

Sotilaita partioimassa Notre Damen edessä 15.9.2016. / Alain Jocard
Notre Damen autopommi paljasti synkän kehityssuunnan – ISIS on onnistunut käännyttämään perheenäitejä taistelijoiksi
Pariisin sydämessä sijaitsevan Notre Damen katedraalin liepeille parkkeeratun auton oli määrä olla terroristijärjestö ISIS:n terroriteko. Auto sisälsi kaasusäiliöitä ja dieselkanistereita ja se oli tarkoitus räjäyttää.
Ranskan sisäministeri Bernard Cazeneuve kertoi, että torstaina pidätetyt pommin teosta epäillyt naiset olivat radikalisoituneet. Naisten oli ollut määrä toteuttaa useampiakin iskuja.
Naiset olivat iältään 39-, 23- ja 19-vuotiaita, ja he olivat viranomaisten tarkkailulistalla. Syyttäjän mukaan kolmen naisen pidätys osoittaa, että ISIS on onnistunut käännyttämään perheenäitejä taistelijoiksi. Naisten kumppaneiden tiedetään olleen aiemmissa iskuissa mukana.
Naisten pidätys ei sujunut ilman vastarintaa. Yksi naisista puukotti poliisia keittiöveitsellä. Toinen pidätetyistä yritti puukottaa toista poliisia. Poliisi pidätti perjantaina yhden pidätetyn naisen 15-vuotiaan tyttären, jonka arveltiin toteuttavan terroritekoja.
Kansalaisilta toivotaan valppautta
Ranskan hallitus nosti terroriuhkatasoa viime marraskuussa, kun Pariisissa toteutettiin useampi isku lyhyen ajan sisällä. Tuhansia poliiseja ja sotilaita on asetettu valvomaan terrorismille herkkiä kohteita. Tästä huolimatta 85 ihmistä sai surmansa Nizzan rekka-autoiskussa. Viime vuoden alusta terroriteoissa on menehtynyt yli 230 ihmistä. Sisäministeri Cazeneuve peräänkuuluttaa kansalaisilta erityistä valppautta, sillä terroritekojen kuva on muuttunut. Niitä on nyt vaikeampi havaita.
– Ranskaa on kohdannut ennennäkemätön terroriuhka, Cazeneuve totesi.
Notre Damen autopommi-isku epäonnistui kansalaisvalppauden myötä. Auto oli parkkeerattu kielletylle alueelle parin tunnin ajan. Lähellä olleen ravintolan tarjoilija ilmoitti autosta poliisille.
ISIS otti vastuun myös Kööpenhaminan ammuskelusta
ISIS on ottanut vastuun elokuun lopussa toteutetusta ampumavälikohtauksesta Kööpenhaminassa. Ampuja haavoitti kahta poliisia, sekä yhtä sivullista. Viranomaiset liittivät ammuskelun aluksi huumeriitaan.
ISIS:iin kytkeytynyt verkossa toimiva uutispalvelu Amaq News Agency kutsui Kööpenhaminan iskijää Isisin taistelijaksi:
Danish police claimed Copenhagen shooting of 2policemen was "drugs related" but Amaq now saying it was "#IS attack": pic.twitter.com/N5o5sfxOBJ
— Harald Doornbos (@HaraldDoornbos) September 3, 2016
Viranomaisten lausuntoa muutettiin ISIS:n ilmoitettua tekijän olleen järjestön taistelija.
Yksityiskohtaisia pommiohjeita verkossa
Ääri-islamistisen terroristijärjestöt ovat jo pitkään levittäneet internetissä länsimaiden radikalisoituneille henkilöille suunnattua propagandaa ja yksityiskohtaisia ohjeita pommi-iskuihin. Al-Qaidan Inspire-lehti esitteli eräässä numerossaan autopommi-ohjeita, jotka muistuttavat pelottavalla tavalla Notre Damen liepeille jätettyä autopommia.
Inspire-lehden ohjeessa kehotetaan varaamaan iskua varten vähintään kuusi kaasupulloa. Notre Damen pommissa pulloja oli seitsemän.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidentti Niinistö: ”Islamistinen terrorismi herättää huolta, radikalisoituminen näyttää olevan vasta alussa”

Jotta totuus unohtuisi – denialisti kiistää yhteyden islamin ja väkivallan välillä

Tutkimus: Ranskassa asuvista muslimeista 28 prosenttia kannattaa kovan linjan islamia, sharia maittaisi 40 prosentille

Hakkarainen tulistui Nizzan 86 kuolonuhria vaatineesta rekkaiskusta – joutuu itse syytettyjen penkille

Rap-artisti kääntyi muslimiksi – nyt epäillään terrorismirikoksista

Yhdysvaltain sisäministeriö varoittaa kansalaisiaan terrorismista Euroopan lomilla

PS Helsinki: Suomeen palaavilta islamistitaistelijoilta peruutettava oleskelulupa – ”Vakava uhka Suomelle”
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Oikeus tuomitsi afganistanilaismiehen yli 10 vuodeksi vankeuteen murhan yrityksestä, raiskauksesta ja useista muista rikoksista
Oikeus katsoi miehen syyllistyneen murhan yritykseen, raiskaukseen, kahteen raiskauksen yritykseen, törkeään kotirauhan rikkomiseen, varkauteen, salakuunteluun, laittomaan uhkaukseen, kunnianloukkaukseen ja vahingontekoon. Miehen oikeudenkäyntikulut, 18 000 euroa, jäivät valtion vahingoksi.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

















