Artikkeli kuva

Nikolai Import & Exportin teollisuushalli Kolkanlahdella Saarijärvellä 3. marraskuuta 2016. Moskovalainen mies hankki kyseisen maa-alueen Keski-Suomesta sotilasalueeksi luokitellut tietoliikennemaston juurelta. Alueelle rakennettiin halli, jossa ei ole missään vaiheessa harjoitettu minkäänlaista liiketoimintaa. / LEHTIKUVA

Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset: Nyt pannaan stoppi Venäjän kiinteistövaikuttamiselle

08.04.2025 |18:17

Perussuomalaiset on ajanut venäläisten kiinteistöhankintojen täyskieltoa jo vuodesta 2008. Vuosien varrella asia on jäänyt muiden hallitusten pöydälle, vaikka uhkakuvat ovat olleet tiedossa. Nyt hallitus toteuttaa viimein tämän kauan kaivatun toimenpiteen kansallisen turvallisuuden vahvistamiseksi ja hybridivaikuttamisen torjumiseksi.

Eduskunnassa keskustellaan tänään puolustusvaliokunnan mietinnöstä koskien hallituksen esitystä, jonka tavoitteena on estää kiinteistökaupat henkilöiltä, joiden kansalaisuusvaltio käy hyökkäyssotaa toisessa maassa tai uhkaa Suomen kansallista turvallisuutta. Esityksellä siis käytännössä kielletään venäläisten kiinteistökaupat Suomessa.

Suomella ei ole varaa sinisilmäisyyteen

Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Miko Bergbom ja Jari Ronkainen korostavat lakimuutoksen merkitystä osana laajempaa turvallisuuspoliittista kokonaisuutta.

– Tämä lakimuutos on perusteltu ja ajankohtainen. Yksittäiset kiinteistöt eivät ole vain maa-alueita kartalla, vaan niiden sijainti voi liittyä suoraan kansallisiin turvallisuusintresseihin – kuten puolustusrakenteisiin tai kriittiseen infrastruktuuriin. On täysin perusteltua estää sellaisten tahojen omistuksia, joilla voi olla vihamielisiä päämääriä tai intressejä maatamme kohtaan, painottaa puolustusvaliokunnan pitkäaikainen jäsen Jari Ronkainen.

– Tämä on lakimuutos, jolla vahvistamme yhteiskuntamme turvallisuutta. Meillä ei ole varaa sinisilmäisyyteen tilanteessa, jossa ulkovaltojen vaikuttamispyrkimykset ovat todellinen ja jatkuva uhka. Suomen ei pidä alistua ulkovaltojen vaikutusoperaatioille, painottaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
6.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44
7.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
9.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää