

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt
Koronasta huolimatta huumeiden salakuljetus jatkuu Euroopassa entiseen tahtiin. Digiloikka on tosin totta huumekaupassakin ja rikollinen tavara vaihtaa omistajaa yhä useammin internetin pimeällä puolella. Työttömillä maahanmuuttajilla on sen sijaan kasvava riski joutua värvätyiksi rikollisjengeihin tekemään likaiset työt.
Ruotsissa perinteinen rikollisuus on hieman yskinyt koronan katveessa mutta huumekauppa on poliisin tilastojen mukaan kasvanut selvästi. Suhdannemittarina usein käytetty kokaiinivirta Etelä-Amerikasta eteläisen Euroopan satamiin jatkuu sekin häiriintymättä, todistaa EU:n huumeviraston EMCDDA:n ja Europolin raportti.
– Markkinoilla ei juuri näy ihmeempää muutosta. Tavaraliikenne rekoilla ja lautoilla jatkuu entiseen malliin ja sitä kautta huumeet tulevat maahan, sanoo Ruotsin keskusrikospoliisi NOA:n analyytikko Stewe Alm.
Huumekaupasta yhä jättivoitot
Europolin ja EMCDDA:n raportin mukaan huumekaupan isot pelurit huumehierarkian yläpäässä ovat selvinneet koronasta lähes vauriotta. Salakuljetus tuottaa edelleen satumaisia voittoja järjestäytyneelle rikollisuudelle eli erinimisille mafiaverkostoille.
Muutokset näkyvät sen sijaan pyramidin alapäässä eli katukaupassa; välittäjien, narkomaanien ja viihdekäyttäjien tasolla. Liikkumismahdollisuuksien rajoittaminen luo puitteet kaupanteolle. Markkinapaikkojen keskiössä on Ruotsissakin vahvan salauksen Darknet, siinä somen ja viestiappien kyljessä. Tällöin myydään ja ostetaan pääasiassa pienempiä määriä kannabista.
Työttömyys tuottaa rikollisia
Keskusrikospoliisin analyytikko Alm nostaa esiin muitakin rikollisuuteen liittyviä seikkoja, joihin koronakriisillä on ollut vaikutusta. Pandemia on lisännyt huolta taloudesta ja kasvattanut työttömyyslukuja. Se ajaa ihmisiä etsimään helpotusta ahdinkoonsa:
– Väärinkäytön kasvu on todellinen uhka, tämä koskee erityisesti ahdistusta helpottavia opioideja sekä heroiinia. Voimakkaasti kasvava työttömyys iskee puolestaan erityisen kovaa Ruotsin ulkopuolella syntyneisiin, jotka voivat tulla värvätyksi rikollisjengeihin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- heroiini opioidit Darknet Stewe Alm merikuljetukset kansainväkinen kauppa EMCDDA NOA koronakriisi pandemia salakuljetus koronavirus Mafia järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit huumekauppa Rajavalvonta Europol työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja

Perussuomalaiset: Huumeet tappavat yhä useammin – miten hallitus puuttuu tilanteeseen?

Immonen: Huumausainerikollisuus kitkettävä – ”Huumelastit on pyrittävä pysäyttämään jo rajalla”

Ronkainen: Huumeidenkäytön vapauttamista tukevat yhdistykset eivät ansaitse avustuksia julkisista varoista

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Poliisi avasi rikollisten salatut Encrochat-viestit – kymmenen murhaa estetty pelkästään Ruotsissa

Pandemia antoi salakuljetukselle siivet – viisi kertaa enemmän kokaiinia ja ennätysmäärä aseita Ruotsin tullin haaviin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.