

Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”
Ovatko äärimmäisen väkivaltaisen Isis-terroristijärjestön toimintaan osallistuneet naiset ”terroristitaistelijoita” vai ”leiriltä paenneita perheitä”? Kieli on väline todellisuudenhallintaan. Ylen sunnuntai-iltainen pääuutislähetys antaa erittäin kouriintuntuvan esimerkin siitä, miten suomalaisia ohjaillaan kielen keinoin kohti poliittisesti sopivaa todellisuuskäsitystä. Katso itse.
Ylen sunnuntai-illan pääuutislähetys nosti ykkösaiheekseen al-Holin leiriltä palaavat Isis-naiset. Lähetyksen juonto kulki seuraavasti:
Intro: ”Suomalaisia naisia ja lapsia on palannut iltapäivällä al-Holin leiriltä Suomeen.”
Pääuutisen kuvateksti:
”SUOMALAISET LENSIVÄT KOTIIN TURKISTA”.
Juonto: ”Uutisista hyvää iltaa. Al-holin pakolaisleirillä olleita suomalaislapsia ja heidän huoltajiaan on palannut iltapäivällä Turkin kautta Suomeen. Ulkoministeriön mukaan Suomeen on palannut kolme äitiä lapsiensa kanssa. Lapset ovat iältään alle kymmenvuotiaita. Perheet olivat paenneet eri aikaan Syyriasta sijaitsevasta leiristä. Leirille jäi ulkoministeriön mukaan vielä alle kymmenen äitiä ja noin 20 lasta. Al-Holista olleiden palautuksesta kertoi ensimmäisenä HS. Viimeksi joulukuussa Suomeen tuotiin al-Holin leiriltä kaksi suomalaislasta. Ulkoministeriö järjesti asiasta puhelintiedotustilaisuuden runsas tunti sitten.”
Ylen tarjoilema kuvaus käyttää ainoastaan yltiöpositiivista sanastoa. Sekaan on ripoteltu poikkeuksellisen positiivisia mielleyhtymiä nostattavia muotoiluja:
”Suomalaiset lensivät kotiin”
”Suomalaisia naisia ja lapsia on palannut”
”Perheet olivat paenneet”
Yle jättää kokonaan kertomatta, mistä asiassa on todellisuudessa kyse. Yle ei sanallakaan mainitse aikuisten Isis-taustaa.
Ylen propagandistinen ”uutisointi” on sanavalintoja myöten yhteensopiva Ulkoministeriön viestinnän kanssa. Mutta journalistien tehtävä ei ole toistaa hallinnon viestiä sellaisenaan, saati tehdä siitä vielä makeampaa ja tunteenomaisempaa. Journalistien tehtävä kansanvallan työnjaossa on valvoa hallinnon toimintaa. Ei tehdä sille PR:ää.
UM kiistää järjestämisen
Seuraavaksi Ylen lähetykseen oli nostettu alivaltiosihteeri Pekka Puustisen kommentteja tiedotustilaisuudesta: ”Tässä on kysymys siitä, että nämä lapset ja heidän vastuulliset huoltajansa, eli heidän äitinsä, he ovat paenneet tältä leiriltä eri aikoina ja tietoa on välittynyt UM:ssä ylöspäin sitä mukaa kun nämä tapaukset ovat tulleet meidän tietoon. Kysymys varmaan siitä, että henkilöt ovat omatoimisesti paenneet leiriltä. Ei siitä, että UM olisi ollut järjestämässä sitä poistumista. Ja mitä tulee sitten kysymykseen siitä, että mitä aikuisille tapahtuu, niin tältä osin tietysti sosiaali- ja terveysviranomaiset omalta osaltaan hoitaa ja sitten meidän turvallisuusviranomaiset mukaan lukien poliisi ja suojelupoliisi omalta osaltaan. En pysty siihen sanomaan yksityiskohtia.
Sitten kyseisestä uhka-arviosta ja muusta. Kyse siitä, että nämä henkilöt ovat omatoimisesti paenneet sieltä ja hankkiutuneet kohti Suomea ja tämä ei ole tapahtunut sillä lailla, että oltaisiin menty sinne al-Holin leirille ja .. pystytty siellä tiettyjä asioita siellä .. tekemään. Tällä tarkkuudella suurin piirtein pystyn.. En pysty kommentoimaan sitä, että mikä on näiden lasten ja heidän äitiensä tilanne. Joku kysyi siellä, että onko erotettu vai ei, niin tähän en pysty kommentoimaan.”
Ulkoministeriö on al-Hol-tapauksen myötä ajautunut sotkuun, josta sen on vaikeaa enää kuinvin jaloin selvitä. Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) on krp:n esitutkinnassa asiaan liittyvien epäselvyyksien takia.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen

Tynkkynen: Sanotaan Pekka Haavistolle ”EI” – muuten ISIS-vaimoja tuodaan Suomeen lisää (video)

Myös ruotsalaiset Isis-vaimot ottivat hatkat al-Holin leiriltä – tietoja pantataan

Al-Holin leiri vuotaa kuin seula – neljä Isis-naista lapsineen matkalla Ruotsiin

Laakso määrittäisi lasten viennin terroristileirille huostaanottoperusteeksi

”Valtio maksoi aseeni” – ruotsalaiset Isis-terroristit sotivat sosiaalituella

Meri: Al-Holin matkakustannukset lankeavat suomalaisten maksettavaksi
Viikon suosituimmat

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Ruotsin kuukausia jatkunut hallituskriisi sai perjantaina yllättävän täyskäänteen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoitti puolueen luopuvan ministerivaatimuksistaan ja olevansa valmis hyväksymään Ulf Kristerssonin pääministeriksi ilman vastapalveluksia.

Tynkkynen pudotti uutispommin RKP:lle: Ruotsinkieliset nuoret tyrmäävät lisämaahanmuuton
Suomenruotsalaisten nuorten suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut kielteisemmäksi, ilmenee Ajatushautomo Magman tuoreesta nuorisobarometrista. Muutos näkyy tyttöjen ja poikien keskuudessa. Yli puolet nuorista arvioi, että maahanmuuton lisääntyminen johtaa yhä vaikeampiin konflikteihin yhteiskunnassa.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä
Vieraskielisten osuus helsinkiläisissä kouluissa jatkaa kasvuaan. Kantaväestö hakeutuu omiensa pariin puoluekannasta riippumatta ja valitsee asuinpaikkansa sen perusteella, missä on vähiten vieraskielisiä.
Uusimmat

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä

Rikosepäily: 11 thaimaalaista joutui ihmiskaupan uhriksi metsätöissä

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää









