

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Epäilty Isis-äiti otettiin kiinni Arlandan lentokentällä
Poliisi otti kiinni Isis-yhteyksistä epäillyn äidin heti tämän palattua Ruotsiin. Naista epäillään ainakin lapsikaappauksesta hänen vietyään tuolloin kaksivuotiaan poikansa Isis-alueelle ilman isän suostumusta. Suomeen palanneet Isis-äidit sen sijaan ovat kaikki vapaalla jalalla.
Marraskuun lopussa Ruotsiin palannut Isis-äiti otettiin kiinni heti hänen saavuttuaan Arlandan lentokentälle Tukholmaan. Noin 30-vuotias nainen on aiemmin asunut Etelä-Ruotsissa, joten hänen vangitsemisoikeudenkäyntinsä pidettiin Lundin käräjäoikeudessa.
Epäilty Isis-äiti on ollut kansainvälisesti etsintäkuulutettu vuodesta 2014, jolloin hän lähti kaksivuotiaan lapsensa kanssa Turkin kautta Syyriaan. Nyt häntä epäillään lapsikaappauksesta, koska hän vei poikansa ulkomaille ilman isän suostumusta ja tällä tavoin riisti isältä mahdollisuuden toimia lapsen huoltajana, kertoo syyttäjä Claudio Gittermann SVT:lle.
Nyt noin kahdeksanvuotias poika tullaan palauttamaan isälleen, jolla on yksinhuoltajuus lapseen. Syyttäjän mukaan lapsikaappausta tutkitaan törkeänä rikoksena, koska äiti vei pikkupoikansa sota-alueelle.
Lisäksi äitiä epäillään yhteyksistä Isis-terroristijärjestöön. Sydsvenskan-lehden mukaan nainen on poseerannut Syyriassa ottamissaan Facebook-kuvissa rynnäkkökivääri kädessä.
Suomeen palanneet Isis-äidit vapaalla jalalla
Joulukuussa 2019 Suomen viranomaiset käynnistivät suuroperaation, jonka tuloksena Suomeen tuotiin al-Holin leiriltä kaksi orpolasta. Tämä operaatio johti ulkoministeri Pekka Haavistoon kohdistuneeseen esitutkintaan, jossa oli kyse siitä, yrittikö Haavisto painostaa ulkoministeriön virkamiehiä ylittämään virkavastuunsa.
Tämän vuoden toukokuun lopussa Suomeen saapui kolme al-Holin leirillä ollutta naista ja yhdeksän lasta. Heidän kerrotaan lähteneen leiriltä omin päin, mutta Suomen ulkoministeriön viranomaiset myöntävät avustaneensa näitä Syyriasta tulleita perheitä Turkin rajan yli pääsemisessä.
Elokuussa Suomeen saapui vielä yksi al-Holin leirillä ollut äiti lapsineen. Aiemmin muualta Syyrian sota-alueilta on viime vuosina palannut noin 20–30 ihmistä, joiden joukossa on myös lapsia.
KRP selvittää
Keskusrikospoliisi suorittaa kaikista Suomeen al-Holin leiriltä tulleista naisista esiselvityksen, jossa arvioidaan, ovatko naiset mahdollisesti syyllistyneet rikoksiin tai olleet niiden uhreina tai todistajina. Esiselvitys koskee myös muita kuin terrorismirikoksia.
Jos esiselvityksessä ilmenee, että henkilöä on syytä epäillä rikoksesta, aloitetaan esitutkinta. Elokuussa tilanne oli Ylen mukaan se, että yhdestäkään al-Holin leiriltä palanneesta ei oltu aloitettu esitutkintaa eikä heihin oltu kohdistettu pakkokeinoja.
Kaikista al-Holin suomalaislapsista on sosiaali- ja terveysministeriön mukaan tehty lastensuojeluilmoitus. Syyksi riittää, että alaikäinen lapsi on viety sota-alueelle tai syntynyt sota-alueella. Ei ole kuitenkaan tiedossa, että kenenkään suomalaisen Isis-äidin lapsia olisi otettu huostaan. Sellaista tietoa ei myöhemminkään julkisteta, koska lastensuojelutoimenpiteet ovat salassa pidettäviä asioita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Ruotsalainen Isis-nainen tilittää Syyrian leiriltä: ”Kaikki täällä ovat päästänsä sekaisin”

Reijonen kysyi Isis-taistelijoista – sisäministeri vastasi ympäripyöreitä

Al-Holin leiri vuotaa kuin seula – neljä Isis-naista lapsineen matkalla Ruotsiin

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Iran teloitti hallintoa kritisoineen toimittajan

Poliisit ja konepistoolit turvaavat Tukholman keskustan joulurauhaa – konkreettinen terroriuhka Ruotsissa joka toinen päivä

Reijonen: Kuinka paljon ollaan valmiita maksamaan Isis-terroristien ja heidän perheidensä tuomisesta Suomeen?
Viikon suosituimmat

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.