

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset Naiset: Isis-vaimoja mahdotonta kotouttaa länsimaisiin arvoihin
Perussuomalaisten Naisten kanta niin sanottujen Isis-vaimojen Suomeen hakemiseen on tiukka. Heidän mukaansa Suomella ei ole mitään velvollisuutta hakea heitä tai heidän perheitään.
Naiset tuleekin rinnastaa miehiin, jotka taistelivat terroristijärjestön riveissä.
– Nämä henkilöt ovat valintansa tehneet ja he ovat tukeneet suoraan islamilaista terroristijärjestöä. Naiset ovat jopa vaarantaneet lastensa turvallisuuden viemällä heidät alueille, joissa Isis vaikuttaa. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan naiset ovat hyvin radikalisoituneita ja lapset otetaan jopa 10 vuoden iässä mukaan sotatoimiin, Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa toteaa.
Myös lapset radikalisoituneet Isis-opissa
PS-Naisten 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Lulu Ranne painottaa, että Isis-naiset ovat turvallisuusriski.
– Ja niin valitettavaa kuin se onkin, niin ovat myös heidän lapsensa, joita on aivopesty järjestön opissa. Tämä on valitettava tosiasia ja nyt on ajateltava ennen kaikkea Suomen etua ja turvallisuutta. Voidaan kyseenalaistaa, onko näillä henkilöillä enää mitään siteitä Suomeen, vaikka heillä olisi kansalaisuus.
Suomen kansalaisia ei voi lain mukaan estää palaamasta kotimaahan, mutta paluuta ei tulisi naisjärjestön mielestä ainakaan helpottaa, koska nämä paluumuuttajat aiheuttavat Suomessa merkittävän turvallisuusriskin.
Kansalaisuus olisi pitänyt ottaa pois
Kansalaisuus olisi pitänyt poistaa näiltä henkilöiltä naisjärjestön mukaan jo silloin, kun he lähtivät tukemaan Isisiä.
– On hyvin epätodennäköistä, että nämä naiset sopeutuisivat enää suomalaisiin tapoihin ja noudattamaan länsimaisia arvoja ja lakeja. Hyviä tuloksia radikalisoituneiden ”parantamisesta” ei juuri ole ja muutenkin turvapaikanhakijoiden kotouttamiseen törsätään satoja miljoonia saamatta tuloksia, järjestön 3. varapuheenjohtaja Sari Henriksson sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sari Henriksson Isis-lapset Isis-vaimot Radikalisoituminen Ritva ”Kike” Elomaa Kansalaisuus Lulu Ranne Perussuomalaiset Naiset Islam Terrorismi perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Suomella ei ole minkäänlaisia velvollisuuksia terroristiseen toimintaan ja hirmuhallinnon tukemiseen osallistuneita Isis-naisia kohtaan

Antikainen: Miksi Rinne haluaa auttaa rikollisia pakoilemaan oikeutta?

Halla-aho Isis-naisten hakuinnosta: ”Säkkiin pukeutunut, kurkunleikkausideologiaa kannattava uussuomalainen on parasta, mitä tosisuvaitsevainen voi kuvitella”

Antikainen esittää lasten sotatoimialueelle viemisen kriminalisointia

Ruotsalainen Isis-nainen tilittää Syyrian leiriltä: ”Kaikki täällä ovat päästänsä sekaisin”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









