

Karkotuksia vastaan -mielenosoitus Maahanmuuttoviraston edessä Helsingissä 13. heinäkuuta 2017. / LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kyselytunnilla: Helsinki kutsuu laittomasti Suomeen – ”Kannattaako hallitus tällaisia toimia?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä kysyi tänään suullisella kyselytunnilla Helsingin kaupunginhallituksen päätöksestä, jonka mukaan Helsinki tarjoaisi jatkossa laittomasti maassa oleskeleville laajoja sosiaali- ja terveyspalveluita ilmaiseksi.
Vie uskottavuuden turvapaikkamenettelystä
Tällä hetkellä laki määrää kiireellisen avun annettavaksi, mutta Helsingissä tuen piiriin kuuluisivat myös välttämättömät lääkärin määräämät lääkkeet, ilmainen majoitus ja ruoka, oikeus kiireellisen sairaanhoidon lisäksi välttämättömään sairauksien hoitoon, seurantaan, rokotuksiin ja suun terveydenhuoltoon.
Lisäksi Helsingin tulisi mainostaa näitä palveluita verkossa muun muassa arabian, somalin ja romanian kielillä.
– Kaupunginhallituksen esitys vie uskottavuuden turvapaikkamenettelystä. On järjetöntä tarjota laittomasti maassa oleskeleville lakiin perustumattomia, laajennettuja sosiaali- ja terveyspalveluja kielteisen turvapaikkapäätöksen jälkeen, perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen hämmästeli.
Tieto leviää ja houkuttaa tulemaan
Perussuomalaiset ovat huolissaan, että laajojen maksuttomien palveluiden tarjoaminen laittomasti maassa oleskeleville houkuttelee muitakin tulemaan ja jäämään Suomeen. Tieto ilmaispalveluista leviää heidän mukaansa nopeasti ja lisää turvallisuusriskejä sekä kustannuksia Suomessa.
– Kannattaako hallitus tällaisia toimia? Jos ei, niin mihin toimenpiteisiin hallitus aikoo ryhtyä varmistaakseen sen, että Suomeen ei kohdistu vyöryä hoitoon saapuvia niin sanottuja paperittomia henkilöitä kuormittamaan jo äärirajoilla toimivia sosiaali- ja terveyspalveluja veronmaksajien kustannuksella? Raatikainen kysyi.
Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) korosti vastauksessaan, että Helsingillä on itsehallinnollinen, perustuslakiin perustuva oikeus tehdä tällainen päätös, mutta lakia ei olla muuttamassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Absurdi päätös Helsingin kaupunginhallitukselta – paperittomille taataan toimeentulo sekä ilmainen majoitus, ruoka, lääkkeet ja hammashoito

Jussi Halla-aho: Helsingin kaupunki sabotoi päätöksellään laittomien maastapoistoa – aikooko Juha Sipilä puuttua asiaan?

Meri: Hallitus on voimaton, jos Helsinki lisää vetovoimatekijöitä turvapaikanhakijoille

Perussuomalaiset: Laittoman oleskelun avustaminen karkaamassa käsistä -”Nämä auttajat eivät maksa loppulaskua”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Ministeri Lulu Ranne MTV:n Uutisextrassa: Suomi uusii jäänmurtajansa

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








