Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

El País: Espanjassa ihmissalakuljetus houkuttelee huumesalakuljettajia vähäisten tuomioiden vuoksi

27.04.2021 |14:54

Espanjan poliisivoimiin on perustettu noin sadan hengen yksinomaan ihmissalakuljetuksen torjumiseen keskittyvän yksikön, espanjalaislehti El País kirjoittaa. Viime joulukuusta alkaen ryhmä on suorittanut neljä kiinniotto-operaatioita. Poliisin mukaan huumeiden salakuljettajien tietotaito on helposti muokattavissa ihmisten salakuljettamiseen Kanariansaarilta mantereelle.

Poliisien neljässä operaatiossa pidätettiin yhteensä yli sata ihmistä, joissa mukana on ollut Marokon ja Espanjan kansalaisia. Osa pidätetyistä on tuomittu vankeuteen huumeiden ja ihmisten salakuljetuksesta, asiakirjojen väärentämisestä ja rikollisjärjestöjen jäsenyydestä.

Tuomiot ihmissalakuljetuksesta vaihtelevat El Paísin mukaan kahdesta neljään vuotta vankeutta. Poliisin mukaan tämä tuntuu rankaisemattomuudelta.

Passeja kierrätetään

Viranomaisten mukaan matka Kanariansaarilta Euroopan mantereelle ja Britanniaan maksaa noin 1 500-2 000 euroa riippuen siitä, onko salakuljetettavalla matkustusasiakirjoja vai ei.

Salakuljetusringillä on valmiiksi väärennettyjä passeja, joita kierrätetään käytettäväksi aina uudelleen. Matkalle lähtee mukaan rikollisryhmän jäsen. Hän kerää matkan jälkeen passit takaisin uusiokäyttöön.

Salakuljettajilla on myös kysyntää. Poliisin salakuuntelunauhalla eräs totesi, ettei ole venemaksun väärti jäädä Kanariansaarille.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
8.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle

02.03.2026 |16:08
10.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää