Kansanedustaja Juha Mäenpään mielestä tuoreen ohjelman täysimääräinen toimeenpano korjaisi lukuisia vakavia ongelmia.
– Onneksi Suomessa lakeja voi muuttaa, toteaa Juha Mäenpää.
– Tähän tarvitaan vain eduskunnassa riittävästi paikkoja lakeja järkiperäistämään pyrkiville kansanedustajille. Löysäilijöitä äänestämällä saa – vähemmän yllättäen – juuri sitä löysäilyä, myös rikoslakiin liittyen, kansanedustaja huomauttaa.
Mäenpää pitääkin perussuomalaisten tuoretta kriminaalipoliittista ohjelmaa oivana työkaluna suomalaisen rikoslainsäädännön järkiperäistämiseen. Sen toimeenpanemiseen eduskunta tarvitsee luonnollisesti mahdollisimman suuren määrän perussuomalaisia kansanedustajia.
Linja löysä jopa Pohjoismaihin verrattuna
Kansan parissa yleistä ihmetystä kahvipöytäkeskusteluissa herättää usein Suomen lepsu rangaistuspolitiikka. Moni ei välttämättä kuitenkaan tajua, että linja on vielä yleistä mielikuvaakin löysempi. Tämä selviää vertailemalla rikoksista annettuja rangaistuksia esimerkiksi Suomen naapureihin, muihin Pohjoismaihin.
– Suomessa taposta tuomitaan vankeutta yleensä vain noin yhdeksän vuotta, kun Norjassa keskimääräinen rangaistus vastaavasta rikoksesta on 15 vuotta. Kun Suomessa vain noin joka toinen raiskaaja joutuu vankilaan, on vastaava luku Ruotsissa lähes 90 prosenttia.
– Toisin kuin Suomessa, Islannissa taparikollisiksi luokiteltuja vankeja ei ilman erityistä syytä päästetä ehdonalaiseen. Noin puolet törkeään pahoinpitelyyn syyllistyneistä henkilöistä selviää Suomessa reilun vuoden pituisella ehdollisella rangaistuksella, kun Tanskassa vastaava rikos johtaa pääsääntöisesti ehdottomaan vankilatuomioon. Esimerkkejä on vaikka kuinka paljon, luettelee Mäenpää.
– Onhan tämä nyt hiukan noloa meille, hän tuskailee.
Paljousalennukset Suomen häpeäpilkkuna
Eräs kansallisen rangaistuspolitiikan kummallisuus on niin sanottu paljousalennus. Rikoslain mukaan aiempi ehdoton vankeusrangaistus voidaan ottaa huomioon tuomiota alentavana seikkana, kun ehdottomaan vankeuteen tuomittua syytetään ennen rangaistuksen tuomitsemista tehdystä muusta rikoksesta. Silloin uudesta rikoksesta voidaan tuomita vähimmäisaikaa lyhyempi vankeusrangaistus. Tämä tarkoittaa, että jopa aiempi raiskaustuomio voi lieventää uutta raiskaustuomiota. Tämän älyttömyyden taustalla on se, että Suomessa siirryttiin ”yhtenäisrangaistukseen” vuonna 1992.
– Kärjistettynä: ota kaksi, maksa yksi! Vähän kuin nappailisi tuotteita kaupan alelaareista. Rikoksiahan suorastaan kannattaa tehtailla kerralla enemmän, puuskahtaa Mäenpää.
Perussuomalaisten maailmankuvassa sen seikan, että henkilö on syyllistynyt useisiin rikoksiin, tulee vaikuttaa tuomittavaa rangaistusta ankaroittavasti eikä suinkaan toisin päin.
Ulkomaalaisten rikollisten paapomiselle loppu
Jos suomalaisella väkivalta- ja seksuaalirikollisella on maassamme lokoisat olot, niin vähintään yhtä mukavasti menee myös tuontirikollisilla. Poliisin on lain mukaan tarvittaessa hankittava rikoksesta epäillylle ulkomaalaiselle tulkki valtion kustannuksella. Rikoksen esitutkinta-aineistoon kuuluvan asiakirjan kääntäminen tapahtuu sekin valtion varoista. Tuomioistuimessa tulkkaus on niin ikään maksutonta, ja sama koskee kirjallisia käännöksiä haastehakemuksesta, tuomiosta ja muusta olennaisesta asiakirjasta.
– Olisi suomalaisten kannalta ehdottoman reilua, että ulkomaalainen, jonka tuomioistuin toteaa syylliseksi rikokseen, velvoitettaisiin korvaamaan valtiolle täysimääräisesti tarvitsemastaan tulkkauksesta ja asiakirjojen kääntämisestä aiheutuneet kustannukset, mikäli kyseessä on henkilö, joka on oleskellut Suomessa usean vuoden ajan mutta on tästä huolimatta edelleen kykenemätön asioimaan suomen kielellä, linjaa Mäenpää.
Mäenpää yhtyy myös ohjelman kannanottoihin, joiden mukaan vakavaan rikokseen syyllistyneet ulkomaalaiset on karkotettava, heille on määrättävä pysyvä maahantulokielto ja heille mahdollisesti myönnetty Suomen kansalaisuus on määrättävä menetettäväksi.
– Suosittelen kansanedustajia yli puoluerajojen tutustumaan loistavaan ohjelmaamme. Eivät nämä toimenpide-ehdotukset ole perussuomalaisten yksinomaisuutta, vaan ihan jokaisen päättäjän käytettävissä, Mäenpää vielä vinkkaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yhtenäisrangaistus kriminaalipoliittinen ohjelma paljousalennukset henkirikokset Väkivaltarikokset ulkomaalaiset rikolliset kansalaisuuden peruuttaminen maahantulokielto rikoslaki Pohjoismaat rangaistukset seksuaalirikokset Raiskaukset Juha Mäenpää
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi helpottaa tuomittujen ulkomaalaisten karkottamista – ”Suomen tulisi tehdä vastaavat kiristykset”

Perussuomalaiset vaatii tolkkua ja järkeä kriminaalipolitiikkaan: Vakavien rikosten rangaistusten paljousalennuksista luovuttava – ”Rangaistuksella tulee olla myös pelotevaikutus”

Maanantain Tuumaustunnilla: Kriminaalipoliittisen ohjelman julkaisu (suora lähetys)

Perussuomalaiset vaatii järkeä rangaistuksiin: Sarjakuristajat pidettävä lukkojen takana, taparikolliset vankilaan, Isis-vaimot tuomiolle – ”Suomalaiset ansaitsevat turvaa rikoksentekijöitä vastaan”

Leena Meri haluaa vaaralliset rikolliset pysyvästi lukkojen taakse: ”Meillä vapautetaan sellaisia vankeja, joita ei koskaan tulisi vapauttaa”

PS vaatii tuntuvia kiristyksiä kriminaalipolitiikkaan: Paljousalennukset pois, seksuaali- ja väkivaltarikosten rangaistukset ylös, vaaralliset vangit pysykööt vankilassa, maahanmuuttajarikolliset ulos

Leena Meri ihmettelee Valjakkalan ”lomailua”: Kolmoismurhaaja ei kuulu avovankilaan

Kansanedustaja Leena Meri oudoksuu Helsingin Sanomien tulkintaa perussuomalaisten kriminaalipoliittisesta ohjelmasta
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.