
Perheystäväksi otettu turvapaikanhakija yritti surmata saksalaisperheen kun tytär ei suostunut vaimoksi
Äitiä ja tytärtä puukottanut afganistanilaismies tuomittiin Saksassa pitkään vankeusrangaistukseen murhan yrityksestä. Teon syynä oli se, että mustasukkainen mies tunsi kunniaansa loukatun. Kunniaan liittyvät henkirikokset eivät ole tuntemattomia Suomessakaan. Helsingin käräjäoikeudessa käydään parhaillaan oikeutta naisen murhasta syytettyä afganistanilaismiestä vastaan.
Saksalaisoikeus langetti kymmenen ja puolen vuoden vankeustuomion Afganistanista tulleelle turvapaikanhakijalle, kertoo Bild-lehti. Turvapaikanhakija oli lyönyt veitsellä äitiä ja tytärtä, jotka olivat kohdelleet häntä perheystävänään. Teon motiivina oli se, että perheen tytär ei ollut suostunut seksisuhteeseen miehen kanssa.
Tuomio tuli murhan yrityksestä tyttäreen liittyen ja tapon yrityksestä äitiin liittyen. Syyttäjä vaati 12 vuoden vankeustuomiota, mutta puolustus piti tekoa korkeintaan törkeänä pahoinpitelynä.
Halusi perustaa perheen 16-vuotiaan tytön kanssa
Tuomittu tapasi perheen tyttären vuoden 2021 lopussa ja kehitti romanttisia tunteita häntä kohtaan. Hän antoi 16-vuotiaalle tytölle lahjoja ja kertoi haluavansa perustaa perheen tämän kanssa. Tyttö teki kuitenkin toistuvasti selväksi, että ei halua suhteeseen kyseisen miehen kanssa. Tyttö jopa kertoi miehelle muista seurustelusuhteistaan saadakseen tämän ottamaan etäisyyttä.
Tämä sai afganistanilaismiehen tuntemaan, että hänen kunniaansa on loukattu. Mies syytti tilanteesta myös tytön äitiä. Tilanne kärjistyi siihen, että mies kävi molempien naisten kimppuun veitsellä aseistautuneena.
– Minä haluan sinun ja p*skaperheesi kuolevan, mies oli huutanut käydessään perheen äidin kimppuun.
Perhe oli kohdellut turvapaikanhakijamiestä ystävänä
Tätä ennen perhe oli noin vuoden ajan kohdellut turvapaikanhakijamiestä perheystävänä. Mies pyöri samoissa kaveriporukoissa perheen tyttären kanssa ja kävi usein tytön kotona. Hän oli aina hyvin ystävällinen perheessä vieraillessaan. Mies oli kertonut perheelle olevansa parikymppinen. Todellisuudessa hän on iältään noin 30-vuotias.
Lokakuussa 2022 kaikki muuttui. Afganistanilaismies oli jäänyt yöksi saksalaisperheen kotiin. Tässä ei ollut mitään poikkeuksellista, sillä tytön kaverit olivat usein yötä perheen asunnossa.
Aamulla afganistanilaismies oli muuttunut kohteliaasta ja ystävällisestä turvapaikanhakijasta vihan täyttämäksi mieheksi. Perheen tyttären tullessa suihkusta mies kävi hänen kimppuunsa keittiöveitsellä aseistautuneena puukottaen tyttöä useita kertoja.
Puukotti ensin tytärtä, sitten apuun tullutta äitiä
Sairaanhoitajaäiti kuuli tyttärensä tuskanhuudot ja riensi auttamaan tytärtään. Afganistanilaismies puukotti häntä peräti 13 kertaa. Kolmekymmentäkuusivuotias äiti jäi kuin ihmeen kaupalla henkiin, mutta ei ole vieläkään kyennyt palaamaan sairaanhoitajan työhönsä. Myös tytär kärsii ahdistuskohtauksia eikä kykene käymään koulua.
Afganistanilaismies tuli Saksaan vuonna 2015 suuren turvapaikanhakija-aallon mukana. Hän kotoutui sen verran, että hankki työpaikan pizzeriasta. Oikeudenkäynnin aikana mies ei esittänyt minkäänlaista katumusta.
Suomessa kunniamurha onnistui
Helsingin käräjäoikeudessa on parhaillaan menossa oikeudenkäynti, jossa muslimimiestä syytetään naisen murhasta, kertoo Iltalehti. Poliisin esitutkintamateriaalin mukaan syytetty ja uhri olivat olleet aiemmin sharia-lain mukaisessa avioliitossa.
Murhasta epäillyllä miehellä oli toinenkin vaimo, jota kohtaan hänet oli vuonna 2021 määrätty lähestymiskieltoon. Vanhemman vaimon kertoman mukaan mies oli alkanut käyttäytyä väkivaltaisesti löydettyään uuden naisystävän.
Afganistanista kotoisin oleva mies vetosi puolustuksessaan islamiin. Hän oli jo ennen sharia-avioliittoa seurannut, kenen kanssa nainen liikkui. Sharialiiton jälkeen mies toivoi, että nainen ei kävisi töissä ja alkaisi pukeutua peittävästi.
Mies itse on Suomessa asuessaan työskennellyt lihamestarina. Hän kertoi kuulustelussa tappavansa työkseen lehmiä ja lampaita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakijalle elinkautinen tuomio nuoren tytön murhasta – motiivina saksalaisviha ja vaimon puute

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Hallitus ottaa vakavasti nuorten rikosten kasvun ja jengiytymisen”

Puolassa kansanäänestys taakanjaosta: ”Haluatko tuhansia laittomia siirtolaisia Lähi-idästä ja Afrikasta?”

Perussuomalaiset haluaa viedä suomalaista maahanmuuttopolitiikkaa Tanskan mallin suuntaan – ”Tavoitteena nolla turvapaikanhakijaa”

Euroopan turvapaikkapolitiikka tappaa ihmishenkiä enemmän kuin pelastaa – yhteiskuntatieteilijä Ruud Koopmansin ”Turvapaikkalotto” esittää vakavaa kritiikkiä nykyistä turvapaikkajärjestelmää kohtaan

Veitsimies yritti tappaa lapsia leikkikentällä Ranskassa – epäillylle on jo myönnetty turvapaikka Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat

Antikainen: Maahanmuutto laskee myös Suomen Pisa-tuloksia

Strandman: Suomen koululaitos on kehitysmaalaistunut

PS-Naiset: Meidän on suojeltava lapsia takapajuisilta kulttuureilta
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










