

LEHTIKUVA
Ministeri Lulu Ranne: ”Lentokenttäverkostoa kehitetään koko Suomessa”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne korjaa Yleisradion väitettä, jonka mukaan lentoasemayhtiö Finavia olisi harventamassa lentokenttäverkostoa. - Turvaamme lentokenttien tulevaisuuden ja lentokenttäverkostoa kehitetään koko Suomessa, Ranne painottaa.
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kiistää Yleisradion tämänaamuisen uutisen, jonka mukaan kotimaan lentoasemien verkosto olisi harventumassa lähivuosina. Ylen mukaan valtio olisi harkitsemassa tappiollisten lentoasemien myyntiä.
Kenttiä ei ajeta alas
Liikenne- ja viestintäministeriö laatii parhaillaan lentoasemanpitäjien kanssa luokitusta valtakunnallisesti strategisesti tärkeille lentoasemille. Tätä koskevan Liikenne 12 -suunnitelmaluonnos on lausunnoilla.
Yle väittää, että Finavian ylläpidettäväksi jäisivät valtakunnallisesti tärkeät lentoasemat ja että muista kentistä Finavia voisi luopua vähitellen vuoden 2027 jälkeen.
Ranne toteaa, että hallitus on sitoutunut nykyisen lentokenttäverkoston ylläpitämiseen ja kehittämiseen.
– Emme ole ajamassa kenttiä alas.
– Lausunnoilla olevassa Liikenne 12 -suunnitelmaluonnoksessa esitetään, että pidemmällä aikavälillä valtio yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa arvioi lentoasemaverkon kehittämistarpeita muuttuneessa toimintaympäristössä. Arviossa painotetaan talous- ja turvallisuusnäkökulmia sekä elinkeinoelämän tarpeita. Osana tätä työtä valtio yhteistyössä lentoasemanpitäjien kanssa määrittelee kriteerit valtakunnallisesti strategisesti tärkeille lentoasemille vuoden 2026 aikana.
Lentoasemaverkon säilyttäminen kirjattu hallitusohjelmaan
Finavian nykymuotoisen lentoasemaverkon säilyttäminen on kirjattu myös hallitusohjelmaan. Ranteen mukaan lentoliikennettä kehitetään yhteistyössä lentoliikennetoimijoiden ja alueiden kanssa, jotta saamme taloudellisesti kestävän ja alueiden tarpeita tukevan, pitkäjänteisen mallin koko Suomeen.
Finavialle kertyy tappioita eräiden vähäliikenteisten kenttien ylläpidosta.
– Lentoliikenteen ostojen jatkoa ja niihin liittyviä kustannuksia käsitellään viimeistään puoliväliriihessä. Tällä hetkellä lentoliikennettä ostetaan viidelle lentoasemalle ja määrärahaa tälle on varattu maaliskuun 2026 loppuun, Ranne toteaa.
Pääministeri Petteri Orpo kiistää väitteen Suomen lentokenttäverkoston karsimisesta.
Hallitus on sitoutunut Finavian nykyisen lentoasemaverkoston säilyttämiseen ja kehittämiseen edelleen. Tarvitsemme hyvät yhteydet eri puolille Suomea. Se on kasvun ja yritteliäisyyden elinehto. Nyt ei ole aika sammuttaa valoja, vaan saada lisää elinvoimaa koko Suomeen.
— Petteri Orpo (@PetteriOrpo) January 17, 2025
Artikkelia on tarkennettu 17.1.2025 klo 15.36.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Liikenne 12 lentokentät elinkeinoelämä Yleisradio Liikenne- ja viestintäministeriö Hallitusohjelma Petteri Orpo Lulu Ranne Turvallisuus Finavia talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten luottamus taksialaan laskusuunnassa – ministeri Ranne tarttuu ongelmaan: ”Kuka tahansa ei voi päästä ja pysyä taksialalla”

Ministeri Ranne kiittelee kaikkien aikojen kumipyörämyönteisintä hallitusohjelmaa – kolmen miljardin investointipotista ei tingitty edes kevään riihessä

Perussuomalaiset: Hallitus vähentää liikenteen päästöjä lisäämättä kustannuksia kansalaisten arkeen

Liikenne- ja viestintäministeri Ranne: Liikenneinvestointien on vahvistettava turvallisuutta

Lapin lentoturismi syynissä – ministeri Ranne: ”Lapin matkailua ei saa nitistää ilmastotoimilla”

Liikenne- ja viestintäministeri Ranne: ”Kriittisen infran turvaaminen kaikissa olosuhteissa on välttämätöntä”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia
Maahanmuuttajataustaisen miehen kuolema poliisi pidätyksen yhteydessä tuo median mukaan kaikuja vuodelta 2020 Black Lives Matter -liikkeen syntymäajoilta. Kuoleman laukaisemissa mellakoissa loukkaantui arviolta 60 poliisia. Media syyttää tapahtumista poliisia, mutta pääministeri Meloni kehottaa pohtimaan myös väkivaltaisten mielenosoittajien motiiveja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










