

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsalainen Isis-nainen tilittää Syyrian leiriltä: ”Kaikki täällä ovat päästänsä sekaisin”
Syyriassa on leireillä tai vankiloissa runsaat sata Isis-terroristijärjestöön sidoksissa ollutta ruotsalaista. Expressen tavoitti al-Holin leirille suljetun ruotsalaisnaisen. ”Sajida” pyytää ihmisiä kuvittelemaan, miltä tuntuu elää suljettuna tilaan, jossa jokainen on mieleltään häiriintynyt.
”Sajida” ei ole ruotsalaisesta pikkukaupungista kotoisin olevan naisen oikea nimi. Oikean henkilöllisyyden paljastuminen Expressenin haastattelussa saattaisi johtaa ongelmiin kurdien SDF-järjestön vartijoiden ja muiden leirille suljettujen naisten kanssa.
– Kaikki täällä ovat poissa tolaltaan. Kuvitelkaa millaista on meno, kun mielisairaat sullotaan yhteen telkien taakse. Olemme kuin eläimet tarhassa.
Sajida kertoo, että leirillä on jatkuva valtataistelu naisten välillä. Ihmiset ovat riidoissa keskenään, tappelevat ja varastelevat toisiltaan. Kaikki pelkäävät myös pandemiaa. Sajida sanoo olevansa huolissaan, ei niinkään itsestään, vaan lapsistaan. Jälkikasvu varttuu ympäristössä, jota hän kuvailee ”haitalliseksi lapsille”.
Turvallisuuspoliisi tuntee tulijat
Turvallisuuspoliisi Säpon mukaan Isis-järjestön riveihin on lähtenyt noin 300 ruotsalaista. Puolet heistä on jo palannut kotimaahan ja monet haluaisivat vielä palata. Viimeisin tulija saapui Göteborgin alueelle kesän kynnyksellä. Hänen miehensä ja lapsensa kuolivat Syyriassa.
– Meillä on hyvä tuntuma tilanteeseen ja pystymme laittamaan tulijat heti seurantaan, sanoo Säpon tiedotuspäällikkö Karl Melin. Jokaisesta palaajasta tehdään henkilökohtainen riskiarviointi.
– Siellä on ihmisiä, jotka ovat tehneet selvän pesäeron terroristijärjestöön ja heitä, jotka jatkavat valitsemallaan tiellä.
”Musta leski” otti hatkat
Terroristijärjestön vaarallisimmaksi naiseksi luonnehdittu Fatiha Mejjati eli ”Musta leski” katosi al-Holin leiriltä jo muutama kuukausi sitten. Asia tuli julki, kun kävi ilmi, että hänen 25-vuotias ruotsalainen miniänsä istuu vangittuna kurdien hallussa Syyriassa. Mejjati johti rautaisella otteella jopa erityisen väkivaltaiseksi mainittua al-Khansaa -joukkiota.
”Mustan lesken” poika Iliyas Mejjati kuului Isis-johtaja Abu Bakr al-Baghdadi -vainaan sisäpiiriin. Iliyasin ruotsalaisvaimo istuu nyt siis kurdien sellissä. Kurdit odottavat, että naisen anoppi ottaa tavalla tai toisella miniään yhteyttä tai miniä muuten kypsyy kertomaan anopin olinpaikan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- al-Khansaa Musta leski SDF Abu Bakr al-Baghdadi Iliyas Mejjati Fatiha Mejjati Karl Melin Sajida terroristijärjestö pandemia säpo al-Hol vankileiri Kurdit ISIS Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset Naiset: Isis-vaimoja mahdotonta kotouttaa länsimaisiin arvoihin

Halla-aho välikysymyskeskustelussa: ”Suomi ei voi viestittää olevansa turvasatama, josta voi lähteä ulkomaille tekemään silmittömiä rikoksia ja jonne voi palata jäähdyttelemään”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Reijonen: Miten hallitus on varautunut Isis-taistelijoiden turvallisuusuhkaan ja mitä se maksaa?

Epäilty Isis-äiti otettiin kiinni Arlandan lentokentällä
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää