

LEHTIKUVA, FACEBOOK
Oikeusministeriö pyrki vaikuttamaan kuntavaaleihin – yhdenvertaisuusvaltuutettu vaati puoluesihteeriä poistamaan kampanjamateriaaleja somesta
Oikeusministeriön yhteydessä toimiva yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto lähestyi Perussuomalaisia keskellä kuntavaalikampanjaa 4.4.2017. Valtuutettu vaati puoluesihteeriä poistamaan ehdokkaiden viestejä sosiaalisesta mediasta.
Oikeusministeriö vastaa Suomessa yleisten vaalien järjestämisestä. Onko asiallista, että vaalit järjestävä taho puuttuu siihen, millä teemoilla vaalikampanjaa voi käydä?
Lain salliman puheen raja on tähän asti määritelty tuomioistuimessa prosessissa, jossa syytetyllä on mahdollisuus puolustautua. Kuntavaaleissa viranomaiset pyrkivät kuitenkin painostamaan puoluetta poistamaan sosiaalisesta mediasta yksittäisten ehdokkaiden kampanjaviestejä, joiden suhteen ei ollut suoritettu esitutkintaa tai syyteharkintaa, oikeusprosessista puhumattakaan.
Oikeusministeriön demokratiayksikön ohjauksessa oleva yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto lähestyi Perussuomalaisia sähköpostilla keskellä vaalikampanjaa. Yksikkö listasi neljän henkilön viestejä ja syytti näitä vihapuheesta. Linkki Sebastian Tynkkysen viestiin näkyvissä alla.
| Hyvä puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo (cc: puoluetoimisto@perussuomalaiset.fi),Viitaten puolueellenne 16.3 toimittamaamme sähköpostiin ja kirjeeseen, saatamme tietoonne seuraavien kuntavaaliehdokkaittenne vihapuheeksi katsottavaa viestintää: N.N, Facebook 23.3. kello 15:57 N.N Facebook 27.3. kello 11:15 N.N Facebook 27.3. kello 11:16 Sebastian Tynkkynen, Facebook 29.3. kello 00:55 Toivomme, että rasismin vastaisen peruskirjan mukaisesti edistätte kyseisten viestien poistamista kampanjoinnista ja tarvittaessa varmistatte, että viestit poistetaan sosiaalisesta mediasta. Lisätietoja vihapuheesta ja siihen puuttumisesta: https://www.syrjinta.fi/vihapuhe Ystävällisesti, Tiina Valonen |
Oikeusministeriötä johti sensuurikirjeen lähettämisen aikana Jari Lindström.
Uusi Suomi kertoi aikaisemmin tänään yhdenvertaisuusvaltuutetun tehneen tehneen poliisille tutkintapyynnön Sebastian Tynkkysen someviesteistä.
– Olemme tehneet tutkintapyynnön yhdestä kuntavaaliehdokkaasta ja hänen vaalien aikana lähettämistään viesteistä.Tämä koskee Sebastian Tynkkystä, yhdenvertaisuusvaltuutettu Kirsi Pimiä kertoi Uudelle Suomelle.
Vihaisia viestejä etsittiin Aalto-yliopiston tutkijoiden kehittämällä vihapuhealgoritmillä. Sen avulla seulottiin päivittäin kaikki kunnallisvaaliehdokkaiden tuottama avoin sisältö Facebookissa ja Twitterissä noin kuukautta ennen vaaleja.
Muutos 14.10 klo 00:24: Poistettu sähköpostista henkilönimet.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sebastian Tynkkynen: kansalaisten turvallisuushuolien kuunteleminen on virkamiehen mielestä rikollista

PS: Yhdenvertaisuusvaltuutetulta rahahanat kiinni – ”Puuttuu mielipiteisiin, joista ei itse pidä”

Oikeusministeriö oli mukana rakentamassa järjestelmää, jolla kytättiin vaaliehdokkaiden jokaista someviestiä

Tavio: Jos yhdenvertaisuusvaltuutettu ei tunne lakia, tilanne on sama kuin jos liikennepoliisi ei tuntisi liikennesääntöjä

Mitä ihmettä? Sitra pyysi PS-Nuorten puheenjohtajan paneelikeskusteluun – perui yllättäen kutsun viime tingassa
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










