Artikkeli kuva

Perussuomalaiset ovat tyytyväisiä, että nuorison työllistämiseen panostetaan tällä hallituskaudella. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Nieminen tyytyväinen kehysriihen päätöksiin – työ talouden tasapainottamiseksi jatkuu

23.04.2026 |15:13

Suomen vaikeassa taloudellisessa tilanteessa ei ole paljon liikkumavaraa, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen Facebookissa. Työtä talouden tasapainottamiseksi on jatkettava, ja se tulee jatkumaan tulevinakin vuosina. Niemisen mielestä kehysriihen kokonaisuudessa on hyviä ja ikäviä asioita, kuten vastaavissa vaikeissa päätöksissä usein on. Kun rahaa ei ole jaettavaksi ja kulut kasvavat tuloja nopeammin, on tehtävä sopeutuksia ja painopistevalintoja siihen, mistä vaikuttavuutta olisi haettavissa.

Omasta puolestaan Mira Nieminen on tyytyväinen panostuksista turvallisuuteen ja huoltovarmuuteen sekä maatalouden ja turpeen huomioimisesta. Yrittäjyys, kasvutoimet sekä tiestön ja asuntojen korjausvelkoihin liittyvät panostukset ovat Niemisen mukaan tasapainossa.

– On myös hyvä, että suuret kaupungit saavat toivomansa avun kokeiluihin nuorisotyöttömyyden vähentämiseksi. Olen näitä pilotteja edistänyt omalta kohdaltani. Nuorten työllisyysseteli on hyvä toimenpide, Nieminen kiittää.

Autoilijoita ei unohdettu

Eikä autoilijoitakaan unohdettu. Perussuomalaiset halusi jakeluvelvoitteen laskua, mutta tämä ei käynyt RKP:lle, joka teki siitä ehdon kaikelle muulle. Neliraajajarrutus ja joustamattomuus aiheuttivat sen, että nopeampaa apua ei saatu. Nieminen olisi toivonut enemmän tukea muiltakin hallituspuolueilta.

– Saimme kuitenkin suhteellisen siedettävän paketin tämä huomioiden. Ammattidiesel etenee, ajoneuvoveroja kevennetään, työmatkakulut huomioidaan ja YEL korjataan vihdoin! Kaikki ottaa valmisteluaikansa, ja aikaa pitää antaa myös siirtymiin ja toimeenpanoon, Nieminen kirjoittaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20
7.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää