

LEHTIKUVA
Europol: Seuraavaksi tulevat koronapakolaiset – ei taudin vaan talouden takia
Meitä on peloteltu ilmastonmuutospakolaisilla jo pitkään, mutta tämän kesän kovin trendi saattavatkin olla koronapakolaiset. Sekä EU:n turvapaikkavirasto että Europol varoittavat, että koronavirus voi ajaa suuria määriä laittomia siirtolaisia liikkeelle – ei niinkään itse taudin vaan sen taloudellisten vaikutusten vuoksi.
Koronapandemian sulkemat rajat ovat tilapäisesti vähentäneet Eurooppaan laittomasti pyrkivien siirtolaisten määrää, mutta Euroopan turvapaikka-asioiden tukivirasto EASO ennustaa, että tilanne voi muuttua lähitulevaisuudessa. Jos koronavirus pahentaa Lähi-Idän ja Pohjois-Afrikan sekasortoa, laittomien maahantulijoiden määrä saattaa lisääntyä, uutisoi Reuters.
EASO:n raportin mukaan koronavirus saattaa aiheuttaa ruokapulaa ja heikentää turvallisuustilannetta. Tätä kautta Isis-järjestön kaltaiset terroristiryhmät voisivat saada lisää valtaa. Kaikki nämä tekijät vaikuttaisivat siirtolaisvirtoja kasvattavasti.
Alkavatko Turkin ja Kreikan rajalla uudet rähinät?
Euroopan rajavartiovirasto Frontex puolestaan varoittaa, että koronatilanteen helpottuessa Turkki saattaa jälleen ryhtyä ajamaan maassa olevia pakolaisia kohti Kreikan rajaa, uutisoi Welt-lehti. Frontex toteaa raportissaan, että Kreikka on jo lähettänyt satoja lisäpoliiseja Evros-joen rajavyöhykkeelle.
Kreikan ja Turkin välisellä maarajalla oli väkivaltaisuuksia koko maaliskuun ajan Turkin kuljetettua tuhansia muunmaalaisia raja-alueelle usuttaen heitä pyrkimään Kreikkaan. Saksan tiedustelupalvelun saamien tietojen mukaan rajalla mellakoivien siirtolaisten seassa oli pakolaisiksi pukeutuneita Turkin valtion turvallisuuspalvelun miehiä, jotka pyrkivät tarkoituksella lietsomaan väkivaltaisuuksia.
Ihmissalakuljettajat ovat muuttaneet reittejään
Myös Europol varoittaa vuosittaisessa toimintakertomuksessaan, että ihmissalakuljetus tulee pääsemään jälleen vauhtiin, kun Euroopan maat hölläävät liikkumisrajoituksia ja avaavat rajojaan.
Koronaviruksen aiheuttamat matkustusrajoitukset ovat jo johtaneet siihen, että ihmissalakuljetus on siirtynyt lentoreiteiltä maa- ja vesireiteille. Esimerkiksi Kanarian saarille saapuvien laittomien tulijoiden määrä on kasvanut. Pienveneiden käyttö rajanylityksiin on lisääntynyt myös Englannin kanaalissa.
Taloustilanne ajaa laittomia tulijoita Eurooppaan
EASO:n tavoin Europol ennustelee, että koronapandemian kehitysmaissa aiheuttama pitkäaikainen taloudellinen epävarmuus saattaa aiheuttaa uuden siirtolaisaallon kohti EU-aluetta. Vastaavasti EU-alueen heikentyvät talousnäkymät voivat lisätä laittoman halpatyövoiman kysyntää. Prostituution lisäksi ihmissalakuljetuksen nouseva trendi on maatalouden laittoman halpatyövoiman maahantuonti.
Europol arvelee ihmissalakuljetuksen lisääntyvän Kreikasta Balkanin kautta kulkevalla reitillä, jonka varrella on jo valmiiksi paljon laittomia siirtolaisia odottamassa rajojen avautumista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Balkanin reitti Euroopan turvapaikka-asioiden tukivirasto EASO koronavirus Rajavalvonta Europol Ihmissalakuljetus Frontex Turkki Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turtiainen: Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi – “Ulkomaalaiset rikolliset karkotettava välittömästi”

Kreikassa pelätään uutta laittomien tulijoiden tulvaa – tällä kertaa mereltä ja koronan kera

Kommentti: EU:ta vastaan hyökätään asemuotoistetuilla väestönsiirroilla, sisäministeri Ohisalo heiluttaa jo valmiiksi valkoista lippua

Kokoomus kannattaa vapaata liikkumista EU-alueella, perussuomalaiset ei – Halla-aho: Vapaata liikkuvuutta ei ole tarkoitettu mahdollistamaan rajat ylittävää rikollisuutta tai laitonta muuttoliikettä

Meri: Päättäjien pitäisi viestittää, että nyt huolehditaan ensi sijassa omien kansalaisten asioista – ”Vapaamatkustajia ei pidä hyväksyä”

Frontexin johtaja: Kreikan rajalla yhä kova paine – kaikki tulijat eivät ole pakolaisia

Halla-aho Kreikan tilanteesta: “Järki sanoo, että kyse ei ole mistään pakolaisista, kyseessä on invaasio” (video)

Kreikkalaisten mitta on täynnä – Nobelin rauhanpalkinnosta kisanneet lesboslaiset eivät halua siirtolaisvyöryä saarelleen

Isis nousee pandemian varjoista – ennätysmäärä terrori-iskuja huhtikuussa
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää