

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset Naiset: Työpaikkakiusaaminen käy kalliiksi inhimillisesti ja taloudellisesti – Suomi ongelmien kärkimaana
Perussuomalaiset Naiset vaatii Suomeen työpaikkakiusaamisen vastaista ohjelmaa. Suomi on läpi 2000-luvun ollut eri selvitysten mukaan työpaikkakiusaamisen kärkimaita negatiivisessa mielessä. 2010 tehdyssä selvityksessä kävi ilmi, että Suomessa todetaan kiusaamista jopa tuplasti muihin Euroopan maihin verrattuna eikä tilanne ole muuttunut.
Työterveyslaitoksen mukaan yli 100 000 suomalaista joutuu työpaikkakiusaamisen kohteeksi toistuvasti. Erityisesti kiusaaminen korostuu julkisilla aloilla kuten sosiaali-, terveys- ja opetusaloilla, joissa työolot voivat muutenkin olla kireät.
– On uskomatonta, että tämä kiusaamisongelma siirtyy meillä koulusta vielä aikuistenkin ihmisten pariin. Toisten kunnioittamisen tulee kuulua kasvatukseen lapsesta saakka ja kodin merkitys tässä kasvatuksessa korostuu. Koulujen kiusaamisongelmaan sentään yritetään puuttua, joskin vaihtelevin tuloksin, mutta suuressa mittakaavassa työpaikkakiusaaminen tunnutaan painavan villaisella, perussuomalaiset naiset ihmettelevät.
Vaikutukset vakavia
Perussuomalaisten naisjärjestö huomauttaa, että kiusaamisen ja sen myötä työssä pahoinvoinnin lasku on inhimillisesti ja myös taloudellisesti suuri.
– Pahimmillaan kiusaaminen johtaa pitkiin sairauslomiin ja jopa työkyvyttömyyteen. Samaan aikaan kiusaaja voi jatkaa työyhteisön terrorisointia kuten ennenkin. Etenkään esimiesasemassa olevista kiusaajista ei usein uskalleta kertoa eteenpäin.
– Toisekseen kustannukset yhteiskunnalle ovat kalliit. Kiusaamisen aiheuttamat myrkylliset työolot heikentävät tuloksia ja lisäävät sairauspoissaoloja jopa merkittävästi. Esimerkiksi entisestään työvoimapulasta kärsivällä sotealalla tähän pitää puuttua nopeasti.
Sanktioita ja johtamiskoulutusta
Perussuomalaiset naiset esittää perustettavaksi valtakunnallista työryhmää pohtimaan keinoja kiusaamisen ennaltaehkäisyyn ja puuttumiseen.
– Tarvitaan ainakin konkreettisia sanktioita kiusaajille ja parempaa johtamiskoulutusta. Tarvitaan myös turvallinen kanava sille, että epäkohdista uskalletaan kertoa. Täytyy myös muistaa, ettei kanavista saa tulla perättömien valitusten kanavaa, joka on kiusaamista itsessään, perussuomalaiset naiset huomauttavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työpaikkakiusaaminen sairauspoissaolot puuttuminen sosiaali- ja terveysala sanktiot hyvinvointi kustannukset Eurooppa Perussuomalaiset Naiset Suomi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koposen lakiesitys tunteita herättävästä aiheesta hyväksyttiin: ”Koulukiusaaminen on vakava uhka myös toisen asteen oppilaille”

PS-Naiset: ”Laitammeko varoja laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin vai omien nuortemme tulevaisuuteen?”

Perussuomalaiset Naiset: Hoitoalan palkat kuntoon – ”Kuka meitä pian enää hoitaa?”

Kymmenet tuhannet hoitajat lähteneet ja lähdössä alalta – Purra: Työperäinen maahanmuutto ei ole ratkaisu
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.















