

LEHTIKUVA
Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja
Hallituspuolueiden ministerien ja johtavien poliitikkojen toistuvat huumemyönteiset ja huumeidenkäyttöön rohkaisevat lausunnot näkyvät tällä hetkellä konkreettisesti myös sosiaali- ja terveysministeriön avustuskeskuksen (STEA) avustuspäätöksissä.
STEA tukee vahvasti useita järjestöjä, jotka ovat profiloituneet vapaamman huumeidenkäytön puolestapuhujiksi ja jotka kannattavat yhteiskunnan ylläpitämiä huumeiden käyttötiloja.
Huumeidenkäytön rangaistavuudesta luopumista ovat vastikään esittäneet esimerkiksi sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) sekä sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.), joka myös julkaisi viime vuonna Facebook-kirjoituksen, jossa hän esitti ettei laittomien päihteiden käytöstä ja pienten määrien hallussapidosta pidä rangaista.
Ministeri Pekonen myös viime kädessä teki itse päätöksen tämän vuoden STEA-rahojen jakamisesta.
Kansanedustaja, vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Paavo Arhinmäki puolestaan kannattaa niin sanottujen huumeiden käyttöhuoneiden perustamista. Vihervasemmiston joukoissa on laajemminkin hyväksyvä ja salliva suhtautuminen huumeidenkäytön vapauttamiseen.
Huumeidenkäytön lieveilmiöt ovat tällä viikolla jälleen nousseet puheenaiheeksi Helsingin keskustakirjasto Oodin huumeongelmien yhteydessä. Oodi on nopeasti muodostunut huumeidenkäyttäjien ja myyjien kokoontumis- ja välienselvittelypaikaksi. Kirjaston tiloista on myös löytynyt huumeidenkäytön tarvikkeita kuten ruiskuja ja huumekuppeja.
Tukikohta ry: Käyttöhuoneet eivät aiheuta järjestyshäiriöitä
Tukikohta ry:lle myönnettiin tälle vuodelle 969 172 euroa STEA-avustusta useaan eri kohteeseen. Yhdistys ilmoittaa olevansa päihdealan järjestö, joka tukee ja kohtaa päihteitä käyttäviä, kuntoutujia ja läheisiä pääkaupunkiseudulla.
Tukikohta lobbaa ahkerasti huumeiden käyttöhuoneiden perustamisen puolesta. Twitter-postauksissaan järjestö ilmoittaa kannattavansa käyttöhuonekokeilua muun muassa haittojen vähentämisen vuoksi. Järjestö myös väittää, että huumeidenkäyttöhuoneet eivät aiheuttaisi järjestyshäiriöitä tai epäsiisteyttä, jos huumeidenkäyttöhuoneet vain sijoitetaan oikein.
Tukikohta ry:n Osis-toiminnan kautta kerrotaan tavoitteena olevan tarjota voimaannuttavaa koulutusta arjen hallinnasta kuntoutuville tai aktiivisesti päihteitä käyttäville ihmisille. Osis-projektin kautta huumeiden käyttöhuoneita perustellaan muun muassa väitettyjen ”hyvien tuloksien ja kokemuksien” vuoksi.
Irti huumeista ry:n pomo: Käyttäjille mukavat tilat
Irti huumeista ry sai STEA-avustusta 747 496 euroa huumeidenkäyttäjien ja heidän läheistensä erilaisiin tukipalveluihin. Nimestään huolimatta Irti huumeista ry on järjestö, joka myös haluaa edistää huumeidenkäytön harjoittamista miellyttävissä huumehuoneissa.
Irti Huumeista ry:n toiminnanjohtaja Mirka Vainikka lobbaa julkisen vallan ylläpitämien huumeidenkäyttöhuoneiden puolesta blogikirjoituksessaan.
Vainikan mukaan käyttöhuone olisi ”kokeilemisen arvoinen toimintamuoto” ja että ”kokeilu olisi syytä käynnistää Suomessa.”
– Tällä hetkellä suonensisäisesti huumeita käyttävien päiväkeskuksissa ja terveysneuvontapisteissä ihmiset viettävät aikaa yhdessä, mutta käyvät ulkona ottamassa huumeannoksensa. Huumeiden käyttäminen puistoissa, julkisissa vessoissa ja rappukäytävissä ei ole varmasti kenestäkään mukavaa. Ehkä käyttöhuonekokeilu voisi tuottaa myönteisiä tuloksia, Vainikka esittää.
Irti huumeista ry:n verkkosivulla käyttöhuoneiden tarpeellisuutta puolustellaan sillä, että huumeiden käyttäjillä olisi mahdollisuus käyttää laittomia päihteitä terveydenhuollon työntekijän valvonnassa.
Naapuruston parantamista?
Sininauhasäätiö tarjoaa kyseenalaisen näkökulman huumehuoneiden perustamisen puolesta. Laittomien huumeiden käyttötiloja perustellaan sillä, että ne väitetysti palvelisivat myös naapurustoa.
Sininauhasäätiön yksikönpäällikkö Paula Ahosen mukaan käyttöhuoneiden kapasiteetin tulisi myös olla riittävän suuri, jolloin ympäristölle ei tulisi rasitetta alimitoituksesta.
– Tulisi miettiä, mitkä paikat Helsingissä ovat sellaisia, joissa huumeidenkäytön haittavaikutukset näkyvät katukuvassa siten, että käyttöhuoneen perustaminen olisi naapurustollekin parannus, eikä lisäkuormitus. Myös käyttäjiä ajatellen valmiiksi tuttu sijainti varmastikin madaltaisi kynnystä käyttöhuoneeseen hakeutumiselle, Ahonen vetoaa säätiön verkkosivulla.
Sininauhasäätiö sai tälle vuodelle STEA-avustusta huimat 3 108 966 euroa. Rahat käytetään muun muassa aktiivisesti päihteitä käyttävien kohtaamis- ja tukipisteen toiminnan käynnistämiseen ja kehittämiseen. Osa rahoista menee maahanmuuttajien erilaisiin tukipalveluihin ja kahvilatoimintaan.
Käyttöhuoneita tasaisesti ympäri kaupunkia
Ehkäisevä päihdetyö (EHYT) ry sai STEA-avustusta jopa 5 358 964 euroa erilaisiin hankkeisiin. Vaikka järjestö esittää toimivansa koko maassa ”terveiden elämäntapojen edistämiseksi”, EHYT ry lobbaa avoimesti vapaamman huumeidenkäytön puolesta.
Järjestön asiantuntijan Inari Viskarin mukaan valvottu huumeiden käyttöhuone tekisi asuinympäristöstä entistä viihtyisämmän. Blogikirjoituksessaan Viskari korostaa erityisesti, että käyttötilan olisi hyvä sijaita ”valoisalla ja avaralla paikalla, hyvien kulkuyhteyksien päässä.”
– Järkevin ratkaisu olisi sijoittaa käyttöhuoneita tasaisesti eri puolille kaupunkia, jolloin lieveilmiöt eivät kasva suuriksi, Viskari kirjoittaa
Ehkäisevän päihdetyön järjestöverkosto suhtautuu myönteisesti Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunnan valtuustoaloitteeseen koskien huumeidenkäyttäjien käyttötilojen pilotointia. EHYT ry:n mukaan lainsäädäntöä on uudistettava niin, että uudet haittojen vähentämisen toimet ja niiden kehittäminen ja kokeilu mahdollistuvat.
Avustusta huumeseksin haittojen vähentämiseen
Tälle vuodelle STEA on myös jakanut runsaasti veikkausvoittovaroja hankkeille, jotka ovat eri tavoilla suoraan sidoksissa huumemaailmaan.
Kipinä ry:lle myönnettiin 138 000 euroa huumeita käyttävien ihmisten osallisuuden lisäämiseen, sisäisen motivaation herättelemiseen ja oman elämän vaikutusmahdollisuuksien vahvistamiseen.
Nuorten ystävät ry sai 227 000 euroa huumeiden käyttäjien ja heidän läheistensä vertaistoiminnan ja kokemustoimijuuden kehittämiseen sekä matalankynnyksen vertaistoimintapaikan perustamiseen.
Positiiviset ry:lle myönnettiin veikkausvoittovaroista erikoinen 78 000 euron avustus. Rahojen käyttötarkoituksena on haittoja vähentävä ja ennaltaehkäisevä vaikuttaminen seksin yhteydessä tapahtuvassa huumeidenkäytössä (chemsex) sekä osaamisen ja tiedon tuottaminen päihdetyön ja seksuaalineuvonnan ammattilaisille sekä homo- ja bi-miehille.
Chemsex-ilmiöön on mediassa viitattu muun muassa laulaja Jari Sillanpään huumejutun uutisoinnin yhteydessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Positiiviset ry Nuorten ystävät ry Kipinä ry Ehkäisevä päihdetyö Sininauhasäätiö Tukikohta ry Irti huumeista ry huumemyönteisyys käyttöhuone hallituspuolueet avustukset Lobbaus huumeet STEA Helsingin kaupunki Maria Ohisalo Aino-Kaisa Pekonen Vasemmisto Paavo Arhinmäki vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hurstin leipäjonoille ei heru STEA-avustuksia: Turha hakea, kun aina tulee kieltävä vastaus – ”Yhden kommentin mukaan meillä on jo liikaa rahaa”

Seksuaalijärjestöille muhkea avustuspotti veikkausvoittovaroista: Setalle vajaa miljoona, Sexpolle melkein 400 000 euroa

Rantanen Ylen keskusteluohjelmassa: Vihreillä humaania päihdepolitiikkaa – ”Nyt tuodaan pistotilat, seuraavaksi esitetään mietojen huumeiden laillistamista”

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Antikainen: Nuorten huumekuolemien yleistymistä ei voi jäädä seuraamaan sivusta

Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Tavio: Urheilua televisioon

Suosittu Päivän Byrokraatti -blogi lopettaa – syynä vihervasemmiston vaino

Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Jalkapallokaaos siirtyi Pariisista Lontooseen – Marokon kannattajat purkivat pettymystään pahoinpitelemällä poliisia
Monet pelkäsivät Ranskan pääkaupungin räjähtävän väkivaltaisuuksiin Ranskan ja Marokon välisen MM-ottelun lopputuloksesta riippumatta. Marokon tappion myötä levottomuudet näyttivät kuitenkin siirtyneen Lontooseen. Vahvasti varustautuneet poliisit yrittivät pitää väkijoukot hallinnassa Ilotulitteista ja kivisateesta huolimatta.

STEA uudistaa kriteerit, mutta ei valvontaa — SOS-Lapsikylän kavallus näyttää miksi se olisi tarpeen
Sosiaali- ja terveysministeriössä valmistellaan STEA:n avustuskriteerien uudistusta, joka on määrä tuoda valtioneuvoston istuntoon elokuun puoliväliin mennessä. Uudistus koskee sitä, kenelle rahaa jatkossa myönnetään — ei sitä, miten jo maksettua rahaa valvotaan. SOS-Lapsikyläsäätiön kavallus paljastui vain siksi, että järjestö tutki asian itse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












