

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Miksi koronajäljityssovellus toteutetaan kilpailuttamatta ja kovaan hintaan?
Suomalaisille julkisen sektorin IT-hankinnoille on ollut usein tunnusomaista, että rahaa ja aikaa saadaan käytettyä paljon, mutta aikataulu venyy ja lopputulos on sutta ja sekundaa. STM:n koronajäljityssovelluksen hankinnasta on hyvää vauhtia tulossa tämän tason projekti.
– Koronavirusepidemia on ollut Suomessa jo pari kuukautta, mutta ministeriön mammuttiprojektiin on varattu aikaa kaksi kuukautta ja rahaa viisi miljoonaa. Monissa muissa maissa tällainen sovellus on jo tehty, ja useimmiten kyse on avoimen lähdekoodin sovelluksesta. Suomi voisi siis hyödyntää muiden jo tekemää työtä jopa ilmaiseksi. Miksi tämä ei käynyt STM:lle? Tietääkö ministeriö, mitä se on tilaamassa, ja kenen arvioon perustuu kustannustaso? perussuomalaisten kansanedustajat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen ihmettelevät.
75 000 euroa per työpäivä
Ministeriö on varannut hankekoordinaatioon 400 000 euroa, sovelluksen ja taustajärjestelmän kehittämiseen 3,2 miljoonaa euroa, käyttöönoton tukeen ja viestintään 1,4 miljoonaa euroa sekä ylläpidon kustannuksiin myöhemmin tarkentuvan summan.
– Kun sovelluksen pitäisi valmistua kahdessa kuukaudessa ja siihen on varattu 3,2 miljoonaa euroa, tämä tarkoittaisi noin 75 000 € kustannusta työpäivää kohti. Tämä tarkoittaisi useiden kymmenien henkilöiden tiimiä tekemään yksinkertaista sovellusta, tai erittäin huomattavaa ylilaskutusta. Herää kysymys, onko tässäkin kyse siitä, että hankinta aiotaan tehdä kilpailuttamatta ja kustannus on päätetty etukäteen, kun sopiva toimittajataho on löytynyt, Juvonen, Juuso ja Reijonen pohtivat.
Projektia toteutetaan vääristä lähtökohdista
Sovelluksen kehittäminen tyhjästä vaikuttaa erikoiselta jo siksi, että sovelluksen käyttöönotossa ollaan jo nyt myöhässä.
– Monissa muissa maissa vastaava sovellus on jo käytössä. Mitä pidempään sovelluksen käyttöönotossa viivytellään, sitä vähemmän hyötyä siitä on koronavirusepidemian torjunnassa. Tästä syystä on järjetöntä olla hyödyntämättä muiden jo tekemää työtä.
– Projektia toteutetaan täysin vääristä lähtökohdista. Projektin sisältönä tulisi olla se, että valitaan saatavilla olevista, jo valmistuneista sovelluksista Suomen tarpeisiin paras, käännetään se suomeksi ja ruotsiksi ja otetaan se käyttöön. STM:n olisi otettava järki käteen ja toimittava ripeästi ja kustannustehokkaasti sen sijaan, että tekevät yksinkertaisen sovelluksen hankinnasta uuden Apotin kaltaisen mammuttiprojektin, Juvonen, Juuso ja Reijonen vaativat.
Juvonen, Juuso ja Reijonen ovat tänään jättäneet eduskunnassa kirjallisen kysymyksen hankintaprosessin yksityiskohtien ja lainmukaisuuden selvittämiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ylilaskutus kilpailuttaminen koronajäljityssovellus veroeurot kustannukset Kaisa Juuso Minna Reijonen STM perussuomalaiset Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Apple ja Google yhdessä jäljittämään koronatartuntoja – sovellus annetaan viranomaisten hyödynnettäväksi globaalisti

Korona voidaan tukahduttaa tehokkailla toimilla: Miksi Suomi ei ota mallia maista, joissa virus on jo hiipumassa?

Google tutki: Korona muuttaa ihmisten liikkuvuutta – suomalaiset suuntaavat luontoon

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä

Terveysministeriö paljasti liikaakin koronatietoa Itävallassa – nettisovellus suljettiin

Uusi-Seelanti ei pihtaile koronatartuntojen tietoja – jopa lennon numero nähtävillä netissä
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää