LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Perussuomalainen Nuoriso vaatii: Jengiväkivalta kuriin – loppu humanitaariselle maahanmuutolle

10.11.2020 |17:38

Perussuomalainen Nuoriso vaatii kovia toimia jengiväkivallan uhan torjumiseksi. Jengiytyminen Helsingin ja muiden suurempien kaupunkien lähiöissä ei ole uusi ilmiö, mutta pelkkien ”olemme huolestuneita” ja ”nyt pitää tehdä jotain” -fraasien lisäksi tarvitaan kovia ja ehdottoman määrätietoisia toimia asian ratkaisemiseksi.

Perussuomalainen Nuoriso tarjoaa ongelman ratkaisuun täsmälääkkeen: loppu humanitääriselle maahanmuutolle.

– Jengiväkivalta ja muut lieveilmiöt, joista Suomikin on saanut maistaa osansa viime vuosina, ovat suurelta osin seurausta pitkään jatkuneesta ja erittäin naiivista maahanmuuttopolitiikasta. Yhteiskunta ei kykene integroimaan yhteisöönsä ihmisiä, joilla ei ole aikomustakaan kuulua yhteisöön, sanoo Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Miko Bergbom.

– Päättäjiemme sinisilmäisyys on kostautunut vakavalla tavalla. Kotouttamista pitäisi pohtia kokonaan uudella tavalla; vastuuta pitäisi siirtää ensisijaisesti maahanmuuttajalle itselleen. Jos kotoutuminen ei onnistu, voi Suomi ilomielin avustaa kotiuttamisessa takaisin kotimaahan.

”Vihreä sisäministerimme jeesustelee”

Perussuomalainen Nuoriso katsoo, että ne ihmiset, jotka eivät suostu eivätkä halua kotoutua suomalaiseen yhteiskuntaan, pitäisi palauttaa välittömästi kotimaahansa.

– Kaupunkiemme katujen tulee olla myös jatkossa turvallisia suomalaisille nuorille ja vanhuksille. Vapaasti riehuvat väkivaltajengit eivät edistä turvallisuuden tunnetta millään tavalla.

– Kesällä saimme jo todistaa Helsingin Kaivohuoneella surullisen kuuluisaksi noussutta tapahtumaketjua, jossa vuonna 2001 syntynyt nuori mies menehtyi törkeässä pahoinpitelyssä saamiinsa vammoihin. Teosta epäillyt neljä maahanmuuttajataustaista henkilöä olivat määrällisellä ylivoimalla käyneet uhrin päälle ja potkineet tätä päähän. Sillä välin vihreä sisäministerimme jeesustelee sitä, kuinka korona on kärjistänyt nuorten vaikeuksia ja vähättelee ongelmaa. Tämä on sietämätön tilanne, eikä sisäisestä turvallisuudesta vastuussa oleva ministeri korvaansa lotkauta, sanoo pääsihteeri Santeri Eskola.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31
9.
Suomen uutiset logo

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä

04.04.2026 |09:48
10.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin

07.04.2026 |18:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää