

LEHTIKUVA
Turkki kiristää Natoa: Joko sotilaallista tukea tai pakolaisille portit auki Eurooppaan
Turkki ei enää estä laittomien siirtolaisten matkaa Eurooppaan. Miljoonien ihmisten pakolaisvyöryn voi estää Naton puuttuminen Syyrian sotaan liittolaisensa Turkin rinnalla. Turkki leikkii tulella ja sormia polttaa jo.
– Olemme tästä hetkestä lähtien päättäneet päästää Syyrian laittomat siirtolaiset Eurooppaan maitse tai meritse, totesi nimetön turkkilaishallinnon edustaja torstai-iltana Hurriyet-uutissivuston mukaan. Perjantaina liikkeelle kohti Eurooppaa on lähtenyt muutama sata ihmistä, mutta kutsu leviää sosiaalisessa mediassa kulovalkean tavoin.
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan on tottunut leikkimään tulella, mutta nyt tilanne on harvinaisen vaarallinen. Turkki on lähtenyt soitellen sotaan kapinallisten puolella Syyrian alueelle Idlibin maakuntaan. Turkkia vastassa ovat Syyrian hallituksen joukot, joita tukevat Iran ja ennen kaikkea Venäjä.
Kello käy
Vastakkain ovat rautalangasta väännettynä Nato-maa Turkki ja Venäjä. Nyt Turkki vaatii Nato-liittolaisiltaan tukea Syyrian retkelleen tai pakolaisvyöry Eurooppaan alkaa toden teolla. Turkissa on jo 3,5 miljoonaa Syyrian pakolaista ja Idlibistä Turkkiin päin suuntaa parhaillaan miljoona sodan jalkoihin jäänyttä siviiliä.
Jos Nato ja Venäjä ajautuvat sotatoimiin toisiaan vastaan, on korona-virus täysin toisarvoinen asia. Siksi onkin enemmän kuin toivottavaa, että uskonnollinen kiihko ei ole sokaissut Turkin presidentin harkintakykyä lopullisesti. Kova retoriikka tosin on tarpeen, sillä Erdoğan on alun perin antanut Syyrian presidentti Bašar al-Assadille aikaa sotatoimien lopettamiseen Idlibissä lauantai-iltaan asti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Hallituksen on reagoitava Turkin rajojen avaamiseen välittömästi

Mäkynen: Hallitus laiminlöi uuteen pakolaiskriisiin varautumisen – “Edessämme on pahimmillaan suuret levottomuudet”

Ronkainen ja Rantanen patistavat hallitusta: ”Vuoden 2015 pakolaistulva ei saa toistua”

Mäkynen: Rinteen hallituksen arvopohja on tullut harvinaisen selväksi – “Se ei tule suojelemaan oman maansa kansalaisia uudessa siirtolaiskriisissä”

Halla-aho: Kreikka ja Bulgaria vetävät piikkilankaa Turkin-rajalleen – ”Suomi valmistautuu parantamalla tulijoiden oikeusturvaa ja ihmisoikeusjuristit hierovat käsiään”

EU tukee Kreikan tiukennuksia rajavalvontaan – Turkki yrittää masinoida uutta pakolaiskriisiä

Packalén MTV:n uutisaamussa: Terroristijärjestöjen tukeminen kiellettävä – “Jos Idlib kaatuu, Turkki ei tule ottamaan näitä jihadisteja itselleen”

Turkin presidentti Erdoğanilta terveiset Nato-liittolaismaan johtajalle: Toivon kansanne pääsevän sinusta eroon viipymättä

Markkinatalous ei taivu islamin tahtoon – Turkin valuutta syöksykierteessä
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".

Ruotsin Kela maksaa vuosittain miljardituet vilpillisille kansalaisille – tapausten määrä moninkertaistunut muutamassa vuodessa
Konstit on monet kun kansalaiset huijaavat rahaa hyvinvointivaltiolta. Tukipetosten määrä on moninkertaistunut muutamassa vuodessa. Tyypillinen vilunki on tukien maksaminen henkilölle, joka on jo poistunut maasta. Ruotsin Kelan eli Försäkringskassanin miljardilukuihin on perehtynyt Fokus-media.