

MATTI MATIKAINEN
Meri: Haetaan Suomi ja Suomen itsemääräämisoikeus takaisin myös EU-tasolla
Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri peräänkuulutti vappupuheessaan tiukkaa linjaa haittamaahanmuuttoon ja järkeä ilmastopolitiikkaan.
Meneillään olevat hallitusneuvottelut toistuivat hyvinkääläisen kansanedustaja Leena Meren puheessa.
– Kansa äänesti muutosta ja perussuomalaiset toiseksi suurimmaksi eduskuntapuolueeksi. Vain yhden edustajan erolla SDP:n ykköspaikkaan. Meidän ryhmämme kasvoi 17 edustajasta 39 edustajaan ja saimme 22 uutta kansanedustajaa.
– Yli puolet suomalaista haluaa meidät kyselyiden mukaan hallitukseen. Meidän linjauksistamme pidetään, vaikka toiset haluavat paheksua meitä samoista syistä. Meillä on ollut tiukka kanta haitalliseen maahanmuuttoon ja järkevät ratkaisut ilmastonmuutoksen torjuntaan. Pistetään mm. Kiina muuttamaan saastuttamistaan eikä pistettä suomalaista kyykkyyn, Meri sanoi.
Poliitikoilla ei ole varaa ylenkatsoa kansaa
Meren mielestä paheksujien on syytä muistaa, että perussuomalaisia äänesti noin 540 000.
– Kenelläkään poliitikoilla ei pitäisi olla varaa ylenkatsoa ja paheksua omaa kansaa. Asioista pitää puhua. Perussuomalaiset ovat uskaltaneet jo vuosia puhua asioista ja jatkamme samaan malliin.
– Vaalituloksesta näkyy, että iso osa kansasta on samaa mieltä ja se haluaa, että me jatkamme heidän äänenään eduskunnassa ja toreilla ja turuilla jatkossakin, Meri painotti.
Haitallinen maahanmuutto lopetettava
Meri kertasi myös perussuomalaisten vastauksia hallitustunnustelija Antti Rinteen kysymyksiin. Perussuomalaisille kynnyskysymyksiä ovat:
Kotimaisen teollisuuden ja pk-yritysten toimintakykyä ja työllistämismahdollisuuksia ei saa heikentää poliittisella päätöksenteolla.
Hallituksen on tunnistettava ja tunnustettava etenkin humanitaarisen maahanmuuton kielteiset vaikutukset Suomen julkiselle taloudelle ja suomalaisten turvallisuudelle ja pyrittävä määrätietoisin toimin vähentämään haitallista maahanmuuttoa.
Pieni- ja keskituloisten ihmisten arkipäivän kustannuksia ei saa nostaa vero- ja maksupolitiikalla, vaan niitä on päinvastoin pyrittävä alentamaan.
Mennään ytimeen vaikuttamaan
Meri halusi myös kiittää äänestäjiään hienosti menneistä eduskuntavaaleista ja korosti tulevien eurovaalien tärkeyttä.
– Haluan kiittää Hyvinkäätä siitä tuesta, jonka perussuomalalaiset ovat täällä vaaleissa saaneet. Olimme Hyvinkään suurin puolue 24 prosentin kannatuksella. Henkilökohtaisesti voin sanoa, että olin todella otettu siitä tuesta, jonka vaaleissa sain niin hyvinkääläisiltä kuin koko Uudeltamaalta.
– Haetaan Suomi ja Suomen itsemääräämisoikeus takaisin myös EU-tasolla. Mennään ytimeen vaikuttamaan ja lähetetään sinne rohkeita perussuomalaisia mahdollisimman monta. Muistakaa äänestää niissäkin vaaleissa, Meri painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äänestäjät haittamaahanmuutto Hallitusneuvottelut Leena Meri Suomi perussuomalaiset Eurovaalit työllisyys Teollisuus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari: Suomella ei ole varaa ilmastohihhulointiin

Meri: Maapallon väestön räjähdysmäinen kasvu yksi juurisyistä ilmastonmuutokselle

Ville Tavio vapunpäivän puheessaan: Ensin suomalainen työ ja yrittäjyys

Eurovaaliehdokas Kinnunen: Ketuttaako EU?

Eurovaaliehdokas Nieminen: ”Kansalliset sisärajat saatava omaan hallintaan”

Suomalaisten ja muiden eurooppalaisten huolet samansuuntaisia: Huolina on maahanmuutto, terrorismi ja taloustilanne

Savio: Tuleva hallitus ei voi sivuuttaa kansalaisten arjen kannalta isoja ongelmia, kuten pieniä eläkkeitä, työttömyyttä, kireää verotusta ja hallitsematonta maahanmuuttoa
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











