

LEHTIKUVA
Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestölle suhteellisen helposti satojentuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot vuositasolla. Veikkausvoittovarojen turvin yhdistyksissä esimerkiksi tuetaan kaksisuuntaista kotoutumista, edistetään monikulttuurisen yhteiskunnan kehittymistä, helpotetaan maahanmuuttajien sopeutumista suomalaiseen tapakulttuuriin sekä mahdollistetaan paikallisyhteisön aktiviteetteja. Mahdollisuuksia riittää.
Suomen Uutiset selvitti tunnettujen monikulttuurijärjestöjen Sosiaali- ja terveysministeriön avustuskeskukselta (STEA) tälle vuodelle saamia tukia. Veikkauksen rahapelituottojen rahojen jakamisesta huolehtiva STEA tarjoilee järjestöille edelleen varoja melko avokätisesti. Summat ovat paikoin huomattavan suuria.
Rahaa saa avustuksina vaivattomasti, jos vain keksii käyttötarkoituksen joka jollain tavalla tukee maahanmuutto- tai monikulttuuritoimintaa. Tältä osin mahdollisuuksia on lähes rajattomasti.
Maahanmuuttotoiminnan ympärille keskittyneitä, STEA-rahaa saavia järjestöjä onkin useita kymmeniä. Osa niistä on keskittynyt jonkin tietyn etnisyyden tai kansallisuuden tukitoimintojen ympärille. Tässä jutussa ei ole esimerkiksi huomioitu suomalaisia somalijärjestöjä, jotka saivat STEA-tukea yli puoli miljoonaa euroa.
Eräät suuret järjestöt, kuten Suomen Punainen Risti, käyttävät osan miljoonaluokan STEA-tuesta erilaisiin monikulttuurisiin toimintoihin.
Kaksisuuntaiseen kotoutumiseen 391 998 euroa
African Care ry on maahanmuuttajataustaisten naisten perustama kansalaisjärjestö. Yhdistys järjestää esimerkiksi maahanmuuttajien hyvinvointia tukevaa ryhmätoimintaa ja globaalikasvatuskursseja. STEA myönsi yhdistykselle 185 538 euroa. Rahat on tarkoitus käyttää esimerkiksi maahanmuuttajanaisten ja heidän perheidensä hyvinvointia ja osallisuutta vahvistavaan toimintaan ryhmätoiminnan, asiakasohjauksen ja vapaaehtoistoiminnan avulla Itä-Helsingissä
Familia ry on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton yhdistys, jonka toiminnan tarkoituksena on tukea eri syistä Suomeen muuttaneiden ja Suomessa syntyneiden ihmisten kaksisuuntaista kotoutumista. STEA avustaa yhdistystä tänä vuonna 381 998 eurolla. Rahat käytetään muun muassa kahden kulttuurin perheiden ja parien hyvinvointia vahvistavaan toimintaan.
Nuorten muslimien foorumi sai STEA-tukea 113 000 euroa. Rahojen käyttötarkoitus on väkivaltaista radikalisoitumista aiheuttavien tekijöiden ennaltaehkäisy maahanmuuttaja- ja musliminuorten keskuudessa Turun seudulla.
Maahanmuuttajien asumisen ongelmien ennaltaehkäisyä
Moniheli ry ilmoittaa edistävänsä monikulttuurisen suomalaisen yhteiskunnan kehittymistä sellaiseksi, että se on hyvä paikka elää myös koko ajan kasvavalle monikulttuuriselle väestölle.
Tätä missiota Moniheli toteuttaa toimimalla yli 110 eri monikulttuurijärjestön valtakunnallisena yhteistyöverkostona. Verkosto kasvaa koko ajan ja erityisesti viime vuosina maahanmuuton lisääntyessä.
Moniheli sai STEA-tukea 612 698 euroa, joka käytetään maahanmuuttajataustaisten nuorten tukemiseen toisen asteen opintojen suorittamisessa. Varoja kohdistetaan myös maahanmuuttajien asumisen ongelmien ja asunnottomuuden ennaltaehkäisemiseen ja asumisen ongelmia kohdanneiden maahanmuuttajien auttamiseen.
Kaakonmaan kulttuurimylly sai STEAlta avustuksia 146 980 euroa. Rahoja käytetään ensinnä toimintakeskus Myllyn perustoimintaan mutta myös niinkin kapea-alaiseen tarkoitukseen kuin maahanmuuttajaperheiden sopeutumisen helpottamiseen tapakulttuuriin ja terveelliseen ruuanvalmistukseen perehdyttämällä. Tarkoituksena on ainakin tukea suomalaisen ruuan ohjattua valmistamista raaka-aineiden ostosta ja hankkimisesta lähtien sekä ryhmä- että yksilöohjauksessa.
157 000 euroa turvapaikanhakijoiden kotimajoitukseen
Kotimajoituksen Tuki Refugees Welcome Finland ry sai STEAlta 157 000 euroa. Rahat käytetään turvapaikanhakijoiden kotimajoituksen järjestämiseen ja tukemiseen suomalaisissa kodeissa. Lisäksi mahdollistetaan ja tuetaan paikallisyhteisöissä tapahtuvia aktiviteetteja sekä toimintaa yhteistyössä viranomais- ja järjestöyhteistyössä.
Monikulttuurityö Mimosa ry käyttää STEAlta saamansa 181 232 euroa maahanmuuttajataustaisten kotoutumisen ja osallisuuden edistämiseen monikulttuurikeskuksessa avoimessa kohtaamispaikassa. Toiminta pitää sisällään myös suvaitsevaisuuden sekä kahdensuuntaisen kotoutumisen edistämistä ja rasismin ehkäisyä. Mimosa myös aikoo palkata työttömiä nuoria järjestön yleishyödyllisiin työtehtäviin.
Pakolaisneuvonta ry sai STEAlta 279 000 euroa. Summa käytetään matalan kynnyksen oikeudellisen neuvonnan tarjoamiseen pakolaisille, ihmiskaupan uhreille ja muille ulkomaalaisille sekä ulkomaalaisoikeudellisen erityisasiantuntemuksen jakamiseen verkostoja koordinoimalla ja kouluttamalla eri toimijoita ja päättäjiä
Pakolaisavulle lähes 1,5 miljoonaa euroa
Suomen Pakolaisapu on Suomen suurin pakolais- ja siirtolaiskysymyksiin erikoistunut järjestö. Pakolaisapu saikin STEA:lta huimat 1 430 094 euroa, joka kanavoidaan useaan eri kohteeseen.
Rahaa kuluu ensinnä järjestön vapaaehtoistoiminnan koordinointiin ja kehittämiseen, jossa toimintamuotoina ovat keskusteluryhmät, asiointituki, kohtaamisen mahdollistaminen ja vaikuttajavapaaehtoisten koordinointi, koulutus ja tuki. Rahaa käytetään myös maahanmuuttajien yhteiskuntaan kuulumisen vahvistamiseen vertaistukitoiminnalla sekä maahanmuuttajien perustamien ja monikulttuuristen yhdistysten sekä kansalaisyhteiskuntatoimijoiden osaamisen ja toimintavalmiuksien lisäämiseen koulutusten, infojen ja konsultoinnin avulla.
Eräänä käyttötarkoituksena on mainittu maahanmuuttajaperheiden tukeminen päiväkoti- ja koulumaailmassa ja viranomaisten palvelujärjestelmissä kulttuuritulkkauksen, palveluohjauksen, konsultoinnin ja keskustelutilaisuuksien avulla. Lisäksi panostetaan työttömien ja työttömyysuhan alla olevien maahanmuuttajien ja työvoimaa tarvitsevien työnantajien kohtaamisen ja toistensa potentiaalin hyödyntämiseen. Toimintamuotoina ovat työelämävalmennus, työnantajayhteistyö, mentorointi ja työelämätuki.
Lisää monimuotoista kohtaamista
STEA-avustuksia saivat myös esimerkiksi nämä järjestöt:
Monika-naiset, 1 029 578 euroa. Käyttötarkoituksena on maahanmuuttajataustaisten naisten kotoutumisen, työelämävalmiuksien ja työllistymisen tukeminen matalan kynnyksen toiminnalla Helsingissä, Vantaalla ja Espoossa. Toimintamuotoina ovat yksilöohjaus, ryhmätoiminta, oppilaitos – ja työnantajayhteistyö, asiantuntija- ja verkostoitumistyö, vapaaehtoistoiminnan kehittäminen. Työttömien nuorten palkkaaminen järjestön yleishyödyllisiin työtehtäviin. Yleishyödyllinen toiminta.
Monikulttuurikeskus Gloria, 222 741 euroa. Käyttötarkoituksena monimuotoisen osallisuuden ja kohtaamisten lisääminen matalan kynnyksen toiminnalla monikulttuurikeskus Gloriassa.
Plan Suomi, 617 000 euroa. Käyttötarkoituksena oppivelvollisuuden loppupuolella Suomeen muuttaneiden maahanmuuttajataustaisten nuorten integroitumisen tukeminen vertaistyön avulla. Maahanmuuttajatyttöjen ja äitien osallisuuden edistäminen, kotoutumisen tukeminen ja sukupolvisuhteiden vahvistaminen vertaistuen, työpajatoiminnan ja vapaaehtoistoiminnan keinoin
Monikulttuurinen perhetyö ry, 134 000 euroa. Käyttötarkoituksena somalin- ja arabiankielisten perheiden lasten kasvun ja kehityksen tukeminen kehittämällä vanhempien kasvatustaitoja ryhmä- ja yksilötoiminnan ja tapahtumien avulla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Monikulttuurinen perhetyö ry Plan Suomi Monikulttuurikeskus Gloria Monika-naiset Pakolaisneuvonta Tuli Refugees Welcome Finland ry Kaakomaan kulttuurimylly Moniheli ry Familia ry Afrikan Care ry veikkausvoittovarat Monikulttuurityö Mimosa Suomen Pakolaisapu STEA SPR julkiset avustukset Monikulttuurisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hurstin leipäjonoille ei heru STEA-avustuksia: Turha hakea, kun aina tulee kieltävä vastaus – ”Yhden kommentin mukaan meillä on jo liikaa rahaa”

Seksuaalijärjestöille muhkea avustuspotti veikkausvoittovaroista: Setalle vajaa miljoona, Sexpolle melkein 400 000 euroa

Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja

Tavio: Urheilua televisioon

Ronkainen valtion koronatuesta: ”Rahaa kipattu Kankkulan kaivoon”

Pokeriammattilainen: Veikkaus haluaa pitää ongelmapelaajien rahat – vaatii maksuestoa ulkomaisille pelisivustoille

Wihonen: Miksi peliriippuvaisilla rahastusta jatketaan?

PS-kansanedustajat kysyvät STEA-avustuksista: ”Onko huumeidenkäytön opastaminen avustusperusteiden mukaista toimintaa?”

Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille yli miljoona euroa STEA-rahaa – Suomalaisuuden Liitolle ei heru euroakaan valtiolta
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












