

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Koponen: Kenenkään oikeustajuun eivät mene rikollisten paljousalennukset
Kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt hallitukselle 17 kohdan toimenpidealoitteen Suomen ja suomalaisten turvallisuuden lisäämiseksi sekä väkivallan ja rikollisuuden vähentämiseksi. Koposen sanoin maailma on muuttunut ja lainsäädännön on muututtava sen mukana.
– Tämä ei ole populismia vaan konkretiaa ja käyttökelpoisia malleja. Vastaavia toimenpiteitä on jo käytössä, lainvalmistelussa tai harkinnassa muissa Pohjoismaissa, kertoo kansanedustaja Ari Koponen.
Eroon rikollisten ”paljousalennuksista”
Koposen aloitteessa on useita konkreettisia ehdotuksia kriminaalipolitiikan uudistamiseksi, yhtenä esimerkkinä rikollisten ”paljousalennusten” poisto. Suomessa aiemmat ehdottomat vankeusrangaistukset toimivat uutta tuomiota alentavana seikkana, kun ehdottomaan vankeuteen tuomittua syytetään ennen rangaistuksen tuomitsemista tehdystä muusta rikoksesta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että esimerkiksi aiempi raiskaustuomio voi lieventää uutta raiskaustuomiota.
– Kenenkään oikeustajuun eivät mene rikollisten paljousalennukset. Tähän on ehdottomasti saatava muutos, Koponen vaatii.
Nuorten turvallisuus edellä
Lasten ja nuorten hyvinvointi ja turvallisuus ovat Koposelle tärkeitä ja sydäntä lähellä olevia asioita. Toimenpidelistauksessaan hän vaatii nyt kovempia rangaistuksia niille, jotka rekrytoivat nuoria rikollisuuteen.
– Nuorten rekrytoiminen rikollisuuteen on tutumpi ilmiö Ruotsissa, mutta uusi Suomessa. Meidän on etupainotteisesti ja järein keinoin valmistauduttava tähän lainsäädäntöä tiukentamalla.
Nyt pallo on hallituksella
Toimenpidekokonaisuus on yksi Koposen ensimmäisen eduskuntakauden isoimmista ponnistuksista. Lisäksi valmistelussa on lakialoite rikoslain muuttamisesta. Koponen on pyrkinyt jo aiemmin vaikuttamaan kriminaalipolitiikkaan: loppuvuodesta 2021 hän laati törkeän pahoinpitelyn vähimmäisrangaistuksen korottamista koskevan lakialoitteen.
– Tätä toimenpidealoitetta on valmisteltu koko kevään ajan kuunnellen alan ammattilaisia, ja onkin hienoa, että se on vihdoin valmis. Haluan olla tekemässä ennaltaehkäisevää ja suomalaisten turvallisuutta lisäävää lainsäädäntöä, ja tämä on juuri sitä. Nyt pallo on hallituksella. Pian nähdään joko aitoja tekoja tai vain kauniita puheita, päättää Koponen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- paljousalennukset lasten ja nuorten hyvinvointi kriminaalipolitiikka vähimmäisrangaistukset vankeusrangaistus Ari Koponen lainsäädäntö toimenpidealoite Raiskaus Turvallisuus Väkivalta Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Kriminaalipolitiikkaan ja rangaistuksiin tarvitaan järkeä – ”Vakavista rikoksista tuomittujen tulee istua tuomiot loppuun asti”

Meri: Rangaistuksia tulee kiristää henkeen ja terveyteen kohdistuvissa rikoksissa

Raiskauksesta ei tule päästä ehdollisella – oppositio vaatii ankarampia rangaistuksia seksuaalirikoksista

Oikeusministeri ei kannata vankeusrangaistusta törkeästä pahoinpitelystä – Koponen: ”Suomessa toisen voi siis pahoinpidellä julmasti henkihieveriin ilman, että tekijä joutuu teostaan vankilaan”

Ari Koponen hoputtaa oikeusministeriä pikaisiin toimiin: ”Pelkät puheet eivät auta seksuaalirikoksia kokeneita lapsia”

Mäenpää vaatii järkeä rangaistuksiin: ”Rikoksiahan suorastaan kannattaa tehtailla kerralla enemmän”
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.
Uusimmat

Valio laski maidon hintaa – kotimainen ruokaturva saa nyt lommoa

Sähköpotkulaudat tuovat vapauden – ja samalla kasvavan vahinkolaskun
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää







