Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Mattila: Budjettiriihestä sittenkin helpotusta eläkeläisille

10.09.2015 |14:14

Yle-veron poisto alle 10 300 euroa tienaavilta takuueläkeläisiltä on kädenojennus suurelle joukolle suomalaisia, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja ja hallintovaliokunnan puheenjohtaja Pirkko Mattila.

– Viime eduskuntakaudella säädettyä Yle-veroa on kritisoitu siitä, että se kohdennettiin kaikkiin eli myös pienituloisimpiin veronmaksajiin. Nyt tämä epäkohta saadaan vihdoin korjattua. Perussuomalaisena kansanedustajana pidän tätä erinomaisena päätöksenä, Mattila iloitsee.

Hyvätuloiset paremmin mukaan

Eläkeläisten asumistukiin ei myöskään kajota sillä laajuudella, mitä hallitus alun perin suunnitteli. Solidaarisuusveroa on päätetty laajentaa koskemaan päälle 72 300 euroa tienaavia suomalaisia entisen 90 000 euron tulorajan sijaan.

– Tämä sekä laajentaa yhteisen taakanjaon koskemaan tukevasti vielä suurempaa osaa hyvätuloisista kansalaisista, että säästää kaikista pienituloisimmat eläkeläiset tulonmenetyksiltä. Tätä päätöstä ei voi kuin kiittää, Mattila sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää