

LEHTIKUVA
Pääministeri Rinne pyristeli itsensä seittiin – ero häämöttää
Seitsemänsadan pakettilajittelijan työehtosopimuksesta kehkeytyi varsinainen vyyhti. Se on jo vaatinut yhden demariministerin salkun. Toinen on tiedossa: keskustapuolue ei enää tue pääministeri Antti Rinnettä (sd.).
Ulkopuolinen tarkkailija mietti, miten omistajaohjausministeri Sirpa Paatero (sd.) reagoi paketinlajittelijoiden työsopimuskiistaan. Sen ei pitänyt olla alun perinkään kiista. Paatero ei ollut vastustanut lajittelijoiden siirtoa uuteen työehtosopimukseen. Hän oli tiedottanut pääministeriä asiasta.
Sotku syntyy
Postin hallitus ilmoitti aikeistaan siirtää 700 pakettilajittelijaa uuteen yhtiöön ja parin kuukauden päästä uuden työehtosopimuksen piiriin riittävän ajoissa. Paatero ei reagoinut tuolloin asiaan. Kun maito oli jo maassa, otettiin ”aikalisä”. Se johtui lakoista.
Kun lakkoaalto iski tukilakkojen myötä, piti jotain tehdä. Suomea uhkasi yleislakko. Vientialojen neuvotteluista tiedettiin tulevan vaikeita, ja nyt sovintoesitykset on torjuttu.
Pääministerin odotettiin pitävän duunareiden puolta ay-taustansa vuoksi. Totuuden nimissä näin ei ollutkaan. Pääministeri oli saanut ”työehtoshoppailusta” tiedon, eikä puuttunut heti asiaan esimerkiksi ohjeistamalla Paateroa toimimaan toisin.
Sotku oli valmis. Torstaina 28.11. politiikan seuraajalle oli tarjolla varsin omituinen Eduskunnan kyselytunti. Ministerien Postiin liittyvät vastaukset olivat epäjohdonmukaisia.
Paatero oli antanut ymmärtää, että Postin hallitus olisi jotenkin salamyhkäisellä viestinnällään onnistunut johtamaan häntä harhaan. Pääministeri Rinne kietoi itsensä samaan seittiin. Rinnekin antoi ymmärtää, että Paateroa on viilattu linssiin.
Rinne kertoi määrätietoisesti työehtoshoppailun tulleen tiensä päähän. Hetkeä myöhemmin valtiovarainministeri Mika Lintilä (kesk.) kertoi eduskunnalle, ettei hallitus puutu liittokohtaisiin neuvotteluihin.
Postin hallitus vastaa
Postin hallitus ei ymmärrettävästi suostunut syntipukiksi. Postin hallitus laati tiedotteen, missä se kertoi oman näkemyksensä asioiden kulusta.
Nyt ministeri Paatero ei voinut enää selitellä. Ministerit Rinne ja Paatero vaikuttivat puhuneen eduskunnassa muunneltua totuutta. Asia meni kertaheitolla hyvin vakavaksi.
Rinne heitti Paateron bussin alle yrittäen pelastaa oman nahkansa. Paateron ero ei riittänyt keskustapuolueelle. Oppositiopuolueet olivat jo kertoneet, ettei Paateron potkut riitä.
Vihreät ja rkp tukevat edelleen pääministeriä. Se ei vain riitä. Hallituskriisi kaataa vähintäänkin pääministerin. Keskusta antaa nykyiselle hallituspohjalle mahdollisuuden, mutta vain Rinteen väistyessä.
Demarit latasivat kovat piippuun
Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni yritti hienotunteisesti kertoa, että puolue vaatii pääministerin vaihtoa yhteisen jatkon edellyttämiseksi. Keskusta tarjosi pääministerille jossain määrin kunniakkaan tien väistyä takavasemmalle.
Demarit eivät tähän tarttuneet. Puolueen johdolla oli edelleen horjumaton tuki Rinteelle. Rinne esiintyi toimittajille äkäisenä, öykkäröivänä ja teeskennellen tyhmää. Hän ei muka ymmärtänyt sitä, mitä keskustapuolue tarkoitti.
MTV-uutisten lähteiden mukaan pääministeri tiesi jo edeltävänä iltana keskustan kannan. Se oli kerrottu hänelle julkisuudetta.
Keskusta ei voi oikein enää perääntyä. Demarit voivat, mutta aikaa ei ole tuhlattavaksi asti. Suomen Kuvalehti kirjoittaa, että pääministeri Rinne voisi perääntyä ja nostattaa nykyisen liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marinin pääministeriehdokkaaksi.
Tämä käytännössä tarkoittaisi, että demarit alistuvat Kulmunin edessä: Kulmuni heiluttaa tahtipuikkoa ja sanelee demareille, kenet hän kelpuuttaa pääministeriksi. Nöyryytyksen huippu.
Rinteen olemus ja hänen taustajoukkojen täysi tuki voi tarkoittaa myös sitä, että pääministeri Rinne saa penäämänsä keskustan vastauksen kirjallisena ja lukea sen eduskunnan äänestystaululta keskiviikkona.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Keskusta heitti pallon demareille – Perussuomalaiset: Maahan on saatava toimiva hallitus

Antti Rinne ei vetäydy taistelutta – SDP:n puoluehallitus antoi tukensa

Ville Tavio: Tämä on surullinen tilanne Suomelle, kun ei ole toimivaa hallitusta

Perussuomalaiset kansanedustajat: Paatero uhrattiin – myös Rinteen on erottava

Antikainen: ”Pääministeri Rinne, älä piileskele Paateron selän takana, vaan astu esiin ja kanna vastuu itse!”

Kommentti: Hyväksyvätkö vihreät ja keskusta valehtelun? Antti Rinteen kohtalon määrää Kantin imperatiivi

Perussuomalaiset valmis hallitusvastuuseen vain edistääkseen puolueen omaa ohjelmaa ja sen tavoitteita – Purra: ”Me emme lähde tukemaan mitään heikkoa hallitusta”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Lue ja katso Teemu Keskisarjan hurja, voittoisa ehdokaspuhe – ”Pullistakaamme lihakset, nostakaamme nyrkit”
Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps.) tavoitteli ensimmäisen varapuheenjohtajan tehtävää Lahden puoluekokouksessa. Hän piti puolueväelle energisen puheen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää