

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset Naiset: Isis-vaimoja mahdotonta kotouttaa länsimaisiin arvoihin
Perussuomalaisten Naisten kanta niin sanottujen Isis-vaimojen Suomeen hakemiseen on tiukka. Heidän mukaansa Suomella ei ole mitään velvollisuutta hakea heitä tai heidän perheitään.
Naiset tuleekin rinnastaa miehiin, jotka taistelivat terroristijärjestön riveissä.
– Nämä henkilöt ovat valintansa tehneet ja he ovat tukeneet suoraan islamilaista terroristijärjestöä. Naiset ovat jopa vaarantaneet lastensa turvallisuuden viemällä heidät alueille, joissa Isis vaikuttaa. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan naiset ovat hyvin radikalisoituneita ja lapset otetaan jopa 10 vuoden iässä mukaan sotatoimiin, Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa toteaa.
Myös lapset radikalisoituneet Isis-opissa
PS-Naisten 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Lulu Ranne painottaa, että Isis-naiset ovat turvallisuusriski.
– Ja niin valitettavaa kuin se onkin, niin ovat myös heidän lapsensa, joita on aivopesty järjestön opissa. Tämä on valitettava tosiasia ja nyt on ajateltava ennen kaikkea Suomen etua ja turvallisuutta. Voidaan kyseenalaistaa, onko näillä henkilöillä enää mitään siteitä Suomeen, vaikka heillä olisi kansalaisuus.
Suomen kansalaisia ei voi lain mukaan estää palaamasta kotimaahan, mutta paluuta ei tulisi naisjärjestön mielestä ainakaan helpottaa, koska nämä paluumuuttajat aiheuttavat Suomessa merkittävän turvallisuusriskin.
Kansalaisuus olisi pitänyt ottaa pois
Kansalaisuus olisi pitänyt poistaa näiltä henkilöiltä naisjärjestön mukaan jo silloin, kun he lähtivät tukemaan Isisiä.
– On hyvin epätodennäköistä, että nämä naiset sopeutuisivat enää suomalaisiin tapoihin ja noudattamaan länsimaisia arvoja ja lakeja. Hyviä tuloksia radikalisoituneiden ”parantamisesta” ei juuri ole ja muutenkin turvapaikanhakijoiden kotouttamiseen törsätään satoja miljoonia saamatta tuloksia, järjestön 3. varapuheenjohtaja Sari Henriksson sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sari Henriksson Isis-lapset Isis-vaimot Radikalisoituminen Ritva ”Kike” Elomaa Kansalaisuus Lulu Ranne Perussuomalaiset Naiset Islam Terrorismi perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Suomella ei ole minkäänlaisia velvollisuuksia terroristiseen toimintaan ja hirmuhallinnon tukemiseen osallistuneita Isis-naisia kohtaan

Antikainen: Miksi Rinne haluaa auttaa rikollisia pakoilemaan oikeutta?

Halla-aho Isis-naisten hakuinnosta: ”Säkkiin pukeutunut, kurkunleikkausideologiaa kannattava uussuomalainen on parasta, mitä tosisuvaitsevainen voi kuvitella”

Antikainen esittää lasten sotatoimialueelle viemisen kriminalisointia

Ruotsalainen Isis-nainen tilittää Syyrian leiriltä: ”Kaikki täällä ovat päästänsä sekaisin”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














