
Ministeri Juuso tyytyväisenä: Kouvolan yöpäivystys säilyy
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on erityisen tyytyväinen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys jatkuu Kouvolassa.
Sosiaali- ja terveysministeriö kertoi sairaaloiden ja päivystyksen kokonaisuuden ja erikoissairaanhoidon työnjaon uudistamisen lausuntopalautteesta ja jatkovalmistelusta.
Esitystä muutetaan lausuntopalautteen perusteella siten, että ympärivuorokautista päivystystä voidaan ylläpitää Kouvolassa jo aiemmin linjattujen Ivalon, Kuusamon, Pietarsaaren ja Raaseporin lisäksi. Kemin ja Savonlinnan osalta ehdotusta muutetaan siten, että ympärivuorokautisen perusterveydenhuollon päivystyksen vaihtoehtona niissä on mahdollista ylläpitää rajattua erikoissairaanhoidon päivystystä.
– Olen tyytyväinen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys Kouvolassa mahdollistuu. Myös päiväkirurgisia polven ja lonkan tekonivelleikkauksia voidaan aluesairaaloissa jatkaa silloin, kun se on hoitotakuun näkökulmasta välttämätöntä, sanoo sosiaali-ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Tällä tuetaan näiden sairaaloiden erikoissairaanhoidon vuodeosastoja ja alueiden hoitoketjuja. Kyseessä ei kuitenkaan olisi monierikoisalainen ympärivuorokautinen päivystys, eikä se mahdollistaisi raskaan leikkaustoiminnan toteuttamista näissä sairaaloissa.
Lainsäädännössä luovutaan käsitteestä akuuttilääketieteen päivystys. Kouvolan Ratamokeskuksen päivystyksen nykyiseen toimintamalliin olisi tämän vuoksi tehtävä joitakin muutoksia.
Linjauksista päätettiin jo kehysriihessä
Pääosa sairaala- ja päivystysverkon linjauksista tehtiin jo kehysriihessä 16.4.2024. Tuolloin linjattiin, että jokaisella hyvinvointialueella säilyy keskus- tai yliopistollinen sairaala, jossa voidaan hoitaa synnytyksiä sekä tehdä kattavasti leikkaustoimintaa.
Ympärivuorokautista perusterveydenhuollon päivystystä voi toteuttaa nykyistä harvemmilla laissa säädetyillä paikkakunnilla, ja samalla poikkeuslupakäytännöstä luovutaan. Hyvinvointialueet voivat vapaasti järjestää ilta- ja viikonloppuaikaista kiirevastaanottoa, minkä toivotaan alueilla yleistyvän ja helpottavan sairaalapäivystysten ruuhkia.
Tiettyjen sairaaloiden erikoissairaanhoidon ympärivuorokautiseen päivystykseen tehdään muutoksia. HUS-yhtymä päättää itse sairaaloidensa päivystystoimintojen järjestelyistä. Hankintoja yksityissektorilta mahdollistetaan päiväkirurgiassa ja eräissä muissa toimenpiteissä. Voimassa oleva lainsäädäntö ei ole mahdollistanut näiden leikkausten ja toimenpiteiden hankintaa.
Tavoitteena 26,5 miljoonan vuotuiset säästöt
Hallitus on myös linjannut, että hoitojonojen purkamiseksi hoitotakuun toteutumisen ollessa vaarassa mahdollistetaan päiväkirurgisten polven ja lonkan primaarien tekonivelleikkausten hankinta yksityisiltä palveluntuottajilta sekä siirtymäaikana (30.6.2028 saakka) näiden leikkausten toteuttaminen väliaikaisena toimintana Kemissä, Savonlinnassa, Oulaisissa, Salossa ja Valkeakoskella .
Päivystystä koskevien muutosten ehdotetaan tulevan voimaan 1.10.2025 aiemmin linjatun 1.1.2026 sijasta. Väliaikaisen lain, jolla mahdollistetaan tietyn päiväkirurgian, lyhytjälkihoitoisen kirurgian, päiväkirurgisten tekonivelleikkausten sekä tiettyjen muiden toimenpiteiden toteuttaminen nimetyissä julkisissa sairaaloissa sekä niiden hankinta yksityisiltä palveluntuottajilta, ehdotetaan tulevan voimaan 1.1.2025.
Esityksellä tavoitellaan 26,5 miljoonan vuosittaisia säästöjä valtiontalouteen. Esitys lähetetään seuraavaksi lainsäädännön arviointineuvoston käsittelyyn ja annetaan eduskunnalle syksyllä.
Juuso kertoi sairaalaverkkoasioista suorassa lähetyksesssä:
Suomen Uutiset
Lue myös
Suora lähetys 11.30: Ministeri Kaisa Juuso tiedottaa sairaalaverkko- ja päivystysasioista
Laakso ympärivuorokautisen päivystyksen jatkumisesta Kouvolassa: Yöpäivystyksen säilyminen on työvoitto
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yöpäivystykset Sairaalaverkko Kouvola perusterveydenhuolto hallituksen esitykset ympärivuorokautinen hoito hoitotakuu lainsäädäntö Kaisa Juuso Säästöt Kehysriihi
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













