

LEHTIKUVA
Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja
Hallituspuolueiden ministerien ja johtavien poliitikkojen toistuvat huumemyönteiset ja huumeidenkäyttöön rohkaisevat lausunnot näkyvät tällä hetkellä konkreettisesti myös sosiaali- ja terveysministeriön avustuskeskuksen (STEA) avustuspäätöksissä.
STEA tukee vahvasti useita järjestöjä, jotka ovat profiloituneet vapaamman huumeidenkäytön puolestapuhujiksi ja jotka kannattavat yhteiskunnan ylläpitämiä huumeiden käyttötiloja.
Huumeidenkäytön rangaistavuudesta luopumista ovat vastikään esittäneet esimerkiksi sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) sekä sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.), joka myös julkaisi viime vuonna Facebook-kirjoituksen, jossa hän esitti ettei laittomien päihteiden käytöstä ja pienten määrien hallussapidosta pidä rangaista.
Ministeri Pekonen myös viime kädessä teki itse päätöksen tämän vuoden STEA-rahojen jakamisesta.
Kansanedustaja, vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Paavo Arhinmäki puolestaan kannattaa niin sanottujen huumeiden käyttöhuoneiden perustamista. Vihervasemmiston joukoissa on laajemminkin hyväksyvä ja salliva suhtautuminen huumeidenkäytön vapauttamiseen.
Huumeidenkäytön lieveilmiöt ovat tällä viikolla jälleen nousseet puheenaiheeksi Helsingin keskustakirjasto Oodin huumeongelmien yhteydessä. Oodi on nopeasti muodostunut huumeidenkäyttäjien ja myyjien kokoontumis- ja välienselvittelypaikaksi. Kirjaston tiloista on myös löytynyt huumeidenkäytön tarvikkeita kuten ruiskuja ja huumekuppeja.
Tukikohta ry: Käyttöhuoneet eivät aiheuta järjestyshäiriöitä
Tukikohta ry:lle myönnettiin tälle vuodelle 969 172 euroa STEA-avustusta useaan eri kohteeseen. Yhdistys ilmoittaa olevansa päihdealan järjestö, joka tukee ja kohtaa päihteitä käyttäviä, kuntoutujia ja läheisiä pääkaupunkiseudulla.
Tukikohta lobbaa ahkerasti huumeiden käyttöhuoneiden perustamisen puolesta. Twitter-postauksissaan järjestö ilmoittaa kannattavansa käyttöhuonekokeilua muun muassa haittojen vähentämisen vuoksi. Järjestö myös väittää, että huumeidenkäyttöhuoneet eivät aiheuttaisi järjestyshäiriöitä tai epäsiisteyttä, jos huumeidenkäyttöhuoneet vain sijoitetaan oikein.
Tukikohta ry:n Osis-toiminnan kautta kerrotaan tavoitteena olevan tarjota voimaannuttavaa koulutusta arjen hallinnasta kuntoutuville tai aktiivisesti päihteitä käyttäville ihmisille. Osis-projektin kautta huumeiden käyttöhuoneita perustellaan muun muassa väitettyjen ”hyvien tuloksien ja kokemuksien” vuoksi.
Irti huumeista ry:n pomo: Käyttäjille mukavat tilat
Irti huumeista ry sai STEA-avustusta 747 496 euroa huumeidenkäyttäjien ja heidän läheistensä erilaisiin tukipalveluihin. Nimestään huolimatta Irti huumeista ry on järjestö, joka myös haluaa edistää huumeidenkäytön harjoittamista miellyttävissä huumehuoneissa.
Irti Huumeista ry:n toiminnanjohtaja Mirka Vainikka lobbaa julkisen vallan ylläpitämien huumeidenkäyttöhuoneiden puolesta blogikirjoituksessaan.
Vainikan mukaan käyttöhuone olisi ”kokeilemisen arvoinen toimintamuoto” ja että ”kokeilu olisi syytä käynnistää Suomessa.”
– Tällä hetkellä suonensisäisesti huumeita käyttävien päiväkeskuksissa ja terveysneuvontapisteissä ihmiset viettävät aikaa yhdessä, mutta käyvät ulkona ottamassa huumeannoksensa. Huumeiden käyttäminen puistoissa, julkisissa vessoissa ja rappukäytävissä ei ole varmasti kenestäkään mukavaa. Ehkä käyttöhuonekokeilu voisi tuottaa myönteisiä tuloksia, Vainikka esittää.
Irti huumeista ry:n verkkosivulla käyttöhuoneiden tarpeellisuutta puolustellaan sillä, että huumeiden käyttäjillä olisi mahdollisuus käyttää laittomia päihteitä terveydenhuollon työntekijän valvonnassa.
Naapuruston parantamista?
Sininauhasäätiö tarjoaa kyseenalaisen näkökulman huumehuoneiden perustamisen puolesta. Laittomien huumeiden käyttötiloja perustellaan sillä, että ne väitetysti palvelisivat myös naapurustoa.
