

PS ARKISTO
Perussuomalaiset: Työllisyyden edistämisen kuntakokeilu on väärin kohdennettu
Eduskunta äänesti eilen työllisyyden edistämisen kuntakokeilusta. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Rami Lehto, Riikka Slunga-Poutsalo ja Jukka Mäkynen kritisoivat kokeilua.
Kokeilu liittyy hallitusohjelman tavoitteeseen nostaa työllisyysastetta tukemalla erityisesti vaikeasti työllistyvien työmarkkinoille pääsyä.
– Tavoite huomioiden kokeilu on kuitenkin toteutettu erikoisesti: kokeilun piiriin otettiin aivan kaikki maahanmuuttajat ja vieraskieliset henkilöt, mutta ikääntyneet suomalaiset työttömät jätettiin kokeilun ulkopuolelle. Tiivistetysti, kolmikymppinen maahanmuuttajalääkäri on tässä työllisyyskokeilussa paremmassa asemassa kuin 59-vuotias suomalainen tehdasduunari, kertoo Riikka Slunga-Poutsalo.
Kokeilun tulosten arvioiminen vaikeaa
Kun kokeilun piiriin valittiin alueita, ei ilmeisesti mietitty lainkaan, miten alueet tulisi valita, jotta kokeilun vaikuttavuutta voitaisiin arvioida.
– Kokeilualueeseen kuuluvat esimerkiksi pääkaupunkiseudun kaikki isot kunnat, koko Pirkanmaan maakunta, Oulun ympäristö sekä Turku. Kun sopivia vastinpareja kokeiluun kuuluvista ja kokeilun ulkopuolisista kunnista ei ole määritelty, tulosten arviointi on vaikeaa, Rami Lehto (kuvassa) huomauttaa.
Myös lainvalmistelun heikko laatu herättää kritiikkiä
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituskaudelle on ollut tyypillistä, että hallituksen esitykset on tuotu eduskuntaan varsin myöhään ja ne on yritetty viedä läpi kovalla kiireellä. Esitysten puutteita on jouduttu paikkaamaan jälkikäteen valiokunnissa.
– Vaikutusarvioinnit on jätetty kiireen takia jopa kokonaan laatimatta, eikä esityksistä ole järjestetty normaaleja lausuntokierroksia. Kiireestä ja puutteista ovat huomauttaneet niin asiantuntijalausuntojen laatijat kuin lainsäädännön arviointineuvostokin, mutta hallitus ei tunnu muuttaneen toimintatapojaan mitenkään, Jukka Mäkynen moittii.
Ikääntyneiden työttömien asema uhkaa heikentyä entisestään
Erityisen huolestuttavana perussuomalaiset pitävät kuntakokeilussa sitä, että ikääntyneet, 55–60-vuotiaat työttömät jätettiin sen ulkopuolelle.
– Hallitus on aivan oikein tunnistanut, että yli viisikymppisinä työttömäksi joutuvien työllistyminen uudestaan on merkittävä yhteiskunnallinen ongelma, mutta ei kuitenkaan suostunut ottamaan tätä ikäryhmää työllisyyskokeilun kohteeksi. Samaan aikaan hallitus on luopumassa eläkeputkesta.
– Perussuomalaiset esittivät valiokunnassa esitykseen korjauksia, mutta nämä eivät kuitenkaan hallituspuolueille käyneet. Nyt on vaarana, että ikääntyneiltä työttömiltä viedään eläkeputki, mutta korvaavat, työllistymistä edistävät toimet jäävät puuttumaan. Näin työllisyys ei parane lainkaan, mutta moni ikääntynyt työtön tulee tippumaan perusturvan varaan, Lehto tiivistää ongelman.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ikääntyneet työttömät vaikeasti työllistyvät Riikka Slunga-Potsalo työelämä- ja tasa-arvovaliokunta työllisyystoimet kuntakokeilut työttömät maahanmuuttajat Sanna Marin Jukka Mäkynen Rami Lehto perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Eläkeputken poistaminen tarkoittaa kasvavaa työttömyyttä

Ikääntyvät työttömät jätetään nyt oman onnensa nojaan – Lehto: ”Marinin hallitus lisää toimillaan rajusti eläkeläisköyhyyttä”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Suomi kiristää maahanmuuttopolitiikkaa kahdella lakipaketilla – Rantanen: Edellytämme kotoutumista ja tehokkaampia prosesseja
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle kaksi merkittävää lakikokonaisuutta, jotka kiristävät Suomen maahanmuutto- ja kansalaisuuspolitiikkaa. Toinen paketti koskee kansalaisuuskokeen käyttöönottoa, toinen EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen täytäntöönpanoa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää







