

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt
Koronasta huolimatta huumeiden salakuljetus jatkuu Euroopassa entiseen tahtiin. Digiloikka on tosin totta huumekaupassakin ja rikollinen tavara vaihtaa omistajaa yhä useammin internetin pimeällä puolella. Työttömillä maahanmuuttajilla on sen sijaan kasvava riski joutua värvätyiksi rikollisjengeihin tekemään likaiset työt.
Ruotsissa perinteinen rikollisuus on hieman yskinyt koronan katveessa mutta huumekauppa on poliisin tilastojen mukaan kasvanut selvästi. Suhdannemittarina usein käytetty kokaiinivirta Etelä-Amerikasta eteläisen Euroopan satamiin jatkuu sekin häiriintymättä, todistaa EU:n huumeviraston EMCDDA:n ja Europolin raportti.
– Markkinoilla ei juuri näy ihmeempää muutosta. Tavaraliikenne rekoilla ja lautoilla jatkuu entiseen malliin ja sitä kautta huumeet tulevat maahan, sanoo Ruotsin keskusrikospoliisi NOA:n analyytikko Stewe Alm.
Huumekaupasta yhä jättivoitot
Europolin ja EMCDDA:n raportin mukaan huumekaupan isot pelurit huumehierarkian yläpäässä ovat selvinneet koronasta lähes vauriotta. Salakuljetus tuottaa edelleen satumaisia voittoja järjestäytyneelle rikollisuudelle eli erinimisille mafiaverkostoille.
Muutokset näkyvät sen sijaan pyramidin alapäässä eli katukaupassa; välittäjien, narkomaanien ja viihdekäyttäjien tasolla. Liikkumismahdollisuuksien rajoittaminen luo puitteet kaupanteolle. Markkinapaikkojen keskiössä on Ruotsissakin vahvan salauksen Darknet, siinä somen ja viestiappien kyljessä. Tällöin myydään ja ostetaan pääasiassa pienempiä määriä kannabista.
Työttömyys tuottaa rikollisia
Keskusrikospoliisin analyytikko Alm nostaa esiin muitakin rikollisuuteen liittyviä seikkoja, joihin koronakriisillä on ollut vaikutusta. Pandemia on lisännyt huolta taloudesta ja kasvattanut työttömyyslukuja. Se ajaa ihmisiä etsimään helpotusta ahdinkoonsa:
– Väärinkäytön kasvu on todellinen uhka, tämä koskee erityisesti ahdistusta helpottavia opioideja sekä heroiinia. Voimakkaasti kasvava työttömyys iskee puolestaan erityisen kovaa Ruotsin ulkopuolella syntyneisiin, jotka voivat tulla värvätyksi rikollisjengeihin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- heroiini opioidit Darknet Stewe Alm merikuljetukset kansainväkinen kauppa EMCDDA NOA koronakriisi pandemia salakuljetus koronavirus Mafia järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit huumekauppa Rajavalvonta Europol työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja

Perussuomalaiset: Huumeet tappavat yhä useammin – miten hallitus puuttuu tilanteeseen?

Immonen: Huumausainerikollisuus kitkettävä – ”Huumelastit on pyrittävä pysäyttämään jo rajalla”

Ronkainen: Huumeidenkäytön vapauttamista tukevat yhdistykset eivät ansaitse avustuksia julkisista varoista

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Poliisi avasi rikollisten salatut Encrochat-viestit – kymmenen murhaa estetty pelkästään Ruotsissa

Pandemia antoi salakuljetukselle siivet – viisi kertaa enemmän kokaiinia ja ennätysmäärä aseita Ruotsin tullin haaviin
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













