

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta saa sosiaalisessa mediassa moitteita tekopyhyydestä. / LEHTIKUVA
9. luetuin
Päivän pointti: Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta posotteli tuhansia kilometrejä pitkin Eurooppaa runsaspäästöisellä matkailuautolla – nyt kansa oudoksuu tekopyhyyttä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on paljastanut sosiaalisessa mediassa matkailleensa kesälomalla ympäri Eurooppaa reissulla, jota hän kuvailee unelmamatkakseen.
– Se oli siinä! Yksi unelma toteutettu. Turku – Ruotsi – Tanska – Saksa – Liechtenstein – Sveitsi – Ranska (Mont Blanc) – Italia – Ranska (Cote d’Azur) – Italia (Liguria) – Venetsia – Slovenia – Itävalta – Tšekki – Puola – Liettua – Latvia – Viro – Helsinki, Virta hehkuttaa sometileillään.
Sosiaalisen median käyttäjät ovat tänään kummeksuneet räikeää ristiriitaa Virran toiminnan ja poliittisten puheiden välillä. Virtaa moititaan jopa tekopyhäksi.
Moitteet kumpuavat tietenkin siitä, että vihreät on ja on aina ollut Suomen johtava autoilijankiusaajapuolue, joka mielellään moralisoi autoilevaa kansaa hiilipäästöistä.
Vihreiden kärkihankkeita on ja on aina ollut yksityisautoilun estäminen, vaikeuttaminen tai autoilun kalliiksi tekeminen. Helsinkiläinen vihreä kuntapoliitikko Hannu Oskala myönsi jo liki 10 vuotta sitten autoilun vastustamisen aina olleen vihreän politiikan ytimessä. Tässä pyrkimyksessään vihreät ovatkin osoittaneet suurta luovuutta.
Myös vihreiden viime kevään alue- ja kuntavaaliohjelmassa autoilijaa kiusataan monin eri tavoin ja autoilua vaikeutetaan esimerkiksi vähentämällä pysäköintipaikkoja.
Niin ikään esimerkiksi Helsingin vihreä apulaispormestari Anni Sinnemäki on useaan otteeseen väläytellyt jopa polttomoottoriautoilukieltoa Helsingissä.
Tuoreissa sosiaalisen median kuvissa Vihreiden puheenjohtaja Virta kuitenkin poseeraa iloisena runsaspäästöisen, massiivisen matkailuauton vieressä, jota ei todellakaan voi kuvata ympäristöystävälliseksi kulkupeliksi. Matkailuauton polttoaineenkulutus vaihtelee matka-ajossa jopa 10-20 litraan sadalla kilometrillä.
Virran lomareitin ajomatka on ollut arviolta 5 500 – 6000 kilometriä, mistä kertyy massiivinen hiilijalanjälki.
Monissa kommenteissa Virtaa sivalletaan siitä, että yksityisautoilun synnit ja ilmastohäpeä näyttävät vihreältä poliitikolta unohtuvan heti, kun ihana ajoviima kutittelee avonaisen auton ikkunasta.
Sofia Virta on yksityisautoilija, joka nauttii autoilusta.
— Hannu Järvinen (@HannuJarvinenPS) July 30, 2025
Sofialla on ristiriita: hän tietää, että yksityisautoilu on syntiä ja autot on hävitettävä.
Silti Sofia ajaa autoa, koska hän ei vain voi itselleen mitään.
Sofia tuntee ilmastohäpeän rinnassaan, mutta polkaisee silti… https://t.co/JkboTc2mD9
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä moittii Virtaa tekopyhyydestä.
Otsikko keväältä vihreiden puheenjohtajan kuvalla, että yksityisautoilua pitäisi rajoittaa Suomen kunnissa.
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) July 30, 2025
Somepäivitys kesältä vihreiden puheenjohtajan kuvalla, että on kiva ajaa matkailuautolla ympäri Euroopan.
Joku sanoo että tämä olisi epäloogista, mutta ei minusta.…
Virran nähdään omalla toiminnallaan osoittavan, että ilmastounelmalla ei ole vielä mikään kiire.
Ilmastounelma voi odottaa. Vielä ei ole pakko 🤷♂️ pic.twitter.com/LnEOl9MVNv
— Matti Molari (@mattimolari) July 29, 2025
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tekopyhyys elitismi Sofia Virta kahdet rattaat kaksinaismoralismi hiilipäästöt Matkailuautot Ilmasto Jani Mäkelä vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreä paikallispoliitikko kannattaa autoilun tahallista hankaloittamista Helsingissä

Vihervasemmisto haluaa edistää ruuhkamaksuja, kilometriverotusta ja vielä nykyistäkin kalliimpaa polttoainetta – Tavio: Suomeen saatava automyönteinen hallitus

Koskela: Maaseutu ja pienituloiset joutuvat liian kireän ilmastopolitiikan maksajiksi

Koponen: Tietullien haitat valtavat – hyödyt mitättömiä
Viikon suosituimmat

Antikainen imaami Mannanille: Surun ymmärtää, mutta syyttelyä ei
Kansanedustaja Sanna Antikainen kommentoi imaami Abdul Mannanin julkisia syytöksiä Kalajoen hukkumisonnettomuudesta, jossa kolme somalitaustaista poikaa menehtyi. Antikaisen mukaan surua on syytä ymmärtää, mutta tragedian politisointi ja vastuun siirtäminen pelkästään yhteiskunnan harteille ei ole hyväksyttävää.

Saksa on muuttunut oudoksi maaksi – Pertti Rönkkö kuvailee paikan päältä ilmapiiriä ja eriskummallisia poliittisia valintoja, jotka uhkaavat syöstä entisen teollisen mahtimaan sivuraiteille

Teemu Keskisarjan kolumni: Eeuuttuminen on irvokkaampaa kuin suomettuminen

Paluupelleilylle ja venkoilulle pantiin piste – ”Tanskassa ei ole koskaan oleskellut näin vähän laittomia maahanmuuttajia”
Euroopan maat ottavat parhaillaan uutta maahanmuuttopoliittista suuntaa, ja esikuvana on Tanska. Vielä muutamia vuosia sitten juuttien toimia haittamaahanmuuton kitkemiseksi ja palautusten vauhdittamiseksi mulkoiltiin alta kulmain mutta nyt on toinen ääni kellossa.

Purra: Sanon edelleen, entistä kovempaa: Burkat ja niqabit pitäisi kieltää – ”Suomeen ei moinen alistusmenetelmä kuulu”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra uudistaa kannanottonsa hunnutuskiellon puolesta saatuaan palauteryöpyn viimeisimmästä burkakirjoituksestaan. Vaikka mukana oli runsaasti kiukkuista kommenttia, suomalaisten kritiikki islamistisia traditioita kohtaan on jo selvästi valtavirtaistunut, Purra kirjoittaa huomanneensa.

Koulu joutui pahoittelemaan lähetettyään 12-vuotiaan tytön kotiin Ison-Britannian lippua esittävän mekon takia
Brittiläiskoulu pyysi anteeksi lähetettyään 12-vuotiaan Courtney Wrightin kotiin, kun hän osallistui monimuotoisuusaiheiseen teemapäivään Ison-Britannian lippua esittävässä mekossa. Tytön tarkoitus oli juhlistaa brittiläisiä juuriaan, mutta koulussa asu oli tulkittu ongelmallisemmin. Burkiin ja niqabeihin pukeutuneet oppilaat saivat jatkaa päiväänsä normaalisti. Aluksi koulu ei suostunut kommentoimaan tapausta, ja se herätti laajaa huomiota mediassa. Wrightin isä ei hyväksynyt tyttärensä kohtelua ja vaati asioihin suurempaa muutosta. Pian koulu pahoitteli tapahtunutta ja ilmoitti ”tarkistavansa käytäntöjään”.

”Britannia on romahduksen partaalla” – maan suurin puolue lupaa palauttaa lain ja järjestyksen
Reformipuolue on mielipidetiedustelujen mukaan Britannian suurin ja puheenjohtaja Nigel Farage tähtää maan seuraavaksi pääministeriksi. Faragella on käsi kansakunnan pulssilla ja hän aikoo palauttaa uskon yhteiskuntaan. Ensimmäinen lupaus on puolittaa rikollisuus viiden vuoden vuoden sisällä.

Suomen Akatemia syytää rahaa rodullistettuun kynsisalonkitutkimukseen, mutta euroakaan ei heru kone- ja valmistustekniikkaan tai kemian prosessitekniikkaan – Wille Rydman: ”On korkea aika..”
Kansanedustaja Wille Rydman herättelee koko tiedeyhteisöä kyseenalaistamaan Suomen Akatemian kestämätöntä rahanjakopolitiikkaa, jossa tukea tarjotaan rodullistettujen kynsisalonkien tarkasteluun, mutta kovien tieteenalojen tutkimuksille nyrpistellään.

Päivän pointti: Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta posotteli tuhansia kilometrejä pitkin Eurooppaa runsaspäästöisellä matkailuautolla – nyt kansa oudoksuu tekopyhyyttä

BBC ohjeistaa toimittajiaan vähättelemään Gazaan saapuneen avun merkitystä ja maalaamaan mielikuvia nälänhädästä – Hamasin osuus terrorisoimisessa ja avun estämisessä ohitetaan
Brittilehti The Spectatorille vuodetusta sisäisestä sähköpostista paljastuu, että Britannian yleisradioyhtiön BBC:n toimituspäällikkö on antanut toimitukselleen tarkat ohjeet Gazan avustustyön uutisointiin liittyen. Ohjeissa todetaan muun muassa, että ”väittely siitä, kuinka paljon apua on saatu Gazaan, on epäolennainen” ja ohjeistetaan kertomaan, että avun jakelujärjestelmä ”ei toimi”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää