

LEHTIKUVA, FACEBOOK
Oikeusministeriö pyrki vaikuttamaan kuntavaaleihin – yhdenvertaisuusvaltuutettu vaati puoluesihteeriä poistamaan kampanjamateriaaleja somesta
Oikeusministeriön yhteydessä toimiva yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto lähestyi Perussuomalaisia keskellä kuntavaalikampanjaa 4.4.2017. Valtuutettu vaati puoluesihteeriä poistamaan ehdokkaiden viestejä sosiaalisesta mediasta.
Oikeusministeriö vastaa Suomessa yleisten vaalien järjestämisestä. Onko asiallista, että vaalit järjestävä taho puuttuu siihen, millä teemoilla vaalikampanjaa voi käydä?
Lain salliman puheen raja on tähän asti määritelty tuomioistuimessa prosessissa, jossa syytetyllä on mahdollisuus puolustautua. Kuntavaaleissa viranomaiset pyrkivät kuitenkin painostamaan puoluetta poistamaan sosiaalisesta mediasta yksittäisten ehdokkaiden kampanjaviestejä, joiden suhteen ei ollut suoritettu esitutkintaa tai syyteharkintaa, oikeusprosessista puhumattakaan.
Oikeusministeriön demokratiayksikön ohjauksessa oleva yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto lähestyi Perussuomalaisia sähköpostilla keskellä vaalikampanjaa. Yksikkö listasi neljän henkilön viestejä ja syytti näitä vihapuheesta. Linkki Sebastian Tynkkysen viestiin näkyvissä alla.
| Hyvä puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo (cc: puoluetoimisto@perussuomalaiset.fi),Viitaten puolueellenne 16.3 toimittamaamme sähköpostiin ja kirjeeseen, saatamme tietoonne seuraavien kuntavaaliehdokkaittenne vihapuheeksi katsottavaa viestintää: N.N, Facebook 23.3. kello 15:57 N.N Facebook 27.3. kello 11:15 N.N Facebook 27.3. kello 11:16 Sebastian Tynkkynen, Facebook 29.3. kello 00:55 Toivomme, että rasismin vastaisen peruskirjan mukaisesti edistätte kyseisten viestien poistamista kampanjoinnista ja tarvittaessa varmistatte, että viestit poistetaan sosiaalisesta mediasta. Lisätietoja vihapuheesta ja siihen puuttumisesta: https://www.syrjinta.fi/vihapuhe Ystävällisesti, Tiina Valonen |
Oikeusministeriötä johti sensuurikirjeen lähettämisen aikana Jari Lindström.
Uusi Suomi kertoi aikaisemmin tänään yhdenvertaisuusvaltuutetun tehneen tehneen poliisille tutkintapyynnön Sebastian Tynkkysen someviesteistä.
– Olemme tehneet tutkintapyynnön yhdestä kuntavaaliehdokkaasta ja hänen vaalien aikana lähettämistään viesteistä.Tämä koskee Sebastian Tynkkystä, yhdenvertaisuusvaltuutettu Kirsi Pimiä kertoi Uudelle Suomelle.
Vihaisia viestejä etsittiin Aalto-yliopiston tutkijoiden kehittämällä vihapuhealgoritmillä. Sen avulla seulottiin päivittäin kaikki kunnallisvaaliehdokkaiden tuottama avoin sisältö Facebookissa ja Twitterissä noin kuukautta ennen vaaleja.
Muutos 14.10 klo 00:24: Poistettu sähköpostista henkilönimet.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sebastian Tynkkynen: kansalaisten turvallisuushuolien kuunteleminen on virkamiehen mielestä rikollista

PS: Yhdenvertaisuusvaltuutetulta rahahanat kiinni – ”Puuttuu mielipiteisiin, joista ei itse pidä”

Oikeusministeriö oli mukana rakentamassa järjestelmää, jolla kytättiin vaaliehdokkaiden jokaista someviestiä

Tavio: Jos yhdenvertaisuusvaltuutettu ei tunne lakia, tilanne on sama kuin jos liikennepoliisi ei tuntisi liikennesääntöjä

Mitä ihmettä? Sitra pyysi PS-Nuorten puheenjohtajan paneelikeskusteluun – perui yllättäen kutsun viime tingassa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”
Maahanmuuttopolitiikassa on tehty kuluvalla hallituskaudella historiallinen suunnanmuutos. Maasta poistamiset ovat kasvaneet yli 30 prosenttia, ja lisätalousarviossa palautuksiin jouduttiin varaamaan lisää rahaa. Sisäministeri Mari Rantasen mukaan työ on kuitenkin vasta alussa: laivan nokka on vähän kääntynyt ja nyt pitäisi painaa seuraavalla hallituskaudella kaasua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










