Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Perussuomalaiset valitsi uudeksi elinkeinoministeriksi Wille Rydmanin

05.07.2023 |16:47

Perussuomalaiset päätti tänään keskiviikkona puoluehallituksen ja eduskuntaryhmän yhteiskokouksessaan uudesta ministerinimityksestä.

Perussuomalaiset valitsi yksimielisesti uudeksi elinkeinoministeriksi Wille Rydmanin. Elinkeinoministerin tehtävää hoitaa kaksi ensimmäistä vuotta Rydman ja toiset kaksi vuotta Sakari Puisto.

Rydman on 37-vuotias kolmannen kauden kansanedustaja. Koulutukseltaan hän on valtiotieteiden maisteri.

Yhteiskokouksessa kokoontuivat puoluehallitus ja eduskuntaryhmä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
8.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää