Perussuomalaiset pitää paikkansa SDP:n edellä

30.05.2013 |15:22

Perussuomalaiset on pitänyt kolmannen sijansa SDP:tä suurempana puolueena. Perussuomalaiset on erityisesti ylivoimaisesti suurin työväenpuolue. Tämä selvisi keskiviikkona Ylen puoluekannatuskyselyssä.

Perussuomalaisten kannatus oli nyt 17,4 prosenttia, kun SDP jäi 16,5 prosenttiin. Kärkeen nousi keskusta 21,7 prosentilla. Kokoomus piti vielä kakkospaikkaa 19,2 prosentilla.
Keskustan kannatus onn noussut edellisestä mittauksesta 2,3 prosenttiyksikköä, kokoomuksen kannatus on pysynyt paikallaan, perussuomalaisten kannatus on pienentynyt 1,2 prosenttiyksikköä, SDP:n kannatus nousi 0,3 prosenttiyksikköä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini tulkitsi lukuja Ylen puolivälitentissä keskiviikkoiltana niin, että keskusta on onnistunut imuroimaan kannatusta perussuomalaisten joukosta. Hän ei ollut kuitenkaan tilanteesta huolissaan, pikemminkin päinvastoin. Luvut osoittavat, että perussuomalaiset on vakiinnuttanut kannatuksensa edellisvaalien tasolle.

– Minä tiedän, miltä Juha Sipilästä tuntuu. Siellä pattaan nenässä on yksinäinen olo, Soini letkautti.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
3.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
10.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää