

LEHTIKUVA
Mäkynen: Rinteen hallituksen arvopohja on tullut harvinaisen selväksi – ”Se ei tule suojelemaan oman maansa kansalaisia uudessa siirtolaiskriisissä”
Kansanedustaja Jukka Mäkynen sai tällä viikolla sisäministeri Maria Ohisalolta vastauksen kirjalliseen kysymykseensä siitä, että aikooko hallitus estää mahdollisten uusien suurien siirtolaisvirtojen tulemisen Suomeen. Sisäministeri Ohisalon vastauksesta käy ilmi, että hallituksella ei ole varautumissuunnitelmaa mahdollisen uuden siirtolaisvyöryn alkaessa.
– Oli selvää jo ennen kysymystäni, että Rinteen hallitus ei aio suojella Suomen rajoja mahdollisessa uudessa pakolaiskriisissä. Nyt asialle on saatu kuitenkin ihan virallinen vahvistus. Kun sisäisen turvallisuuden vastuuministeri ei mainitse vastauksessaan sanallakaan Suomen sisärajavalvonnan palauttamista, puolustusvoimien valmiuden nostamista länsirajalla eikä mitään konkreettista toimenpidettä Suomen rajojen turvaamiseen uudessa siirtolaisvyöryssä, niin olemme täydellisessä tuuliajossa.
– Rinteen hallitus ei tee mitään. Se ei varaudu, sillä ei ole varautumissuunnitelmaa. Esimerkiksi Unkari on ilmoittanut käyttävänsä voimakeinoja uuden siirtolaisvyöryn alkaessa Unkarin rajalla. Suomen hallitus vain odottaa passiivisesti uutta siirtolaisvyöryä Suomeen, Jukka Mäkynen jyrähtää.
Ministeri ei mainitse rajojen suojelua
Vastuuministeri Maria Ohisalo toteaa vastauksessaan, että viranomaiset tekevät jatkuvasti varautumissuunnittelua myös laajamittaisen maahantulon varalle. Mäkynen pitää Ohisalon toimintaa äärimmäisen vastuuttomana vakavassa tilanteessa, jossa Suomea uhkaavat suuret siirtolaisaallot.
– Ilmeisesti viranomaiset siis varautuvat uusien siirtolaisten vastaanottoon, koska Ohisalo ei mainitse sanallakaan Suomen rajojen suojelua. Minä kysyin kirjallisessa kysymyksessäni, että aikooko hallitus estää uuden siirtolaisvyöryn tulemisen Suomeen. Ohisalo ei vastannut kysymykseeni. Rinteen hallituksen arvopohja on tullut harvinaisen selväksi: se ei tule suojelemaan oman maansa kansalaisia uudessa siirtolaiskriisissä, Mäkynen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- siirtolaisvyöry suomalaiset Arvopohja Maria Ohisalo Rajavalvonta Sisäinen turvallisuus Jukka Mäkynen perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Turvapaikkapäätökset menettävät merkityksensä – suurempi houkutus kuin Sipilän tarjoama talo

Tavio: Hallituksen linja on täysin vastuuton – ”Ihmiset hukkuvat Välimereen, koska heitä houkutellaan lähtemään Afrikasta kohti Eurooppaa”

Antikainen: EU:n uusi siirtolaismenettely avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille

Mäkynen: Uusi siirtolaiskriisi uhkaa Suomea

Antikainen: Sisäministeri Ohisalo keskittyköön päästöjen vähentämiseen hoitamalla työnsä

Turkki kiristää Natoa: Joko sotilaallista tukea tai pakolaisille portit auki Eurooppaan
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.














