

LEHTIKUVA
Raiskauksesta ei tule päästä ehdollisella – oppositio vaatii ankarampia rangaistuksia seksuaalirikoksista
Raiskaustuomioiden keskipituus Suomessa on puolitoista vuotta ja yli puolet niistä tuomitaan ehdollisina. Tämä linja eroaa muista Pohjoismaista, sillä esimerkiksi Ruotsissa raiskauksen minimirangaistus on kaksi vuotta ja Norjassa vastaavasti kolme vuotta vankeutta. Tällöin tuomiot annetaan poikkeuksetta ehdottomina, toisin kuin Suomessa, jossa minimirangaistus on vain yksi vuosi.
Hallituksen esityksessä seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistuksesta raiskauksen vähimmäisrangaistuksia ei esitetä korotettavan, eli ehdolliset tuomiot mahdollistava linja jatkuu.
Rangaistusasteikon alarajaa korotettava
Eduskunnan lakivaliokunta on viime kuukausina käsitellyt hallituksen esitystä rikoslain 20 luvun eli seksuaalirikoslainsäädännön uudistamiseksi. Opposition eli perussuomalaisten, kokoomuksen ja kristillisdemokraattien ryhmät jättivät valiokunnan lausuntoon yhteisen vastalauseen, jossa vaaditaan erityisesti seksuaalirikosten vähimmäisrangaistusten korotuksia.
– Halusimme korottaa seksuaalirikosten rangaistusasteikon alarajaa, sillä ilman lainsäätäjän tahtoa rangaistukset eivät todellisuudessa nouse, lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri kertoo.
Suomi on turvaton maa naisille
Vastalauseessa esitetään raiskauksen vähimmäisrangaistusten korottamista nykyisestä yhdestä vuodesta kahteen vuoteen vankeutta ja törkeän raiskauksen vähimmäisrangaistuksen korottamista nykyisestä kahdesta vuodesta kolmeen vuoteen vankeutta.
Tällä muutoksella varmistettaisiin, että entistä useammin seksuaalista itsemääräämisoikeutta rikkovasta teosta seurauksena on ehdoton vankeusrangaistus.
– Lähisuhdeväkivallasta ja raiskauksista annetuista tuomioista yli puolet on ehdollisia ja ei olekaan ihme, että Suomi on Euroopan toiseksi turvattomin maa naisille. Raiskauksen vähimmäisrangaistuksen korotus kahteen vuoteen ilmentäisi sitä, että yhteiskuntamme oikeasti paheksuu raiskausta tekona ja ymmärrämme seksuaalisen itsemääräämisoikeuden loukkauksen kohteiksi joutuneiden uhrien fyysisiä ja henkisiä vaurioita. Raiskauksesta ei tule päästä ehdollisella, vaatii kokoomuksen valiokuntaryhmän puheenjohtaja Pihla Keto-Huovinen.
Lapsia suojeltava erityisesti
Opposition vastalauseessa vaaditaan myös, että lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten vähimmäisrangaistukset nostetaan riittävän ankariksi suhteessa tekojen vakavuuteen. Esityksessä vaaditaan vähintään yhden vuoden minimirangaistusta kaikissa lapsiin kohdistuvissa seksuaalirikoksissa ja kolmen vuoden vankeutta törkeissä tekomuodoissa. Tämä olisi merkittävä korotus nykytilaan, sillä tällä hetkellä osasta teoista vähimmäisrangaistus on vain neljä kuukautta vankeutta.
Vastalauseessa esitetään myös lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten rangaistusasteikon muuttamista siten, että entistä useampi rikos täyttäisi törkeän rikoksen määritelmän. Opposition mukaan ankarammat rangaistukset vastaisivat paremmin tällaisten rikosten vahingollisuutta ja moitittavuutta.
Hallituspuolueet eivät halua kiristyksiä
Hallituspuolueilta eli sosiaalidemokraateilta, keskustalta, vihreiltä tai vasemmistoliitolta ei tullut tukea rangaistusten kiristyksille.
– On valitettavaa, että tärkeä uudistus jäi puolitiehen, eikä hallituspuolueilla ollut rohkeutta kiristää rangaistuksia riittävästi, mikä oli uudistuksen keskeisin tavoite, kiteyttää Antero Laukkanen (kd).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuomioiden alaraja lapsiin kohdistuva seksuaalirikollisuus Pihla Keto-Huovinen hallituspuolueet lakivaliokunta rangaistukset seksuaalirikokset Antero Laukkanen oppositio Raiskaus Leena Meri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ukrainalaispakolainen raiskattiin vastaanottokeskuksessa Saksassa

Immonen: Hallituksen ryhdyttävä toimiin lapsiin kohdistuvan seksuaalirikollisuuden kitkemiseksi – ”Tilanne on täysin sietämätön”

Halla-aho, Purra ja Peltokangas: Hallitus ei halua vaikeuttaa ulkomaalaisten seksuaalirikollisten asemaa – ”Kultapoikia halutaan suojella”

Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Kaksi tuomittiin törkeästä lapsenraiskauksesta – Turvallinen Oulu -hanke ei näytä auttaneen

Koponen: Kenenkään oikeustajuun eivät mene rikollisten paljousalennukset

Hallitus ei halunnut koventaa raiskausten rangaistuksia eikä puuttua eläinten seksuaaliseen hyväksikäyttöön – Leena Meri: ”En voi käsittää”

Pääministeri puhuu rangaistusasteikkojen kiristämisestä festareilla – eduskunnassa asia ei demareita kiinnosta

Ulkomaalaistaustainen seksuaalirikollinen selvisi ehdollisella tuomiolla – Purra: ”Pitäisi olla: häkkiin ja ulos maasta, mutta on: tuolla kaduilla vapaana sinun rahoillasi”
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille
Yle julkisti eilen selvityksen kotihoitoyhtiö Keltakullan hoivasta: Osa hoitajista ei kyennyt vastaamaan suomeksi edes yksinkertaisiin kysymyksiin. Hoitajat laativat asiakaskirjaukset käännössovelluksen avulla. Tapaus on jälleen todiste ongelmasta, josta perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia – ja jota SDP on pyrkinyt vähättelemään ja selittämään pois.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













