

LEHTIKUVA
Al-Holin leiri vuotaa kuin seula – neljä Isis-naista lapsineen matkalla Ruotsiin
Neljä ruotsalaista Isis-naista on näitä aikoja saapumassa lastensa kanssa Ruotsiin. Naiset ovat SVT:n mukaan paenneet Syyriasta al-Holin leiriltä rajan yli Turkkiin. Pako leiriltä ei onnistu ilman huomattavia lahjuksia ja maksua pakoretken järjestäjille.
Isis-naiset lapsineen ovat joutuneet odottamaan paluuta Ruotsiin yli kaksi kuukautta, johtuen DNA-testeistä. Viranomaiset haluavat varmistaa, että lapset oikeasti ovat äitinsä jälkeläisiä. Ainakin yksi naisista on sairastunut koronaan.
Kolme naisista on lähtöisin Tukholman alueelta ja yksi Göteborgista. Vanhin naisista on 48-vuotias ja hän lähti Syyriaan jo vuonna 2011. Nainen on leski ja hänellä on viisi lasta. Kaksi lapsista on kuolllut, yksi jäi al-Holiin ja mukana naisella on kaksi lasta.
Al-holista pääsee rahalla
Nuorin Isis-naisista lähti Syyriaan ollessaan 19-vuotias. Naisen läheiset ovat kertoneet SVT:lle epätoivostaan ja turhaantumisestaan valtion hitauteen:
– Olemme odottaneet, että Ruotsi hoitaa heidät kotiin. Kun mitään ei ole tapahtunut, asianosaiset ovat ottaneet ohjat omiin käsiinsä ja maksaneet salakuljettajille. Nainen oli matkaan lähtiessään 19-vuotias ja katuu tekoaan nyt. On parempi, että naiset joutuvat oikeuden eteen kotimaassaan kuin istuvat pakolaisleirillä ties kuinka pitkään.
Kun Isis-naiset lapsineen astuvat Ruotsin maaperälle, heitä vastassa ovat poliisi, tiedustelupalvelu, maahanmuuttovirasto ja terveysviranomaiset. Naisia kuulustellaan ensimmäisen kerran jo lentokentällä.
Al-Holin leirillä on sanottu olevan 11 suomalaista naista ja 30 lasta. Kesän loppuun mennessä heistä oli palannut Suomeen 4 naista ja 11 lasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tiedustelupalvelu leirin vartijat salakuljettajat lahjukset lunnaat corona al-Holin vankileiri terroristijärjestö Covid-19 dna-testi säpo Göteborg Tukholma Maahanmuuttovirasto ISIS Turkki Syyria Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Rantanen: Kuinka uskottavaa on, että al-Holin Isis-perheet pääsivät vankileiriltä Turkkiin ja sieltä Suomeen ilman ulkoministeriön ja erityisedustajan apua?

Tynkkynen: Sanotaan Pekka Haavistolle ”EI” – muuten ISIS-vaimoja tuodaan Suomeen lisää (video)

Islamistipuolue uhkaa Ruotsia sisällissodalla mikäli ruotsidemokraatit pääsevät valtaan – peruu nyt puheitaan

Laakso määrittäisi lasten viennin terroristileirille huostaanottoperusteeksi

Epäilty Isis-äiti otettiin kiinni Arlandan lentokentällä
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Antikainen ja Aittakumpu: Tuoreet paljastukset osoittavat, että Opetushallituksen aika on ohi
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Pekka Aittakumpu ovat jättäneet eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa he vaativat Opetushallituksen lakkauttamista ja sen ydintehtävien siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alaisuuteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














