Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Mäkelä: Turvapaikanhakijoiden maksettava oleskelu- ja paluukustannuksensa omista varoistaan

04.02.2016 |11:15

Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä vaatii, että turvapaikanhakijat velvoitetaan kustantamaan oleskelunsa omista varoistaan.

– Ulkomaalaislain nojalla ulkomaalainen voidaan velvoittaa asettamaan viranomaisen määräämä vakuus valtiolle oleskelu- ja paluukustannuksistaan. Maahantulon yhteydessä tarkastetaan henkilön mukana oleva varallisuus, joten viranomaisilla on tieto mahdollisista rahavaroista käytettävissään.

Tanskassa turvapaikanhakijoilta voidaan takavarikoida käteisvarat ja arvotavarat, joiden arvo ylittää noin 1 300 euroa. Maassa on myös puolitettu pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden saamat sosiaalituet ja kiristetty perheenyhdistämisiä tuntuvasti.

Varattomuus todistettava

Mäkelä ei hyväksy sitä, että turvapaikanhakija olisi Suomessa missään olosuhteissa toimeentulotukiasiakasta paremmassa asemassa.

– Toimeentulotukea saadakseen henkilön täytyy olla vailla muuta keinoa toimeentulonsa turvaamiseen ja voitava todistaa varattomuutensa, Mäkelä painottaa.

Mäkelä kysyy eduskunnassa jättämässään kirjallisessa kysymyksessä, missä määrin ulkomaalaislain tuomaa mahdollisuutta vakuuden määräämiseen käytetään turvapaikanhakijoiden kohdalla ja kuinka suuria summia tästä kertyy valtion kassaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää