

KUVAKAAPPAUS/YLE AREENA
Rantanen Ylen keskusteluohjelmassa: Vihreillä humaania päihdepolitiikkaa – ”Nyt tuodaan pistotilat, seuraavaksi esitetään mietojen huumeiden laillistamista”
Perussuomalaisten kaupunginvaltuutetun Mari Rantasen päälle vyörytettiin torstai-iltana suorassa tv-lähetyksessä väitteitä, joiden mukaan Helsinkiin perustettava huumeidenkäyttöhuone narkomaaneille olisi hyvä idea.
Ylen A-studio: Talk -ohjelmassa käsiteltiin Helsingin vihreiden Kati Juvan valtuustoaloitetta, jossa esitetään valvotun tilan perustamista suonensisäisten huumeiden käytölle. Helsingin kaupunki päätti viime viikolla selvittää mahdollisuutta huumehuoneen perustamiselle.
Valvotun huumehuoneen oletetaan vähentävän huumeiden käytöstä aiheutuvia haittoja, ja samalla edistettäisiin huumeiden käytön lopettamista.
Rantanen: Vihreiden esitys vastoin lakia
Ohjelmassa perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Mari Rantasen ja vihreiden Juvan lisäksi huumehuoneen perustamisesta olivat keskustelemassa poliisitarkastaja Teemu Saukoniemi Poliisihallituksesta sekä sallivan huumausainepolitiikan kannattajana tunnettu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimusprofessori Pekka Hakkarainen.
Rantanen, joka on siviiliammatiltaan ensihoitaja, kertoi perussuomalaisten suhtautuvan kielteisesti aloitteeseen.
– Ei tätä voi kannattaa, siihen on useampikin syy. Ensinnäkin meillä oli valtuustossa käsittelyssä THL:n lausunto, jossa ei ole selkeitä tutkimustuloksia tällaisten piikitystilojen vaikutuksista. Lausunnossa on konditionaalilauseita kuten ”voi olla” ja ”saattaa olla”, mikä osoittaa, ettei ole saatavilla kunnollisia tutkimustuloksia siitä, onko tämä edes riittävän tutkittu tapa auttaa huumeiden haitoista kärsiviä.
– Toinen syy on lakiperuste: meillä on lausunto poliisilta, että huumehuoneen perustaminen olisi lainvastaista. Helsingin kaupunki ei voi tehdä lainsäädännön yli kävelevää päätöstä, Rantanen sanoi.
Juva: Huumehuoneessa voisi neuvoa pistotekniikkaa
Huumehuonealoitteen tehnyt Juva kertoi saaneensa ajatuksen huumehuoneen perustamisesta havaittuaan, että yleisövessoja on jouduttu sulkemaan, koska käyttäjät hakeutuvat käymälätiloihin piikittämään.
– Siitä se ajatus lähti, että pitäisi saada Helsinkiin piikityshuone. Idea on se, että koska joka tapauksessa osa ihmisistä käyttää, eli pistää itseään suonensisäisesti, niin heille olisi turvallinen paikka, jossa olisi tarjolla turvallisia neuvoja ja ruiskuja. Siellä olisi myös henkilökuntaa valvomassa, ettei kenellekään tule yliannostusta. Samalla voitaisiin neuvoa pistotekniikkaa, Juva perusteli.
Hän tiedusteli Rantaselta, olisiko Rantanen valmis tukemaan lainsäädännön uudistusta, joka sallisi huumeiden käyttöhuoneet.
– Arvelinkin, että vihreät tuo esille humaanin päihdepolitiikan. Nyt kuitenkin, jos tuodaan pistotilat, niin seuraavaksi esitetään jo mietojen huumeiden laillistamista, Rantanen vastasi.
– Tiedän, että Helsingin valtuustossa on ihmisiä, jotka seuraavaksi haluavat, että tällaisessa huoneessa myös jaettaisiin huumausaineita. En ole valmis tällaiseen, koska ei ole olemassa minkäänlaista tutkimustulosta, että huumehuoneet olisi oikea tapa ratkaista huumeongelmaa. Ja paikkoja huumeista vieroittautumiseen ei Helsingissä ole vieläkään tarpeeksi.
Samalla logiikalla ryyppyhuoneita alkoholisteille
THL:n Hakkarainen perusteli huumehuoneen tarpeellisuutta sillä, että huumeiden käyttäjät muuten kuolevat ”palveluiden ulkopuolelle.” Yliannostuksesta aiheutuvia kuolemantapauksia olisi siis hänen mukaansa jatkossa vähemmän, jos käyttäjille osoitetaan oma tila.
Rantanen myönsi, että jokainen huumekuolema on tietysti inhimillinen tragedia.
– Mutta miksi me emme tällä perusteella ole huolissamme alkoholisteista, joita on olemassa kymmenkertainen määrä, eikö pitäisi ensin perustaa heille ryyppyhuoneita? Rantanen kysyi.
Ylen toimittaja: ”Eikö tätä Mari kannattaisi kokeilla?”
Keskustelu katkesi inserttiin, jossa Ylen toimittaja esitteli Tanskaan perustettua huumeidenkäyttötilaa. Hyvin huumemyönteisessä pätkässä haastateltiin sekä huumetilan henkilökuntaa että paikallista poliisia. Molemmat suosittelivat avoimesti vastaavan tilan perustamista myös Suomeen.
Ohjelman juontaja Annika Damström ryhtyi suostuttelemaan Rantasta kannattamaan huumeidenkäyttöhuoneen avaamista myös Helsinkiin.
– Eikö tätä Mari kannattaisi kokeilla? Damström kysyi.
Rantanen vastasi, että tällä hetkellä ei ole edes tarpeeksi vieroitushoitopaikkoja, mihin huumeiden käyttäjät ohjattaisiin.
– Tässä pitäisi nyt tarkemmin pohtia kokonaisuutta ja mahdollisimman tehokkaasti yhteisten varojen käyttöä. Yhteiskunnassa on kuitenkin reunaehdot, joiden puitteissa toimitaan.
THL:n professori vertasi huumeita puhtaaseen juomaveteen
Rantanen toi useaan otteeseen esille, että huumepolitiikan tulisi tähdätä käytön ennaltaehkäisyyn sekä käyttäjien kohdalla käytön lopettamiseen. Keskustelussa kävi kuitenkin ilmi, että suunniteltujen huumehuoneiden tarkoitus olisi erilainen.
Vihreiden Juvan mielestä piikityshuone olisi tarkoitettu myös niille, jotka eivät olisi lopettamassa huumeiden käyttöä.
– Meidän pitää pystyä tukemaan myös niitä, jotka eivät ole lopettamassa käyttämistä. Muuten suljemme hoitojen ulkopuolelle ihmisiä, jotka ovat eri mieltä. Korvaushoitoa on oltava tarjolla myös niille, jotka eivät ole valmiita vähentämään käyttöä, Juva sanoi.
Hakkarainen komppasi Juvaa.
– On paljon ihmisiä, jotka käyttävät huumeita, jopa kymmeniä vuosia ennen lopettamista. Pitäisi luoda turvallisuutta siihen vaiheeseen. Yhteiskunnassa taataan myös turvallinen juomavesi, Hakkarainen sanoi.
Salliva huumepolitiikka ajaa nuoria huumeiden pariin
Rantanen sanoi, että hän näkee sallivamman huumepolitiikan jopa vaarallisena.
– Huumekeskustelu on laventunut viime aikoina. On puhuttu esimerkiksi kannabiksen laillistamisesta, jolloin nuoret saattavat ajatella, ettei kannabis ole vaarallista. Tällainen keskustelu siis ajaa nuoria huumeiden pariin.
– Olen itse keskustellut huumeiden käyttäjien kanssa ambulanssissa. Jokainen heistä sanoo aina katuvansa aloittamista, joten käyttäisin tällaisia ihmisiä mukana ennakkovalistuksessa, Rantanen sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väkivallan uhka ensihoitajia kohtaan noussut – ”Päihtynyt asiakas yritti puristaa kurkusta”

Halla-aho suhtautuu huumeisiin hyvin kielteisesti: ”Ei pidä madaltaa kynnystä ryhtyä käyttämään päihdyttäviä aineita”

Vihreiden puoluejohto määräsi: Eduskuntavaaliehdokkailta suut tukkoon maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista

Aikovatko vihreät sulkea ehdokkaidensa suut myös eurovaaleissa? Puoluejohto kieltäytyy kertomasta, miksi maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista ei saa puhua

Elomaa: Hallituksen pitää ottaa huumeiden käytön haitat tosissaan

STEA-avustuksia vastaanottava järjestö opastaa Facebookissa nuoria huumeiden käyttöön: ”Hyvä mielentila ja rauhallinen ympäristö edesauttaa sitä, että sä et lähde pahalle tripille”

Kansalaisjärjestöt ruokkivat huumemyönteisiä asenteita julkisten varojen turvin – ”Tämä ei voi jatkua”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