Sininauhasäätiön yksikönpäällikkö Paula Ahosen mukaan käyttöhuoneiden kapasiteetin tulisi myös olla riittävän suuri, jolloin ympäristölle ei tulisi rasitetta alimitoituksesta.
– Tulisi miettiä, mitkä paikat Helsingissä ovat sellaisia, joissa huumeidenkäytön haittavaikutukset näkyvät katukuvassa siten, että käyttöhuoneen perustaminen olisi naapurustollekin parannus, eikä lisäkuormitus. Myös käyttäjiä ajatellen valmiiksi tuttu sijainti varmastikin madaltaisi kynnystä käyttöhuoneeseen hakeutumiselle, Ahonen vetoaa säätiön verkkosivulla.
Sininauhasäätiö sai tälle vuodelle STEA-avustusta huimat 3 108 966 euroa. Rahat käytetään muun muassa aktiivisesti päihteitä käyttävien kohtaamis- ja tukipisteen toiminnan käynnistämiseen ja kehittämiseen. Osa rahoista menee maahanmuuttajien erilaisiin tukipalveluihin ja kahvilatoimintaan.
Käyttöhuoneita tasaisesti ympäri kaupunkia
Ehkäisevä päihdetyö (EHYT) ry sai STEA-avustusta jopa 5 358 964 euroa erilaisiin hankkeisiin. Vaikka järjestö esittää toimivansa koko maassa ”terveiden elämäntapojen edistämiseksi”, EHYT ry lobbaa avoimesti vapaamman huumeidenkäytön puolesta.
Järjestön asiantuntijan Inari Viskarin mukaan valvottu huumeiden käyttöhuone tekisi asuinympäristöstä entistä viihtyisämmän. Blogikirjoituksessaan Viskari korostaa erityisesti, että käyttötilan olisi hyvä sijaita ”valoisalla ja avaralla paikalla, hyvien kulkuyhteyksien päässä.”
– Järkevin ratkaisu olisi sijoittaa käyttöhuoneita tasaisesti eri puolille kaupunkia, jolloin lieveilmiöt eivät kasva suuriksi, Viskari kirjoittaa
Ehkäisevän päihdetyön järjestöverkosto suhtautuu myönteisesti Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunnan valtuustoaloitteeseen koskien huumeidenkäyttäjien käyttötilojen pilotointia. EHYT ry:n mukaan lainsäädäntöä on uudistettava niin, että uudet haittojen vähentämisen toimet ja niiden kehittäminen ja kokeilu mahdollistuvat.
Avustusta huumeseksin haittojen vähentämiseen
Tälle vuodelle STEA on myös jakanut runsaasti veikkausvoittovaroja hankkeille, jotka ovat eri tavoilla suoraan sidoksissa huumemaailmaan.
Kipinä ry:lle myönnettiin 138 000 euroa huumeita käyttävien ihmisten osallisuuden lisäämiseen, sisäisen motivaation herättelemiseen ja oman elämän vaikutusmahdollisuuksien vahvistamiseen.
Nuorten ystävät ry sai 227 000 euroa huumeiden käyttäjien ja heidän läheistensä vertaistoiminnan ja kokemustoimijuuden kehittämiseen sekä matalankynnyksen vertaistoimintapaikan perustamiseen.
Positiiviset ry:lle myönnettiin veikkausvoittovaroista erikoinen 78 000 euron avustus. Rahojen käyttötarkoituksena on haittoja vähentävä ja ennaltaehkäisevä vaikuttaminen seksin yhteydessä tapahtuvassa huumeidenkäytössä (chemsex) sekä osaamisen ja tiedon tuottaminen päihdetyön ja seksuaalineuvonnan ammattilaisille sekä homo- ja bi-miehille.
Chemsex-ilmiöön on mediassa viitattu muun muassa laulaja Jari Sillanpään huumejutun uutisoinnin yhteydessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Positiiviset ry Nuorten ystävät ry Kipinä ry Ehkäisevä päihdetyö Sininauhasäätiö Tukikohta ry Irti huumeista ry huumemyönteisyys käyttöhuone hallituspuolueet avustukset Lobbaus huumeet STEA Helsingin kaupunki Maria Ohisalo Aino-Kaisa Pekonen Vasemmisto Paavo Arhinmäki vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hurstin leipäjonoille ei heru STEA-avustuksia: Turha hakea, kun aina tulee kieltävä vastaus – ”Yhden kommentin mukaan meillä on jo liikaa rahaa”

Seksuaalijärjestöille muhkea avustuspotti veikkausvoittovaroista: Setalle vajaa miljoona, Sexpolle melkein 400 000 euroa

Rantanen Ylen keskusteluohjelmassa: Vihreillä humaania päihdepolitiikkaa – ”Nyt tuodaan pistotilat, seuraavaksi esitetään mietojen huumeiden laillistamista”

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Antikainen: Nuorten huumekuolemien yleistymistä ei voi jäädä seuraamaan sivusta

Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Tavio: Urheilua televisioon

Suosittu Päivän Byrokraatti -blogi lopettaa – syynä vihervasemmiston vaino

Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.