Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Moskovan värväämät ukrainalaiset suunnittelivat Saksassa sabotaasi-iskuja tavaraliikenteeseen

16.05.2025 |09:17

Saksan valtionsyyttäjä on vanginnut kolme ukrainalaista miestä sabotaasien valmistelusta Venäjän toimeksiannosta. Saksan johto syyttää Moskovaa yrityksestä horjuttaa eurooppalaista demokratiaa.

Saksassa Kölnissä ja Konstanzissa sekä Sveitsissä pidätettyjä miehiä epäillään sabotaasien valmistelusta tuhopolttojen ja räjäytysten avulla. Kohteena olisi ollut tavaraliikenne.

Käytännössä kyse olisi ollut Saksasta ukrainalaisille vastaanottajille lähetettävistä paketeista, jotka olisivat räjähtäneet ja sytyttäneet tulipaloja kuljetuksen aikana.

Yksi miehistä oli lähettänyt maaliskuussa Kölnistä kaksi testipakettia, joista löydettiin GPS-paikannin.

Vakoilua ja sabotaaseja

Saksan sisäministeri Alexander Dopbrindt (CSU) pitää pidätyksiä osoituksena saksalaisten viranomaisten valppaudesta.

– Tapaus korostaa, miten tärkeää on tunnistaa ajoissa väestöön kohdistuvat vaarat, hän korosti medialle.

Saksan turvallisuusviranomaiset ovat varoittaneet viime kuukausina toistamiseen venäläisten sabotaaseista ja vakoilusta.

Vain sattuma pelasti viime heinäkuussa sabotaasin aiheuttamalta lentokatastrofilta.

Rahtikoneeseen tarkoitettu pakettipommi syttyi palamaan Leipzigissa ennen aikojaan DHL-postiyhtiön jakelukeskuksessa.

Sytytin ja magnesiumia seksilelupaketissa

Vastaavia sabotaasiyrityksiä paljastui samaan aikaan Puolassa Varsovassa ja Englannissa Birminghamissa. Myös niissä turvallisuusviranomaisten haaviin päätyneiden pakettien jäljet johtivat Baltiaan.

Kosmetiikkaa, hierontasauvoja ja seksileluja sisältäneet paketit olivat läpäisseet Vilnan lentokentällä kaikki rutiinitarkastukset.

Aikasytyttimet ja herkästi liekkeihin leimahtava magnesium eivät paljastuneet pakettien skannauksessa.

Venäjän Berliinin suurlähetystö kiistää kaikki yhteydet venäläisiin ja syyttää saksalaisia viranomaisia salaliittoteorioista ja vainoharhaisuudesta.

Saksan oikeusministeri Stefanie Hubig (sd) pitää tapauksia vakavina. Moskova yrittää horjuttaa hänen mukaansa sabotaaseilla ja salaisen palvelun metodeilla läntistä demokratiaa.

Merz osoitti Moskovaan

Saksan tuore liitokansleri Friedrich Merz (CDU) varoitti keskiviikkona liittopäivillä hallitusselonteon yhteydessä Venäjän kavaluudesta.

– Jos joku tosissaan uskoo, että Venäjä tyytyisi voittoon Ukrainasta tai osasta Ukrainaa tai osan maasta liittämiseen itseensä, hän erehtyy, Merz sanoi.

Hän kehotti katsomaan myrkkyiskuihin ja murhiin monissa eurooppalaisissa kaupungeissa Berliini mukaan lukien.

– Katsokaa cyberiskuja tietoturvallisuuteemme sekä ilmeisesti niin sanotun varjolaivaston aiheuttamia tuhoja moniin merenalaisiin tieto- ja muihin kaapeleihin, liittokansleri totesi.

Valeuutisia ja disinformaatiota

Merz muistutti myös systemaattisesta väärien uutisten ja disinformaation levittämisestä, joissa niissäkin jäljet johtavat hänen mukaansa pääosin Venäjän valtiojohtoon ja sen apureihin.

Kaikkiin Euroopan ja eurooppalaisen demokratian horjuttamisyrityksiin Merz lupasi vastata mitä suurimmalla päättäväisyydellä ja tehostuvalla puolustusvalmiudella.

– Bundeswehristä tulee Euroopan vahvin armeija, hän lupasi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Suomessa käynnissä Venäjältä ohjattu poliittisesti motivoitu kyberhyökkäys – Tynkkynen: ”Ei ole varaa olla naiivi, vaan turvallisuuteen pitää panostaa kaikilla tasoilla”

08.04.2025 |12:12
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Halla-aho tiivisti Kultarannassa maailman muutoksen: Suurin osa maailman ihmisistä elää hyvin erilaisissa arvojärjestelmissä, eikä heillä ole mitään aikomusta muuttua kaltaisiksemme

18.06.2025 |08:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: vasemmiston ajattelu on oikeistoon verrattuna kapeampaa ja jyrkempää – vasemmiston parissa vallitseva uskomusjärjestelmä sisälsi lähes yksinomaan äärimmäisiä asenteita

18.06.2025 |07:30
7.
Suomen uutiset logo

Purra: ”mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton?”

15.06.2025 |13:47
9.
Suomen uutiset logo

Brittihallitus pyytää anteeksi uhreilta ja heittää seksuaalirikollisia ulos maasta – vuosikymmeniä jatkunut lasten hyväksikäyttö ja sarjaraiskaukset johtavat viimein tutkintaan ja tuomioihin

19.06.2025 |08:37
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalainen Nuoriso: Suomessa on liikaa suomenruotsalaisia eturyhmäpoliitikkoja

16.06.2025 |09:18

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää