

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Pandemia antoi salakuljetukselle siivet – viisi kertaa enemmän kokaiinia ja ennätysmäärä aseita Ruotsin tullin haaviin
Pandemia näyttää lisäävän rikollisten toimeliaisuutta – liikkumisen rajoituksista huolimatta. Tulli takavarikoi Ruotsissa viime vuonna viisi kertaa enemmän kokaiinia, lähes neljä kertaa enemmän kannabista, tuplasti viinaa ja kolme kertaa enemmän ammuksia kuin vuonna 2019.
Yhteiskunta pyörii vajailla kierroksilla Covid-19-taudin kurimuksessa, mutta salakuljettajien toimenkuvaa tauti ei näytä haittaavan. Huumausaineiden, alkoholin, aseiden ja ammusten salakuljetus on kasvanut hälyttävästi Tullin tilastojen mukaan.
– Kun matkustajaliikenne on vähentynyt, olemme voineet keskittyä tavaravirtoihin ja se on tuottanut tulosta. Takavarikkoja ei ole ollut aiempaa enemmän, mutta määrät ovat olleet paljon suurempia, kertoo Tullin pääjohtaja Charlotte Svensson SVT:lle.
10 528 räjähdettä – 38 171 ammusta
Kansankodin pommi-iskuille ja ammuskeluille löytynee osaselitys tullin takavarikoista. Aseita tullin haaviin jäi 142, lähes kolme kertaa enemmän kuin vuotta aiemmin. Ammuksia takavarikoitiin niitäkin kolme kertaa aiempaa enemmän ja räjähteiden määrät tuplaantuivat.
Tulli otti talteen viisi kertaa enemmän kokaiinia ja kolme kertaa enemmän kannabista kuin vuonna 2019. Alkoholin salakuljetus kasvoi selvästi. Amfetamiinin, ekstaasin ja savukkeiden takavarikot sen sijaan vähenivät.
Takavarikoista miljardihyöty yhteiskunnalle
Tulli laskee takavarikkojensa merkityksen myös siten, miten paljon ne vähentävät kansakunnan kustannuksia, vaikkapa sairaanhoitokuluja tai sosiaalimenoja. Yhteiskunnallinen hyöty vuonna 2020 oli näin ilmaistuna ennätykselliset 3,4 miljardia kruunua (339 miljoonaa euroa).
Tulli aikoo jatkaa tavaraliikenteen tehotarkistuksia tulevaisuudessakin, vaikka matkustajaliikenne palaisikin normaaliksi.
– Meitä pitää olla enemmän ja meidän pitää olla läsnä yhä useammassa paikassa kaikkina vuorokauden aikana, summaa pääjohtaja Svensson vuoden 2020 kokemukset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Charlotte Svensson matkustajaliikenne tavaraliikenne yhteiskunnallinen hyöty amfetamiini ammukset takavarikko ammuskelut kokaiini Covid-19 pandemia salakuljetus kannabis Tulli rajatarkastukset aseet Pommi-iskut Alkoholi Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Huumeet tappavat yhä useammin – miten hallitus puuttuu tilanteeseen?

Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt

Ruotsin poliisi ennakoi rikollisuuden lähtevän kasvuun pandemian jälkeen

Haavisto ja Andersson luopuisivat huumeiden käytön rangaistavuudesta – Halla-aho eri linjoilla: Huumeet aiheuttavat selkeitä ongelmia ja lisäävät rikollisuutta

El País: Espanjassa ihmissalakuljetus houkuttelee huumesalakuljettajia vähäisten tuomioiden vuoksi

Kannabisviljelmiä autiotaloissa – Ruotsin maaseutua valjastettu huumetuotantoon
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









